Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Subaşı; “Türkiye’nin 18 değerli limanı kim vurduya gitti”

- Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, TBMM’de Ak Parti Grubuna Özelleştirme dersi verdi - Subaşı, AK Parti Grubunun güvence olarak gösterdiği Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun görev ve yetkileri, 1 Ağustos 2018/3 sayılı karar ile Cumhurbaşkanı tarafından kendi üzerine alındığını hatırlattı.
Dinle
Subaşı; “Türkiye’nin 18 değerli limanı kim vurduya gitti”
Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, yetkilerini Cumhurbaşkanının kendine üzerine aldığı sözde Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından Antalya Limanı ve onunla beraber Türkiye’nin çok kıymetli 17 limanının daha 2047 yılına kadar özelleştirilmesine ilişkin, “18 limanımız maalesef Katar a özel ilgi nedeniyle kim vurduya gitmiştir” dedi.

TBMM’nin dünkü oturumunda 298 Sıra Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 2. Maddesi Üzerine görüşlerini açıklayan İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, 298 Sayılı Yasa’da yapılacak değişiklikle borçların erteleneceğine dikkat çekerek; “Borca batık bir toplumun sıkça rastlayacağı borç ve yapılandırma ertelemelerini hep göreceğiz. Onun için bu erteleme maddesine bir itirazımız yok ama bu küçük torba yasanın en önem verebileceğimiz 1’inci madde limanların kırk dokuz yıllık tahsisinin, kirasının uzatılması, işletme devrine ilişkin görüşlerimizi de açıklamak istiyorum” dedi.

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun adı var kendi yok

Konuşmasını AK Parti Grubuna dönerek sürdüren Subaşı, milletvekillerine Özelleştirme Yüksek Kurulu’nu sordu.

Daha önce bu konuda AK Parti Grubu adına yapılan konuşmada; ‘Hiç endişe etmeyin çünkü gerekçede de yazdığı gibi Özeleştirme Yüksek Kurulu var, son merci, hükmü onlar verecektir, endişe etmeyin’ şeklindeki sözlerini hatırlatan Subaşı; “Acaba Özelleştirme Yüksek Kurulu ne diyor? Kimdir bu kurul hiç merak ettiniz mi? Öğrenmek istiyorum” dedi ve sorunun yanıtını da kendisi verdi: “Ben hatırlatayım... Böyle bir kurul yoktur!..1 Ağustos 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığının 3 sayılı Genelgesiyle Özelleştirme Yüksek Kurulu denen kurulun bütün görev ve yetkileri Cumhurbaşkanına alınmıştır. Yani gerekçede gösterilen nihai karar ‘Özelleştirme Yüksek Kurulunun kararıdır’ dedikleri kararı, Cumhurbaşkanı verecektir ama hiç değilse burada onu yazsaydınız da bu şekilde, neredeyse sahtecilik gibi bir durumla karşı karşıya kalmasaydınız’

Katar’ı üzmemek lazım!..

Hasan Subaşı, konuşmasının son bölümünde, Antalya Limanı’nın sözleşme süresi dolmadan 49 yıllık uzatmanın sebebini anlamanın mümkün olmadığını hatırlatarak, şunları ifade etti: “Özelleştirme Yüksek Kurulunun yetkilerini Cumhurbaşkanı kullandığına göre, demek ki tahsis edilen bu 18 tane limanın bedellerini Cumhurbaşkanı belirleyecektir. Katar’a ise özel ilgisi olduğunu biliyoruz, çok lüks bir uçağı hediye kabul ettiğine göre, muhtemelen Katar’ı fazla üzmeyecektir bu bedelin tayininde ve Antalya Limanı’mız ve onunla beraber Türkiye'nin çok kıymetli 17 tane limanı maalesef kim vurduya gitmiştir.”

Konuşmayı izlemek için: https://youtu.be/RmcezUxDsRM

HABER Yorumları