Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
Burcu Özyürek ALP
Dinle

Yayın Tarihi

18.02.2022

Okunma Sayısı

694

Röportajı Paylaş

Koçlar Söz Söyleme ve Soru Sorma Ustalarıdır!..

 ‘’Bir koltukta, 10 karpuz taşıyor’’ derler bazı insanlar için… Çalışkandırlar, becerikli, tuttuğunu koparan, işinde-gücünde başarılıdırlar. Birçoğu topluma kendilerini adeta adamışlardır. Kentine, ülkesine borçlarını bu adanmışlıkla öderler sanki… İşte bu röportajda sizleri onlardan biri ile tanıştıracağız.

Adı Burcu Özyürek Alp… Profesyonel Koçluk Akademisi kurucusu, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi öğretim üyesi, Mentör-Eğitim Tasarımcısı, profesyonel Koç-Koç Eğitmeni ve ‘’Tanıştırayım; Koçluk’’ kitabının yazarı

 

Buyurun hoş sohbete…

1.Profesyonel Koçluk mesleği ile nasıl tanıştınız ve neden Koç olmaya karar verdiniz?

 

İlk olarak 1999 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde başladığım Felsefe eğitimim sırasında Koçluk mesleğinin adını duymaya başladım. Kurumsal ve bireysel anlamda faydaları dikkatimi çekti. Sonrasında Ege Üniversitesi Felsefe Bölümüne geçiş yaptım ve burada okurken ilk Profesyonel Koçluk Sertifika programıma katıldım. Tam olarak yapmam gereken mesleğin bu olduğuna karar verdim. Çünkü Koçluk kökeninde hem Felsefe’nin temellendirmelerinden, hem de Psikolojinin Çözüm Odaklı Yaklaşımından ilham alıyordu.

Tüm bu sistemleri birleştiren Koçluk, insan odaklı bir yol izleyerek bulunduğunuz noktadan hareketle; gelecek için plan, program ve organizyon  yapma becerilerinizi geliştirmeyi amaçlıyordu.

Yöntem olarak da yine çok benzer olarak Felsefe’nin akıl yürütme ve Soru Sorma Becerilerini kullanıyordu. Üst düzeyde empati kurabilme, can kulağı ile dinleme ve Güçlü sorular sorabilme yeteneklerini birleştirip Koçluk yönteminde sentezleyebiliyordunuz.

Sosyal ve İnsan Bilime olan ilgim, kişisel yatkınlıklarım ile birleşince beni kesinlikle KOÇ olmaya yönlendirdi.

 

  1. MCC ünvanlı Profesyonel bir Koç ve Koç olmak isteyenlere ICF ( Uluslararası Koçluk Federayonu ) onaylı sertifikasyon sunan bir okulun kurucusu olarak sizce Koçluk nedir ve hangi alanlarda çalışır?

 

Koçluk çok kısaca ve kolay anlaşılır bir tanımla : Değişim Yöntemidir.

Kişileri bulundukları noktadan alıp, ulaşmak istedikleri daha iyi bir noktaya taşıyan bir sistemdir.

Yaptığımız çalışmaların ortak noktası, kişilerin ve kurumların engellerini de fark etmelerini sağlayarak, Mutluluk, Başarı, Verimlilik, Performans, Tatmin Düzeyi ve Yaşam Alanlarının Yönetimi gibi temel konularda onları bir üst noktaya çıkacak kaynakları keşfettirmek ve adım atacak motivasyonu sağlamaktır.

Koçluk, tüm bu başlıklarda beceriler geliştirmeyi ve Daha İyi hale gelmeyi amaçlayan kişi ve kurumların faydalanabileceği bir öğreti, beceriler bütünüdür.

 

  1. Bize biraz Koçluk siteminin içeriğini anlatabilir misiniz?

Koçluk sistemi kendi içerisinde tutarlı üç basamaktan oluşmaktadır. Hedef Belirlemek, Hedef ile İlgili Motivasyon Oluşturmak ve Eyleme Geçmek Koçluk sürecinin temel basamaklarıdır. 

Koçluk bu üç aşama boyunca kişinin ihtiyaç duyabileceği tüm kaynakları yine kişinin kendisine keşfettirir. Kişi engelleri ve güçlü yönleri ile yüzleşir. En önemli kaynak insanın kendi potansiyelidir. Bu nedenle çok kişiye özgü bir çalışma uygulayarak herkesin algılama ve öğrenme biçimine göre onu anlamaya ve yorumlamaya çalışır.

Akıl vermeden, nötr kalmaya çalışarak ona güçlü sorular sorar ve zaten bildiği çözümü doğurtmaya çalışır. Koçluk doğrunun ve çözümün kişide saklı olduğuna inanır. Önemli olan koçluktan faydalanmak isteyenlerin kendi potansiyellerinin farkına varmalarını sağlamaktır. Çoğu zaman “bilmiyorum” ya da “bundan başka bir çözüm yok” diyen insanların koçluk sayesinde farklı çözümleri keşfettiği ve kendi güçlü yönlerinin farkına vararak yeni bir anlayışa geçtiğini görüyoruz.

  1. Koçluğun ‘Değişim yöntemi’ olduğunu söylediniz. Peki insanlar en çok hangi alanda değişmek istiyor?

 

Değişimi iki farklı alanda istediklerini söyleyebilirim. İlki kişilerin kendi hayatlarında, ikincisi de sosyal ve yönetsel ilişkilerini düzenleme noktasında.

Fakat değişim çok çabuk gerçekleşmeyen bir olgudur. Bu süreç biraz zaman alır ve kişinin istediği, değer verdiği ve hazır olduğu ölçüde gerçekleşir.

Önce kendini tanımak ve sonrasında kendini yönetmeye başlamak, yine ilişkilerini yönetmek için farklı bakış açıları öğrenmek, ancak kişinin kendi gelişim hızı ve isteği doğrultusunda gelişir.

Bizler koçlar olarak kişilerin değişimi Nasıl ister hale, Nasıl değer verir hale ve Nasıl hazır hale gelebilecekleri üzerinde çalışıyoruz. Sonrasında da kendileri ile değiştirmek istedikleri noktaları soru yoluyla keşfetmelerine yardımcı oluyoruz. Sağlıklı bireylerle çalışıyor, aksi takdirde kendilerini fayda sağlayabilecek diğer uzmanlara yönlendiriyoruz.

Örneğin daha kendi kontrollerinde olan bir hayat, daha kolay bir öğrenen, daha sabırlı bir insan, ekibini ustaca yöneten bir lider, daha bilinçli bir anne – baba daha etkili bir öğretmen ya da daha huzurlu bir birey olmak istiyorlar.

Çevrelerini değiştiremeyeceklerini ve sadece kendi değişimlerinden sorumlu olduklarını benimsetmeye çalışarak farkındalık sağlamayı hedefliyor, bu farkındalıkları yaşamlarına taşımalarını sağlıyor ve bu süreci takip ediyoruz.

 

 

RÖPORTAJ Yorumları