Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Antalya, Türkiye’nin En Önemli Üretim Merkezlerinden Biri

Firma ziyaretleri kapsamında Organize Sanayi Bölgesine giden Vali Ersin Yazıcı, Ankutsan Kâğıt, Yörükoğlu Süt ve Cantek Soğutma firmalarının AR-GE ve inovasyon merkezini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı
Dinle
Antalya, Türkiye’nin En Önemli Üretim Merkezlerinden Biri
Firma ziyaretleri kapsamında Organize Sanayi Bölgesine giden Vali Ersin Yazıcı, Ankutsan Kâğıt, Yörükoğlu Süt ve Cantek Soğutma firmalarının AR-GE ve inovasyon merkezini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyaretinde Vali Yazıcı, “Antalya, Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinden.” dedi.

Antalya, Türkiye’nin En Önemli Üretim Merkezlerinden Biri
Vali Ersin Yazıcı, Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Ankutsan Kâğıt, Yörükoğlu Süt ve Cantek Soğutma firmalarını ziyaret etti. Antalya için sanayinin önemini her zaman vurgulayan Vali Yazıcı, “Antalya, turizm kadar sanayisi ile de öne çıkan bir şehir. Sanayi bölgemizdeki firmalarımıza baktığımızda Türkiye’nin ilk 500’ünde birçok firma mevcut. Bu da şehrimizin sanayide de ne kadar başarılı işler çıkarttığının göstergesidir. Bu zorlu pandemi koşullarına rağmen tedbirlere uyarak üretime etkin şekilde devam eden firmalarımız, şehrimiz ve ülkemiz için çok önemli katkılar sunmaya devam etti. Bu süreci en kısa sürede atlatacağız ve bölgeyi büyütmek, yatırımları, ihracatı, üretimi ve istihdamı artırmak için daha çok çalışmaya ve yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

50’Den Fazla Ülkeye İhracat Yapılıyor
Temaslarına ilk olarak Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) 2002 yılında kurulan ve 700’ü aşkın çalışanıyla kâğıt üretim alanında faaliyet gösteren Ankutsan Kâğıt firmasını ziyaret ederek başlayan Vali Yazıcı, Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Kesgin’den üretim faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Vali Yazıcı’ya; Avrupa, Amerika, Avustralya, Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgelerinde 5 kıta ve 50’den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını aktaran Yönetim Kurulu Başkanı Kesgi, Ankutsan markasını uluslararası pazarda önemli bir marka konumuna getirerek başarı ile temsil ettiklerini belirtti.

Turizmi Besleyen Birçok Alt Sanayi Kolu Mevcut
Firmanın Ar-Ge merkezini inceleyerek personelle sohbet eden ve çalışmalar hakkında detaylı bilgi alan Vali Yazıcı ise; “Antalya’mız turizm kadar önemli bir sanayi üssü. Şehrimizde turizmi besleyen birçok alt sanayi kolu mevcut. Bu sebeple buradaki firmalarımız bizim için çok önemli. Organize Sanayi Bölgemizdeki birçok firmanın modern üretim tesisleri, nitelikli insan kaynakları ve üretim olanaklarıyla gerçekten fark yaratan ve sektörlerine yön veren firmalar olduklarını görmekteyim. Yerli ve milli sanayisi ile tüm dünyaya ihracat yapan Ankutsan Kâğıt firması da kendi alanında önemli bir marka. Başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Ziyaretlerine, 1996 yılında Organize Sanayi Bölgesine taşınmış, günlük 600 tonluk üretim kapasitesi ile Akdeniz’in en büyük süt ve süt ürünleri üreticisi olan Yörükoğlu firmasını ziyaret ederek devam eden Vali Yazıcı, Yönetim Kurulu Üyeleri Cihan Bulut, Ali Erdinç ve Ali Bulut’tan üretim faaliyetleri ve kapasitesi ile ürün yelpazesi hakkında bilgi aldı.

Toplam 35.000 m2'lik modern ve teknolojik tesislerinde, Avrupa Birliği standartlarında üretilen ürünleri inceleyen Vali Yazıcı, ileri teknolojisi ve 700’ü aşkın çalışanıyla Organize Sanayi Bölgesinin önemli firmalarından olan Yörükoğlu’nu tebrik etti.
 

8 Yıldır Türkiye’nin En Büyük 500 Firması İçinde
Son 8 yıldır Türkiye’nin en büyük 500 sanayi devi arasında yer aldıklarını belirten Yönetim Kurulu Üyeleri, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İngiltere, Belçika, Irak, Libya, BAE, Ürdün, Filistin, Moritanya, Afganistan, Maldivler, Hong-Kong, Taiwan, Australia, Yunanistan, Çin, Kenya olmak üzere, dünyanın birçok farklı bölgesine ürünleri ihraç ettiklerini belirtti.

Coğrafi Ve Kültürel Değerlerin Tanıtılmasına Fırsat Yaratıyor

Antalya’nın Türkiye’nin en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, “Organize Sanayi Bölge’sinde birçok farklı alanda faaliyet gösteren firmamız var. Son teknoloji üretim imkânlarıyla donatılmış bu tür tesislerin varlığı bizleri gururlandırıyor. Tesiste üretilen ve ihraç edilen gıda ürünleriyle, coğrafi ve kültürel değerlerimizin tanıtılması için bir fırsat yakalamış oluyoruz. Kendi imzamızı taşıyan ürünlerimiz tüm dünyada markalaşıncaya kadar çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Bölgedeki tüm firmalarımıza başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Son ziyaretini 1991 yılında Antalya’da kurularak soğutma sistemleri üzerine üretim yapmaya başlayan Cantek Group’a yapan Vali Yazıcı, Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca’dan üretim faaliyetleri ve ürün yelpazesi hakkında bilgi aldı.

Öncelik Enerji Verimliliği
Günümüzde özellikle enerjinin verimli kullanılmasına yönelik Ar-Ge çalışmalarına önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Karaca, “Akıllı cihaz geliştirme girişimlerimiz hız kesmeksizin sürdürüyoruz. Çok yakın bir gelecekte tüm ürünlerimizde kurduğumuz sistemlerin enerji verimliliğinin otonom şekilde ayarlanmasını hedefliyoruz. Bu sayede gıda saklamadaki en büyük girdi kalemi olan enerji tüketiminin kontrol altına alarak ciddi bir maliyet avantajı sağlamış olacağız.” dedi.

Anahtar teslim soğuk hava deposu ve et işleme tesisi alanlarında projeler gerçekleştiren firmanın ürünleri ve kapasitesi hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Karaca ile sohbet eden Vali Yazıcı, firmanın Ar-Ge merkezindeki enerji verimliliği çalışmaları konusunda bilgi aldı.

Dijital Çağda Yaşıyoruz
Bu zorlu sürece rağmen tedbirlere uyarak üretime ara vermeden devam eden firmaları kutlayan Vali Yazıcı, “Enerji günümüzde çok önemli bir yere sahip. Enerjinin doğru ve verimli kullanımı da bu doğrultuda birinci önceliğimiz. Artık günümüzde her şey dijital. Antalya’da da bu anlamda son teknoloji firmalarımızın olduğunu görmek, sektöre yön veren firmaların olduğunu görmek gurur verici. Şehrimizin ekonomisine katkı sunan, insanımızın hayatını kolaylaştıran ve çevreye karşı duyarlı üretim yapan tüm firmalarımızın daima yanındayız.” diye konuştu.

HABER Yorumları