Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Azeri doktor Amil, Robotik cerrahiyi anlattı

Dinle
Azeri doktor Amil, Robotik cerrahiyi anlattı
Belek de düzenlenen “Laparaskopik Cerrahi kongresi” ünlü cerrahların sunumlarıyla sona erdi. Kapalı yöntemlerle ameliyat yapma teknikleri, teknolojinin ve innovasyonun cerrahiye uygulanabilirliği konularında kongreye Tıp adına imza atan Azerbeycanlı Doç Dr Amil Hüseyinov özellikle  “Robotik cerrahi ve Böbrek nakilleri” konularında çok önemli detaylara ışık tuttu.

Geçtiğimiz yıl Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde görev yaparken Azebaycan da çıkan Ermeni savaşında gönüllü doktor olarak cepheye koşan Amil Hüseyinov Tıpa ışık tutacak bilgi ve becerilerini sergiledi. Üç gün süren kongredeki sunumlarını İngilizce sunan Kahraman Azeri Doktor, şimdi İstanbul da Bahçelievler Medicana hastanesi organ naklinde can kurtaran ameliyatlar yaparak gönüllerde taht kuruyor.

Belek Gloria Hotelde gerçekleşen Kongreye Prof. Dr. Metin Ertem Başkanlık etti. Başkan Ertem, bu kongreyi özellikle Cumhuriyetin 98. yılına denk getirerek Tıp bilimi adına çok başarılı geçtiğini ifade ederek, “Böbrek nakli yapılan hastada damar anevrizmanın kapalı yöntemle onarımı ve kapalı organ nakli ameliyatı, Endoskopik Laparoskopik ameliyet teknikleri tartışıldı. Öncelikli hedefimiz, ülkemizden ve yurt dışından, alanlarında bilinen konuşmacıların, minimal invaziv cerrahi ve endoskopi ile ilgili tecrübelerini paylaştıkları, güncel gelişmelerin interaktif oturumlarla tartışıldığı başarılı bir kongre geçirdik. Covid-19 pandemisi nedeniyle, sempozyum, kurs, kongre gibi birçok bilimsel toplantının iptal edildiği veya sanal ortama taşındığı bu zor dönemi geride bırakarak, derneğimizin kuruluşunun 30. yılına yakışır bir kongrede yaptığımıza inanıyorum” dedi ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

HABER Yorumları