Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Böcek, Ecmo Cihazına bağlandı

- Entübe durumdaki Başkan Böcek’e Memorial ve Tıp Fakültesi doktorları birlikte müdahale ediyor
Dinle
Böcek, Ecmo Cihazına bağlandı
Solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle yeniden yoğun bakıma alınan ve yapay akciğer olarak da adlandırılan ECMO cihazına bağlanan, Entübe durumdaki Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Memorial Hastanesindeki hekimlere Tıp Fakültesi uzmanlarının da destek verdiği Muhittin Böcek’in tedavisi yoğun biçimde sürerken, dün gece konsültasyon sonucu ECMO cihazına bağlandı. Bu cihazla ilk 24 saatin çok önemli olduğu, akciğerde virüsün yaptığı tahribatın düzelmesi iyiye gidişin başladığını göstereceği öğrenildi.  

 

Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu (ECMO) nedir?

Hayatı tehdit eden kalp ve akciğer yetmezliği durumlarında bu organların görevini üstlenen bir makinedir.  Amaç büyük bir damardan kanülasyon aracılığı ile kanı makineye alarak okjizenizasyonu sağlayıp yine büyük bir damar aracılığı ile kanı tekrar hastaya verme işlemidir. Aslında mantığı kroner baypass ameliyatlarında yapılan işlem ile aynıdır.

İsmini açıklayamayacağımız bir uzman doktor ise  ‘’ECMO Hastanın hayatını kurtarabilir, ancak hastalığını iyileştirmez. Ancak şu aşamada yapılacak başka da işlem yok. Akciğerlerde oluşan tahribatın biran önce iyileşmesi lazım’’ dedi.

HABER Yorumları