Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Kolpak: “Zincir market düzenlemesi esnafa nefes aldırır”

-KONESKOOP Başkanı Durali Kolpak’ın uzun süredir dile getirdiği zincir market düzenlemesiyle ilgili adım atıldı. Kolpak, “Düzenleme esnafa nefes aldırır” dedi.
Dinle
Kolpak: “Zincir market düzenlemesi esnafa nefes aldırır”
KONESKOOP Başkanı Durali Kolpak’ın uzun süredir dile getirdiği zincir market düzenlemesiyle ilgili adım atıldı. Kolpak, “Düzenleme esnafa nefes aldırır” dedi.

SİGARA VE ELEKTRONİK EŞYA SATIŞINA YASAK

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı kanun teklifi taslağına göre, zincir gıda marketlerinde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Küçük esnafı korumak amacıyla, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak. Zincir marketlerle bakkal, büfe ve market gibi işletmelerin arasında ise en az 200 metre mesafe aranacak. Valilikçe belirlenen turizm alanlarının dışında, köy statüsündeyken mahalle olarak ilçe belediyesine katılan yerleşim yerlerinde zincir market açılamayacak.

YERİNDE BİR DÜZENLEME

Zincir marketlere yönelik düzenlemenin küçük esnafı korumak için yerinde bir karar olduğunu belirten Konyaaltı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (KONESKOOP), Yönetim Kurulu Başkanı Durali Kolpak, “Zincir marketlerin esnaf üzerindeki olumsuz etkisini uzun süredir dile getiriyorduk. Basında bununla ilgili haberlerimiz yer aldı. Bakanlığın bununla ilgili adım atması bizi sevindirdi. Mahalle aralarına kadar giren zincir marketler, kırtasiyeden, tuhafiyeye, sıhhi tesisat malzemelerinden sebze meyveye kadar her türlü ürünü satıyor. Bu durum bulunduğu bölgedeki birçok esnafı etkiliyor” dedi.

ÜRÜN KISITLAMASI ARTMALI

Düzenlemenin küçük esnafa nefes aldıracağını kaydeden Kolpak, “Düzenleme doğu ama kanun teklifi taslağında eksikler var. Sigara ve elektronik eşyanın yanı sıra giyim ve kırtasiye gibi ürünlerin satışının da yasaklanması diğer esnaflar için uygun olacaktır. Zincir marketlerin en azından Pazar günleri kapalı olması esnafı rahatlatır. Ayrıca zincir marketlerin açılacağı yerlerle ilgili planlama yapılması, her köşe başına zincir market ruhsatı verilmemesi gerekiyor. Türkiye’de gıda üzerine çalışan zincir marketlerin sayısı son 8 yılda yüzde 8 arttı. 234 market zincirinin şube sayısı 34 bini geçti. 2024 yılına kadar bu rakamın 44 bini geçmesi bekleniyor. Bu çok orantısız bir artış” diye konuştu.

 

HABER Yorumları