Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Kuzu, kurda emanet edilecek!

Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş''Ormanlarımız, Sit Alanlarımız ve Millî Parklarımızın talanında üçüncü ve geri dönülmez aşamaya geçileceğini ve ‘kuzu kurda emanet’ edilecek!” dedi.
Dinle
Kuzu, kurda emanet edilecek!
Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş, Koruma altındaki doğal SİT alanları ve milli parklar da dahil ülkenin tabiat varlıklarına göz dikildiğini belirterek; “Ormanlarımız, Sit Alanlarımız ve Millî Parklarımızın talanında üçüncü ve geri dönülmez aşamaya geçileceğini ve ‘kuzu kurda emanet’ edilecek!” dedi.

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanarak TBMM'ye sunulan yasa teklifini eleştiren Kayabaş, geçtiğimiz günlerde içlerinde Ak Parti Antalya milletvekili AU ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM'ye sunulan yasa teklifine göre milli parklar, tabiat parkları, tabiat anıtları, tabiatı koruma alanları, doğal SİT ve sulak alanlarda, Turizm Bakanlığı’nın onayı ile 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri de dahil turistik tesisler kurulabilecek. Teklife göre denize kıyısı olan ilçelerdeki milli parklara dâhi otel ve turistik tesisler yapılabilecek. Mera, yaylak ve kışlakların turizme açılması da kolaylaşıyor. Çevre Bakanlığının bu alanlardaki onay yetkisi kısıtlanırken Turizm Bakanlığı, koruma alanlarını yatırım yeri olarak tahsis edebilecek diye konuştu.

Saadetli Başkan Yardımcısı Abdulkadir Kayabaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yasanın mevcut hâline göre, turizme açılması halinde doğanın yok olabileceği tespitiyle Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Çevre Bakanlığı onayından geçmeyen plan değişiklikleri uygulamaya giremiyor. Yeni teklifle bu konuda Çevre Bakanlığının yetkileri tırpanlanırken Turizm Bakanlığı yetkili kılınıyor. Teklife göre, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ve turizm merkezleri içinde yer alan doğal sit alanları ve milli parklar dahil olmak üzere korumaya alınmış doğal alanlarda yapılması istenen her türlü plan ve plan değişiklik talepleri sadece Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreden çıkacak. İktidarın Antalya milletvekili tarafından turizm yatırımları için Çevre Bakanlığından izin almanın çok zor olduğunu ve böylece turizmin olumsuz etkilendiğini iddia ediliyor”

Kayabaş, söz konusu değişiklik teklifini okuduğumuz zaman turizme ve turizmciye katkısı olabilecek maddelerin de olduğunu ancak Çanakkale Savaşı alanları, Kapadokya, Boğaziçi ve birkaç koruma alanı dışındaki tüm doğal varlıklarımızın yasa ile tehdit edilir hâle getirilmesi söz konusu diyerek; “ Saadet Partisi olarak teklif sahibi milletvekillerinden teklifin ilgili maddesini geri çekmelerini istiyoruz. Eğer ki bu madde geri çekilmezse ve genel kurulda kabul edilerek yasalaşırsa en büyük orman varlığına, en fazla millî parka, en çok sit alanına sahip olan Antalya’mız çok büyük zarar görecektir.   Bu yanlıştan derhâl dönülmesini Antalyalı hemşerilerimiz adına talep ediyoruz” diye ifade etti.

 

 

HABER Yorumları