Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Subaşı; Balon Balığı’nı Meclis Gündemine Taşıdı

Dinle
Subaşı; Balon Balığı’nı Meclis Gündemine Taşıdı
Akdeniz’in incisi Antalya’nın yanı sıra Ege ve Karadeniz kıyılarında gün geçtikçe çoğalan istilacı balıklar olarak bilinen balon balıkları ve aslan balığı denizlerimizi tehlike altına sokuyor. Balıkçıların ağlarına takılan balon balığı ve aslan balığı gibi tehlikeli balıklar acil önlem alınmazsa hem denizlerimize hem de vatandaşlara zarar vermeye devam edecek.

Sosyal medyanın da gündeminden düşmeyen istilacı balıkları İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı Meclis Kürsüsünden yaptığı konuşmada dile getirdi, ayrıca Tarım ve Orman Bakanının cevaplaması için bir soru önergesi hazırladı.  

İŞGALCİ BALIKLAR MECLİS GÜNDEMİNDE

Milletvekili Hasan Subaşı Meclis’te yapmış olduğu konuşmada “Denizlerimize musallat olan işgalci göçmen balıklar denizlerdeki canlı varlıklarımıza önemli zararlar vermektedir ve henüz hiçbir tedbir alınmamıştır. Balon balığı olarak bilinen yabancı balığın bir çocuğa saldırıp parmağını kaybetmesine yine, bu balığı yiyen kedi ve köpeklerin ölmesine neden oldu.

Bölgedeki balıkçı hemşehrilerimiz, ağlara çok fazla sayıda takılan bu balığın tekrar denize atılmasının çözüm olmadığını ancak “bir ücret karşılığında” Bakanlığın ya da Su Ürünlerinin bu balığı yakalayanlara ödeme yapması halinde balon balıklarının azalıp büyük tehlike olmaktan çıkacağı önerisinde bulundular.” dedi

BALIKÇILAR ŞİKAYETÇİ

Geçtiğimiz hafta Demre’de gerçekleştirilen Demre-Kekova Outdoor Yöresel Lezzetler Festivaline katılarak bölgenin turizmine dikkat çekildiğini belirten Milletvekili Hasan Subaşı, festivalde Demre’li ve Kaş’lı balıkçıların sohbet esnasında balon balığından yakındıkları ve çözüm bulunmasını istediklerini dile getirdi.

Subaşı yapmış olduğu araştırmada balon balığında bulunan toksin maddenin ilaç sanayiinde değerlendirildiğini de sözlerine ekleyerek bu durumun teşvik niteliğinde olacağını belirtti.

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE SORU ÖNERGESİ

Subaşı, balon balıkları gibi istilacı türleri T.C. Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını için bir soru önergesi hazırladı.

 Subaşı, soru önergesinde; istilacı balık türlerinin, başta denizlerdeki biyolojik çeşitlilik olmak üzere, ekonomi ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri mevcut olduğunu dile getirdi.

Milletvekili Hasan Subaşı, kooperatifler ve il müdürlükleri aracılığıyla balıkçılara tanıtılması ve insanların farkındalığının artırılması gerektiğini ifade etti. Subaşı, denizlerimizde çoğalan yabancı balıkların giderek azalan balık avcılığını olumsuz etkilemesi için mücadele yöntemlerinin tespit edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bakan Pakdemirli’ye verilen soru önergesinde yer verilen sorular;

  1. Balon balığı başta olmak üzere ülkemiz denizlerinde yer alan başkaca zararlı istilacı türler nelerdir?
  2. Balon balıkları gibi istilacı türler ile mücadele kapsamında başlatılan, devam etmekte olan ve sonlandırılan ne gibi proje ve çalışmalarınız bulunmaktadır?
  3. Kamuoyunda farkındalık oluşturulması ve balon balıkları gibi istilacı türlerin sebep olacağı yaralanmalara karşı toplumun bilinçlendirilmesi kapsamında yürütülen çalışmalarınız var mıdır?
  4. İstilacı zararlı balık türlerinin balıkçılık sektörüne verdiği zararların tespiti ve bu istilacı balık türlerinin avlanmasını teşvik etmek hatta bir bedel ödemek dâhil birtakım teşviklerin başlatılması konusunda bir çalışma ve planlama yapılmakta mıdır?

 

HABER Yorumları