Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Başkan’dan Growtech Fuarına davet

Dinle
Başkan’dan Growtech Fuarına davet
TBMM’de gündem dışı söz alan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ‘’Dünyanın en büyük örtü altı (seracılık) fuarı olan Growtech, 24 - 27 Kasım 2021 tarihlerinde 20. kez Antalya’mızda, Anfaş Fuar Merkezi'nde tüm dünyadan katılımcıları ve ziyaretçileri bir araya getirecek’’ dedi.

Yazxılı bir açıklama yapan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan; Antalya’nın hem turizm hem tarım hem de sanayi açısından üç büyük potansiyeli bünyesinde barındıran ve dünyada çok az şehre nasip olacak özeliklere sahip bir marka şehir olduğu vurgusunu yaparak, ‘’Güneşin başkenti olan bu kadim şehrimizin en büyük potansiyellerinden biriside hiç şüphesiz ki bereketli toprakları üzerinde oluşan Tarım sektörüdür’’ dedi.

       Antalya’mız hem iç hem de dış piyasa için örtü altı ve açık alan tarımı konusunda çok önemli mesafeler kat etmiş ve ülkemizin adını “Turizm kadar “Tarım” sektöründe de başarılı bir şekilde temsil ettiğinin altını özelikle çizen Abdurrahman Başkan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘’Bu başarıda emeği olan tüm çiftçilerimizle ve tüm hemşerilerimle gurur duyduğumu yüce meclisimizin kürsüsünden bir defa daha ifade etmek istiyorum.

Özellikle tropikal meyve noktasında Antalya’mız kendisini göstermesi hem şehrimiz hem de ülkemiz için büyük bir kazanımdır.

Ülkemizde yapılan örtü altı üretim alanlarının %39’u vekili olmaktan gurur duy duyduğum bu eşsiz şehrimizde gerçekleşmektedir ifadesini kullanarak.

2020 yılı verilerine göre gerçekleştirilen;

•     Örtü altı domates üretiminin %60’ı

•     Biber üretiminin %68’i

•     Patlıcan üretiminin %55’i

•     Salatalık üretimin ise %43 ‘ü Antalya’mızda yetiştirilmiştir. 

Süs bitkileri üretimine baktığımızda ise;

•     Karanfil üretimin %59’u

•     Gerbera üretiminin %84’ü

•     Anemon üretiminin %76’sı Antalya’da yetiştiriliyor’’

Abdurrahman Başkan bu sayede ülkemizin ekonomisine 16 milyar Türk Lirası Bitkisel Üretim Değeri Katarak Türkiye 1’incisi olmanın gururunu da haklı olarak yaşadıklarını sözlerine ekledi.

       Ayrıca 2020 yılında ülkemizde gerçekleşen Portakal üretiminin %30’u, nar üretiminin 24’ü, muz üretiminin %41’i ve Avokado üretiminin %83’ü yine Antalya’da üretildiğini belirterek, 2019 yılında 536 bin ton olan yaş meyve ve sebze ihracatımız, 2020 yılında 665 bin tona çıkmış ve bunun karşılığında Antalya’mız ve ülkemize 586 milyon dolarlık nakdi giriş sağlayarak bir başka başarıya imza atmıştır dedi.

Konuşmasında, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yürütülen “Toprağın Sultanları” projesine değinen Abdurrahman Başkan Kırsal alanda yaşayan kadınlarımızın eş, annelik ve ev işlerinin yanı sıra tarımsal üretimin her aşamasında aktif rol aldıklarını söyleyerek; Ülkemiz için son derece önemli ve stratejik bir sektör olan tarımın ve üretimin merkezinde yer alan kadın çiftçilerimizin yüzde 50 gibi büyük bir paya sahip olması bir ziraat mühendisi olarak beni çok mutlu etmektedir dedi.

Abdurrahman Başkan konuşmasında 24 Kasım Öğretmenler günü unutmayarak Atatürk’ün izinde, “Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” sözünün bilincinde, Türk gençliğinin bilgi ve kültürle donatılması, çocuklarımızın ve memleketimizin geleceği adına, yurdumuzun dört bir yanında cefakârca görev yapan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarken. ‘PKK’lı hainlerce şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz kardeşlerim nezdinde eğitim ordumuzun tüm şehitlerini rahmetle ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum’’ dedi.

HABER Yorumları