Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

DENEYAP Gençliğe Yön Verecek

Dinle
DENEYAP Gençliğe Yön Verecek
3 yıllık bir süreçte, tamamen ücretsiz olarak hem temel teknoloji yetkinlikleri kazanma, hem de özel ilgi alanlarında derinleşme imkânı elde edebilecek gençlere yönelik 9 Şubat’ta öğrenci seçme sınavının yapılacağı Deneyap için son başvuru tarihi 6 Ocak.

Deneyap Projesi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük Programında yer alan “81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi Kurulması” hedefi doğrultusunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TÜBİTAK, işbirliğiyle hayata geçirildi.

İki farklı yaş gurubu için

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde öğrencilere 3 yıl boyunca ücretsiz olarak Robotik Kodlama, Elektronik Programlama, Yapay Zekâ, Siber Güvenlik, Nanoteknoloji gibi teknoloji alanlarında eğitim verilmesi planlanıyor. Ayrıca, öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedefleniyor. Programa katılan öğrenciler 3 yıllık bir süreçte, hem temel teknoloji yetkinlikleri kazanma, hem de özel ilgi alanlarında derinleşme imkânı elde edebilecek. Atölye programları ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilere, lise düzeyinde ise 8,9 ve lise hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencilere hitap ediyor.

Milli teknoloji hamlesine genç fikirler

Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla oluşturulan Deneyap’da ilgisi ve yeteneği olan gençler yeterli imkânlarla doğru şekilde yönlendirilecek.

Öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerileri kazanmalarına yönelik tasarlanan Deneyap Teknoloji Atölyelerinde ortaokul ve liseye başlangıç çağındaki gençler, ücretsiz eğitimler alacak. 3 yıllık bu süreçte, hem temel teknoloji yetkinlikleri, hem özel ilgi alanlarında derinleşme, hem de proje üretme kabiliyeti elde edecek.

Son Başvuru 6 Ocak

Deneyap Türkiye’nin ilk faz çalışması olan Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon illerinde Temmuz 2019’da başlayan eğitimler 1920 öğrenciyle devam ediyor.

Bu yıl Antalya’da dahil olmak üzere 9 Şubat’ta yeni öğrenciler için sınav yapılacak. Son başvuru tarihinin 6 Ocak olduğu Deneyap sınavları hakkında detaylı bilgi www.deneyapturkiye.org internet adresinden paylaşılıyor.

 

HABER Yorumları