Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Dereköy Kadınları “Tüm Korkuteli’nin Suyunu Koruyoruz! Bu Yaz Sularımız Kurudu^^

- Dereköy Kadınları “Dereköy Yaylasında Su Kurursa Korkuteli’nde Tarımsal Üretim Biter, Pazarda Satacak Ürün Olmaz” Diyerek Basın Açıklaması Yaptı.
Dinle
Dereköy Kadınları “Tüm Korkuteli’nin Suyunu Koruyoruz! Bu Yaz Sularımız Kurudu^^
Dereköy Yaylasında yaklaşık 2 yıldır devam eden kömüre hayır mücadelesi sürüyor. Kömüre karşı mücadeleyi en başından bu yana en önde sürdüren Dereköylü Kadınlar Antalya’nın en önemli iki yaylasından bir olan Korkuteli’nin meşhur Çarşamba Pazarında basın açıklaması yaptı.

DEREKÖY KADINLARI KORKUTELİ’NİN SUYUNU KORUMA MÜCADELEMİZE DESTET VERİN DEDİ

Dereköy Kadınları, Korkutelilere ve pazarcı esnafa Dereköy Yaylası Korkuteli’nin tek su kaynağının çıktığı su havzasının içerisindedir. Korkuteli için hayati önemdedir burada kömür ocağı açılamaz, suyu koruma mücadelemize destek verin, bizler kömüre hayır diyoruz dedi.

DEREKÖY YAYLASI, KORKUTELİ ÇAYININ SU HAVZASI İÇİNDEDİR

Korkuteli Çayı, Korkuteli barajını besleyen tek su kaynağıdır. Havzadan çıkıp Baraja giden sular Barajdan toplam 17 mahallenin (köyün) tarımsal üretimi için kullanılmaktadır. Tüm Korkuteli’nde 57 bin dekar tarım alanında sulu tarım yapılmaktadır ve bu alanların en önemli bölümü meyve üretimi için kullanılmaktadır.

KADINLAR BU YIL SONDAJ KUYULARIMIZ KURUDU, KURAKLIK KAPIDA, SUYUMUZU KORUYACAĞIZ DEDİ.

Dereköy Kadınlarından kömüre hayır diyen ve de dava da açan Zeliha Özdemir, “bu yıl sondaj kuyularımız erkenden kurudu. Temmuz ayında bahçemizde ürettiğimiz fasulye, domatez, biber daha üretimin ortasındayken sular kurudu, bahçemizi sulayamaz hale geldik ve önce üretim düştü, sonra da diktiğimiz ürünlerimiz tamamen kurudu. Kömür su havzasına açılırsa bizler ne yapacağız?”Dedi.

Dereköy Kadınlarından Neslihan Gedikoğlu ise “ yazlık ürettiğimiz lahana, kereviz daha söküme gelmeden sondajımız kurudu. Kuruma Temmuz ayında başladı, Ağustosta tamamen kurudu. Köyde kurumayan birkaç sondajdan, sulamaya çalıştık ama istediğimiz randımanı alamadık. Sularımız yaz sonunda tamamen kurudu.  İhracatını yaptığımız kayısı ağaçlarımız ve diğer ağaçlar kuruyacak diye çok korktuk. Köyde yaklaşık 25 sondaj kuyusu kurudu. Sulama kooperatifine ait 5 kuyudan 3’ü kurudu. Bütün mahalle olarak aynı sıkıntıyı yaşadık. Bu nedenle su kaynaklarımızın üzerine kömür madeni açılmasını istemiyoruz, kömüre hayır diyoruz!” dedi

Dereköy Kadınları, “bizim sularımız kuraklıktan dolayı risk altında. Bu yaz yaşadığımız sorun artarak devam edecek. Yaylamızda kömür madeni açtırmayacağız!” dedi.

MAHKEME KARAKIYLA BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILACAK

Başta Dereköylü Kadınlar olmak üzere açılan davalar için mahkeme 18 Kasım 2021 tarihinde Dereköy Yaylasında Bilirkişi incelemesi yapacak.

 

 

 

HABER Yorumları