Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Çevreciler, Dereköy’de açılmak istenen kömür madeninin vereceği zararları tesbit etti

Dinle
Çevreciler, Dereköy’de açılmak istenen kömür madeninin vereceği zararları tesbit etti
Antalya Korkuteli Dereköy Yayla Mevkii’nd açılmak istenen açık kömür madeninin doğaya, tarıma halka vereceği zararları yerinde görebilmek için Dereköy köylüleri ve A platformu olarak kömür madeninden çok fazla zarar gören Yatağan Turgut köyü ve Milas Ekizdere köyünde incelemelerde bulundu.

Çevreciler, Dereköy’de açılmak istenen kömür madeninin vereceği zararları tesbit etti
Hediye Gündüz Başkanlığındaki çevreciler İlk incelemeyi Muğla Yatağan Turgut köyünde yaptık. 1982’den bu yana kömüre bağlı olarak çalışan Yatağan Termik Santrali Turgut Köyüne 9 km. Yatağan Termik Santraline kömür sağlamak için açık kömür ocakları ise 2014’ten bu yana Turgut Köyüne doğru genişlemeye başladı.

Turgut Köyünün zeytinliklerini bir bir satın alıp  yok edecek süreç böylelikle başladı ve Maden genişleyerek köylülere ve doğaya zarar veriyor.

Turgut Köyünde Zeytin bahçeleriri cehennem çukuruna dönüştüren kömür maden şirketine zeytinliğinii satmak yerine MÜCADELE VEREN Tayyibe Demirel'in zeytinliğini yerinde gördük ve verdiği  mücadele süreciyle ilgili bilgi aldık.

Kömür şirketi Tayyibe Demirel’in de yerini almak istemiş, ancak o satmamış,

3573 sayılı Kanuna göre madencilik faaliyetleri için zeytin ağacı sökmek yasak.

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanununun 20. Maddesi uyarınca da zeytinlik sahaların en az 3 km. mesafede zeytinliklerin gelişimine mani olabilecek tesislerin işletilmesi yasak.

Ancak yerinde yaptığımız incelemede açık kömür maden ocağı olan ve cehennem çukuruna dönüşen 150 metre derinliklere inen işletme, zeytinliklere sadece 10 metre mesafede.

Tayyibe Demirel zeytinliğini bu güne kadar korumayı başarmış ancak kömür tozu ve yatağan termik santralinin dumanlarından zeytinler etkilenmiş.

Tayyibe Demirelin zeytinliğinin yanındaki zeytinlikler de satın alınmış ve şu anda içinde tarihi eser araştırması yapılıyor. Tarihi eserler alınıp ardından zeytinler kesilip, yerinden söküldükten sonra madencilik çalışması başlamasıyla mahvolacak

Dereköylüler ve A Platformu olarak açık madencilikten gelen kömür tozlarının zeytinlere verdiği zararı yerinde gördükten sonra bir kez daha Dereköy Yayla Mevkiindeki erik bahçelerini, nohut ve buğday tarlalarını korumanın önemini yerinde anlamış olduk ve bir kez daha kömüre hayır! dedik.

Turgut köyünden sonra yine açık kömür madenciliği yapılan Milas Ekizdere’de yaptığımız inceleme de çok korkunç görüntülerle karşılaştık.

Kocaman bir köy kömür madeni nedeniyle tamamen boşaltılmış, evler yıkılmış… Yıkılmış evlerin arkasında devasa ve de neredeyse 150  metrelere inen dev bir cehennem çukuruna dönüşmüş.

Bu köyde yaşadıkları yıkımla ilgili Aytaç Yakar’dan yerinde bilgi aldık. Yakar, “evlerinizi tarlalarınızı bize satın, satmazsanız kamulaştırtırız diyerek yerlemizi satmaya zorladılar’dedi. Bizler  ne yapacağımızı bilmediğimiz için sattık, bize yol gösteren hiç kimse olmadı” dedi. Ancak şimdi çok pişmanlar ve Dereköylülere “asla yerleriniz satmayın, bizim şu anda gidecek hiçbir yerimiz yok” dedi.

Aytaç Yakar “Kömür madeni açıldıktan sonra kömürün tozuyla da hiçbir şey yetişmediğini gördük… Evmizin önüne diktiğimiz domates fidanları bile kurudu, dedi.

“Evlerimizi, köydeki tarlalarımızı şirkete sattık, köyün karşı tarafına prefabrik evlerimizi yaptık ama şimdi bu evlerin altı da maden sahasıymış, buradan da göçmek zorunda kalacağız, ikinci kez mahvoluyoruz, zor durumdayız dedi.

Adeta hayalet köye dönen boşaltılmış evlerin arkasındaki dev maden  çukuru muhteşem çam ormanını, tepeleri yutmaya devam ediyor.

Buradaki durumu vahşi madencilği gören Dereköy kadınlarından Zeliha Özdemir, “buralar mahvolmuş biz artık topraklarımızı kesinlikle korumaya kararlıyız” dedi. Dereköy’den Esma … ise burada yaşam bitmiş, kendi yaylamızda aynı şeylerin olmasını istemiyoruz” dedi.

Dereköy Yaylasında hayvancılık yapan ve sürüleri otlatan 26 ailenin çoban temsilcileri, “Dereköy yaylasında maden açılırsa bizim için hayvancılık biter, böyle bir yerde hayvancılık yapılmaz” dedi.

A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz de, doğayı bütünüyle mahvetmişler, her yer tarumar olmuş, halk mağdur olmuş… Doğaya ve halkımıza bunlar yapılmamalı dedi…

Bizler yaptığımız inceleme sonunda kömür madenciliğinin doğaya büyük zarar verdiğini yerinde gözlemleyerek Dereköy Yayla Mevkiinde kömür madenine asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz.

HABER Yorumları