Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

EKİPDER ve GGYD, Türk iş dünyasına yeni soluk getirecek ilk adımı attı

- Türkiye’de ilk kez iki STK ticari işbirliği protokolü imzalandı - Dünya Gazetesi YKB Güldağ önümüzdeki 10 yılı şekillendirecek iki şeyi açıkladı - Metin Hara, Ankara ve Antalyalı iş adamlarına seans yaptı, streste 2030’u işaret etti
Dinle
EKİPDER ve GGYD, Türk iş dünyasına yeni soluk getirecek ilk adımı attı
EKİPDER ailesi olarak ülkemiz de bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 1-3 Ekim tarihinde yapmış olduğumuz organizasyonumuz ile iki farklı şehirdeki iş adamlarını bir araya gelererk Ankara- Antalya Ticaret Köprüsü kurdular.

Konuk derneğimiz Genç Girişim ve Yönetişim Derneği'nin bugüne kadar 51 kez Ankara'da düzenlediği “İşte Fırsat” etkinliği ile EKİPDER olarak bizlerin bu sene hayata geçirdiği ve dört STK Başkanını ağırlamış olduğumuz “İşimiz Gücümüz; Şehrimiz” ekonomi söyleşilerinin son etkinliğini birleştirerek ortaklaşa bir organizasyon gerçekleştirdik.

İlk olmasını sağlayan ve diğer tüm toplantılardan farklı kılan en önemli özellik ise birlikte ticaretimizi büyütmek, geliştirmek için 100'den fazla iş adamının B2B toplantıları ile bir araya gelmesidir.

2 gün süren organizasyonunda Ankara ve Antalya iş adamları arasında 280 görüşme gerçekleşti, iki şehrin STK'ları arasında ticaret işbirliği protokolü imzalandı. Genç Girişim Yönetişim Derneği İle EKİPDER arasında imzalanan iş geliştirme protokolü ile iki dernek üyelerinin kontak sağlayacakları ortak platformlar kurulmasına yine bu protokol ile 2022 yılının Nisan ayında da bu ticari ilişkinin daha gelişmesi adına 2 nci toplantının  Ankara ‘da gerçekleştirmesine karar verildi.

EKİPDER ve GGYD, Türk iş dünyasına yeni soluk getirecek ilk adımı attı
İki İş adamı derneğinin yerelden ulusala geçişinin en önemli ayağı olan Antalya toplantısına Ankara'dan ve Antalya dan çok sayıda girişimci katıldı.

EKİPDER ve GGYD, Türk iş dünyasına yeni soluk getirecek ilk adımı attı
52. İş'te Fırsat Toplantısı, Antalya iş dünyasının çatı kuruluşlarından Ekonomi İş Geliştirme ve Planlama Derneği (EKİPDER) ile birlikte organize edildi. Belek Sirene Otel'de 2 gün süren organizasyona GGYD Başkanı M. Nezih Allıoğlu ile EKİPDER Başkanı Reşat Güney ev sahipliği yaptı. Organizasyonun ilk günü bütünüyle B2B görüşmelerine ayrıldı; iki derneğin üyeleri arasında tam 280 adet B2B görüşmesi gerçekleşirken bazı görüşmelerin sonunda ön ticari anlaşmalar sağlandı.

Güney: "Türkiye'de Bir İlki Gerçekleştiriyoruz"

EKİPDER Başkanı Reşat Güney de Antalya'nın ticaret hacmine dair bilgiler verdi, "GSMH'nin yüzde 4,7'si Antalya'da üretiliyor. Türkiye'nin turizm gelirinin yüzde 80'i İstanbul ve Antalya'da gerçekleşiyor. Antalya 13 milyar dolar turizm geliri sağlıyor.. EKİPDER olarak bir misyon üstlendik. Ülke gelirlerini arttırmak için işbirliklerini geliştirmemiz lazım. Birlikte iş yaparsak, ortaklık yaparsak büyüyebiliriz. Bugün Türkiye'de ilk defa ik STK böyle bir organizasyonda bir araya geliyor ve ticari işbirliği protokolü imzalıyor. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bu protokolle artık her iki şehrin iş insanlarının Ankara'da ve Antalya'da evleri, destek alacakları partnerler, kurumlar var. Türk ekonomisi adına gurur verici bir gelişme" dedi.

Allıoğlu: "Bir hayalimiz Gerçek Oluyor"

Ankara ile Antalya arasında güçlü bir ticari işbirliğinin önünü açan B2B görüşmeleri daha sonra toplu olarak devam etti. GGYD Başkanı Allıoğlu toplantının başında yaptığı konuşmada, 550’den fazla üyeyle 2003 yılından bu yana büyük oranda Ankara'da yürüttükleri faaliyetleri artık yerelden ulusala taşımanın gururunu yaşadıklarını söyleyerek, "Bir Ankara markası olan ve ilk kez Ankara dışında düzenlenen İş’te Fırsat Toplantıları bundan sonraki aylarda ve yıllarda başka şehirlerin iş dünyasını buluşturacak, yeni ortaklıkların temelini atacak. Yeni ortaklık önemli, ticari işbirliği, ekonomik partnerlik önemli. Kentler ve bölgeler arasında kurmayı hayal ettiğimiz bu işbirlikleri sadece bizlerin değil, şehirlerimizin ve memleketin de gücüne güç katacak" dedi.

"İş Dünyasının Beklentisi Öncelikle Ucuz Kredi"

Başkan Allıoğlu konuşmasında pandemi sürecinde iş dünyasının durumuna ilişkin de şunları söyledi: "İş dünyasına yönelik alınan ekonomik tedbirler, verilen teşvik ve destekler iş dünyasına bir nebze olsun merhem olsa da, yeterli değil. Bazı sektörlerde hammadde ve ara mal tedariğinde baş gösteren ve üretim maliyetlerinin yüksek oranda artmasına neden olan sıkıntılar aynen devam ediyor. Yine birçok sektörde ara eleman ve nitelikli eleman konusunda ciddi açık söz konusu. Covid vakalarındaki artış, faiz ve dövizdeki dalgalanmalar ise önümüzdeki aylar için sıkıntının artarak devam edeceğini gösteriyor. Beklentimiz reel sektörün özellikle başta ucuz kredi olmak üzere finansmana dönük ihtiyaçlarının karşılanması, yeni teşvik ve destekler, vergilerde düzenleme, nitelikli eleman için nitelikli eğitim desteği sağlanmasıdır."

Metin Hara İle Canlı Seans Fırsatı

Organizasyon kapsamında iki dernek başkanı arasında ticari işbirliği protokolü imzalandıktan sonra ünlü yazar Metin Hara Ankara ve Antalyalı iş insanlarına kişisel gelişim üzerine çok verimli ve keyifli bir seminer verdi. "2030 yılında dünyanın pamdemisi stres ve anksiyete bozukluğu olacak" diyen Metin Hara, düşünce gücü, motivasyon ve stresle mücadele konusunda etkili önerilerde bulundu, katılımcılar üzerinde nefes ve düşünce gücü ile ilgili başarılı seanslar gerçekleştirdi. Antalya 52 İş'te Fırsat Toplantısı'nın gala gecesi Bigbang Grubu'nun muhteşem sahnesi, konukların şıklık yarışı içinde geçerken, organizasyonun ikinci gününde Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ iş insanlarına ekonomide gelecek öngörülerini aktardı.

Hakan Güldağ: “Dijitalleşme ve Yeşil Dönüşüme Hazır Olmalıyız”

Dijitalleşme ve yeşil dönüşümün gelecek 10 yılı şekillendirecek, önümüzdeki ekonomik toparlanmayı sağlayacak iki önemli unsur olduğunu söyleyen Güldağ, “Türkiye’deki gayrimenkul dahil tüm sektörleri etkileyecek yeni süreçte eski para paradigma gidiyor, bu paradigma esas haline geliyor ama bu paradigmaya geçene kadar bir çalkantı, bir türbülans yaşıyor olacağız. Bu çerçevede Türkiye’nin kendisini bu türbülanstan kurtarması da çok kolay olmayacak. Bu dönüşümün etkileri olacak ve bir öncekinden daha sert olacak. Dijitalleşme dediğimiz şey parasız pulsuz olmuyor. Fakiri daha fakir, zengini daha zengin haline getiriyor. Dolayısıyla dijitalleşmeye yatırım yapmak para gerektiriyor. Yapamadığınız noktalarda belki de iş dünyasından bile kopuş meydana gelebilir” dedi.

 

HABER Yorumları