Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Basınç odası Meclis gündeminde

Dinle
Basınç odası Meclis gündeminde

 

Antalya’nın Kaş ilçesinde dalış turizmi her geçen gün gelişim göstermeye devam ediyor. Dalış turizmiyle ön plana çıkan Kaş, yerli ve yabancı çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. İlçede birçok dalış noktaları dikkat çekerken, bölgede basınç odasının olmayışı her geçen gün eksikliğini daha fazla hissettiriyor.

ACİLEN BASINÇ ODASI KURULMALI

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Meclis Genel Kurul kürsüsünden yaptığı konuşmada Demre-Kekova-Kaş bölgesindeki dalış turizmini ve bölgede çok ihtiyaç duyulan basınç odası gündeme taşıdı.

Dünya Sualtı Şampiyonalarının yapıldığı Türkiye'nin en büyük Dalış merkezi olan Kaş ilçemizde hala bir Basınç Odası bulunmadığını söyleyen Subaşı,  bu sebeple, geçen haftalarda bir askerimizin şehit olduğunu ifade etti.

Subaşı konuşmasında 17 Ekim tarihinde Kaş ilçemizde eğitim için dalış yapan Jandarma su altı kurtarma ekibine bağlı yaklaşık 4 askerin rahatsızlanarak vurgun yediğini olayda su altı dalış eğitimi aldığı sırada fenalaşan ve kalbi duran Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Mesut Akmeşe’nin ise şehit olduğunu aktardı.

Demre-Kekova festivali ve bölgeye yaptığı çeşitli ziyaretlerde uzman dalgıç, balıkçılar ve vatandaşlarla görüştüğünü aktaran Subaşı, vatandaşın “Kaş’a en yakın basınç odası 200 kilometreden fazla mesafede, Antalya merkezinde olması nedeniyle önemli kazalara ve ölümlere engel olunamadığından yakındığını” söyledi. 

Subaşı sözlerini “Bölgede Basınç Odası’nın kurulması, Kaş ilçemizde dalış yapanlar için hayati önemdedir.” Tamamladı.

BASINÇ ODASI SORU ÖNERGESİNDE

Subaşı, Kaş ilçesinde olması gereken oksijen ve basınç odalarının eksikliği ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından cevaplanması amacıyla bir soru önergesi hazırladı.  

Soru önergesinde öne çıkan başlıklar şunlar;

  • Dünya Sualtı Sporları Federasyonu (CMAS) ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından düzenlenen pek çok ulusal ve uluslararası yarışma bu bölgede düzenlenmektedir.
  • CMAS tarafından organize edilen Dünya Sualtı Şampiyonası 2016 yılından bu yana Kaş’ta düzenlenmektedir. Geçen sene yapılan şampiyonaya 27 ülkeden dünyaca tanınan sporcularla birlikte 79 sporcu katılmıştı.
  • Kaş ilçesi 2018 yılı itibariyle, yüzde 20'si yabancı olmak üzere yılda 80 bin dalış ile dünyanın en önemli 50 dalış merkezi arasına girmiştir.
  • Dünyanın 50 önemli dalış noktasından biri olarak kaydedilen Kaş, Kızıldeniz'den sonra dalış yapılabilecek en güzel ikinci noktasıdır.
  • Yılın 12 ayı dalış yapılabilen bölgede, halk arasındaki adıyla vurgun hastalığına karşı tek tedavi yöntemi olan Hiperbarik Oksijen Tedavisi için basınç odaları bulunmuyor.
  • Her yıl 80 bin kişinin dalış yaptığı Demre-Kaş bölgesine Hiperbarik Oksijen Tedavisi için basınç odaları merkezinin kurulması elzemdir.
  • Demre Belediyesi, tarafından bu yıl ikincisini düzenlenen ve 4 gün süren ve yerli-yabancı binlerce kişinin katıldığı Demre-Kekova Outdoor Yöresel Lezzetler Festivali bölge turizmine katkı sağlamıştır.  
 Bu gerekçelerle, Demre-Kaş bölgesinde Hiperbarik Oksijen Tedavisi için basınç odaları merkezinin kurulması gerektiğini düşünüyorum.

Bu bilgiler ışığında Sayın Bakan’a yöneltilen sorular şunlardır:

  1. Bakanlık istatistiklerine göre ülkemizde 2002-2019 yılları arasında kaç kişi vurgun yemiş ve tedavi altına alınmış, kaç kişi bu sebeple vefat etmiştir?

 

  1. Demre-Kaş bölgesinde Hiperbarik Oksijen Tedavisi için basınç odaları merkezi kurulması kapsamında Bakanlığın görüşü nedir? Yürütülmekte olan çalışmalar var mıdır?

 

  1. Bu bölgede kurulacak bir tedavi merkezine Bakanlık katkı sağlamayı düşünür mü?

 

 

HABER Yorumları