Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Başkan Böcek’e Akciğer nakli planlanıyor

- 42 gündür ağırlıklı yoğun bakımda tedavi gören Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sosyal medyada söylenenlerin tersine durumunun ciddiyetini koruduğu ve kalp ve böbreklerin zarar görmemesi için Akciğer nakli yapılacağı bildirildi.
Dinle
Başkan Böcek’e Akciğer nakli planlanıyor
Covit-19 testinin pozitif çıkması sonucu, 17 Ağustos’dan başlayarak Özel bir Hastanenin yoğun bakım servisinde 5 hafta kalan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in 3 gün önce Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine nakledilmesinin ardından bazı gerçekler ortaya çıktı.  

Antalya’daki bir çözel hastanede yaklaşık 20 gündür uyutularak, astım hastalığı yüzünden hasar gören akciğerlerin kendi kendini iyileştirmesi beklenen Böcek’in söz konusu yoğun bakımda iyi bakılamadığı, vücudunda ve kanında mantar oluştuğu, suni akciğer makinesi olarak bilinen ECMO cihazına bağlı olarak yaşam savaşı verirken, akciğerlerinde herhangi bir iyileşmenin de görülmediği öğrenildi. Söz konusu hastanenin Anestezi ve yoğun bakım servislerinde görevlilerle ilgili soruşturma açıldığı öne sürüldü.

Muhittin Böcek; Tıp Fakültesi Hastanesine getirildikten sonra, işadamı Sedat Peker’in Antalya distrübütörü olduğu Livanova Şirketi tarafından ithal edilen, genellikle açık kalp ameliyatlarında kullanılan ve akciğer hava pompalayan yapay zekalı (Akıllı) ECMO cihazına bağlandı.

Akciğer nakli gündemde

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan konsültasyon ekibi; Akciğerlerdeki hasarın kendi kendini tamir edemeyecek bir düzeyde olduğu konusunda fikir birliğine vararak, olası kalp krizini önlemek, böbreklerin zarar görmemesi amacıyla Başkan Böcek’e, uygun bir donör bulunması halinde akciğer naklinin yapılmasını kararlaştırdı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir uzman doktor, akciğer naklinin dünyada nadir görüldüğünü, başarı oranının düşük olması nedeniyle son çare olarak uygulandığını dile getirdi. Akciğer naklinin beyin ölümü gerçekleşen hastalardan yapılabildiği, bu nedenle de uygun bir donör arayışının da başladığı öğrenildi. Böcek’in bu süreçte uyutulmaya devam edildiği, Covit-19 testlerinin negatif çıktığı ve Ecmo cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürdüğü, durumunun stabil olduğu açıklandı.

Bu arada Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in durumu ile yakından ilgilendiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da sürekli bilgi verildiği bildirildi.

 

HABER Yorumları