Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Türkiye’nin ilk karpuz hasadı Manavgat’ta Başladı

Dinle
Türkiye’nin ilk karpuz hasadı Manavgat’ta Başladı
Türkiye’nin örtü altında üretilen yılın ilk karpuzlarının hasadı Manavgat’ta başladı. Hallerde 5-6 hatta 7 liradan alıcı bulan karpuzlar üreticinin yüzünü güldürüyor. Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin mevsimin ilk karpuzu için üreticisine teşekkür etti.

Tohumlar Ocak ayında toprakla buluşmuştu. Dört ay boyunca bin bir emekle üretilen sezonun ilk erkenci karpuzları hasada geldi. Manavgat’ta 15 dönüm sera içerisinde erkenci karpuz üretimi yapan Ziraat Mühendisi Osman Coşar ocak ayında ekimini yaptığı karpuzlarının kalitesinden ve pazarda bulduğu karşılığından memnun olduğunu açıkladı.

Çoşar: “Bu karpuzlarımız ocak ekimi. Şu anda yoğun bir şekilde hasadımız başladı. Bir haftalık olgunluk süresi zarfında daha da yoğunlaşacak. Mallarımız hazır. Kalitesi güzel, tadı güzel, on numara karpuz yetiştiriyoruz.” dedi.

‘Örtü altı üretimin maliyeti yüksek’

Örtü altında üretilen mevsimin ilk turfanda karpuzları hem iç pazara hem de ihracata gidiyor.Ziraat Mühendisi Osman Coşar halde 5-6 liradan karşılık bulan ürünlerin açık alana nazaran hem bakımının daha zor hem de üretim maliyetinin yüksek olduğunu söyledi.

Osman Coşar ; “Örtü altında üretilen karpuzlar yaklaşık üç-üç buçuk aylık bir sürede meydana geliyor. Bu süre zarfında  soğuk kış koşullarında fark etmiyor sürekli başında bakımını yapıyoruz. Gübreleyip ilaçlıyoruz. Çeşit çeşit bakımları var” ifadelerini kullandı

‘Üreticimizin yüzü hep gülsün’

Sezonun ilk örtü altı karpuzlarını yerinde bizzat kontrol eden Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin üreticilerimizin bin bir emekle yetiştirdiği ürünlerinin karşılığını alması üretime devam etmeleri açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Başkan Metin: “ Üreticilerimiz bilhassa pandemi döneminde seri bir şekilde çalıştılar. Şu anda iç pazarın taleplerini karşılayacak üretime sahibiz. Üreticimizin emeğinin karşılığını alabilmesi için bakanlığımızdan  ithalatı yasaklamasını , ihracat yollarını açmasını talep ediyoruz.” dedi.

Manavgat Ziraat Odası üreticisini kutladı

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin örtü altı karpuz üreticisi Osman Coşar’ın serasını bizzat ziyaret ederek kendisine teşekkür etti. Metin: “Osman bey gördüğünüz gibi 8-9 kg’lık karpuzlar yetiştirmiş maşallah. Kendisi ziraat mühendisi. Üreticimizi bu zamanda erken çıkardıkları için teşekkür ediyorum.” dedi.

HABER Yorumları