Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

AKHUMER eğitimlere ara vermiyor

- Akdeniz Üniversitesi Havacılık Uygulama ve Araştırma Merkezi(AKHUMER), İHA eğitimleri vermeye aralıksız devam ediyor
Dinle
AKHUMER eğitimlere ara vermiyor
Son dönemde kullanımı hızla artan insansız hava araçları artık oldukça yaygınlaştı. Çok çeşitli amaçlarla kullanılabilen insansız hava araçlarının sürücülerinin de belli bir eğitim seviyesinde olması gereklilik haline geldi.  Akdeniz Üniversitesi bünyesinde bulunan AKHUMER de bu bağlamda insansız hava aracı sürüş eğitimleri vermeye aralıksız devam ediyor. Pandemi koşullarında bile adaptasyon sürecini hızla tamamlayarak eğitimlere ara vermeyen AKHUMER 22. dönemini de tamamladı.

AKHUMER eğitimlere ara vermiyor
Yeni dönem başlıyor

22. dönemini bitirerek hak eden katılımcılara sertifikalarını veren AKHUMER 23.dönem için hazırlıklarını tamamladı. Yeni dönem eğitim programları kayıtları için katılmak isteyenlerin, (0242) 227 20 81 numaralı telefondan veya akhumer07@gmail.com adresinden iletişime geçmeleri gerekiyor. çeşitli seviyede eğitim programları içeren yeni dönem yine şehit ve gazi yakınlarına ücretsiz olacak.

AKHUMER Müdürü Doç. Dr. Halil Özekicioğlu İHA’lar

İnsansız Hava Aracı (İHA) pilotu bulunmayan, uzaktan idare edilebilen ve uçabilen sistemler olarak tanımlanabilir. İHA’ların kullanımı günümüzde fazlasıyla yaygınlaşmış durumdadır. İHA başlangıçta askeri amaçlarla ortaya çıkmasına rağmen, özellikle son yıllarda birçok farklı alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye İHA teknolojisinin önemini kavramış ve bu alanda üretici olan ülkelerden biridir. Türkiye’nin ürettiği İHA’ların ağırlıklı olarak askeri amaçlara hizmet etmeyi hedefledikleri görülmektedir. Türkiye ürettiği İHA ve SİHA’ları (Silahlı İnsansız Hava Aracı) bazı ülkelere ihraç etmektedir. İHA piyasasının hızla arttığı ve birçok ülkenin İHA’lara ilgi duyduğu düşünüldüğünde, bunun Türkiye’nin ihracatına ve ekonomik büyümesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Sivil amaçlarla ise; tarımda uzaktan algılama uygulamaları, bitki ve ormanlardaki zararlı varlıkların ve hastalıkların tespiti, kargo taşımacılığı, tarihi yapıların görselinin alınması ve üç boyutlu modelinin yapılması, hobi amaçlı fotoğraf çekimi, hava durumu tahmini, orman yangını, deprem, toprak kayması vb. doğal afetlerin öngörülmesi ve olay anında çalışmaların yürütülmesi, trafik sıkışıklarını ve kazaları engelleme amaçlı olarak trafik simülasyonlarının oluşturulması, bir proje için en uygun konumun seçilmesi ve şehir planlamasının yapılması vb. birçok amaçla kullanılmaktadırlar. Günümüzde İHA kullanımı hızla artmaktadır. Bunun nedenlerinden bazıları; düşük maliyetle üretilebilmeleri, bakım-onarım ve yakıt gibi masraflarının az olması, insanların yapamayacağı ya da yapmalarının tehlikeli olacağı görevleri yerine getirebilmeleri, hassas ve kaliteli veri üretebilmeleri, düşük emisyona sahip olmaları şeklinde sayılabilir.

Artık günümüzde gerek askeri ve gerekse sivil kullanımda daha fazla insansız hava, kara ve deniz araçlarının aktif hale geldiğini görmekteyiz. Bu sistemlerin içinde olmak ve insansız araçları kullanmayı öğrenmek ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli geliştirmek Türkiye’nin bu piyasadan yüksek pay almasına böylece hem ihracatını artırarak cari açığının azalmasına; hem de ekonomik büyümenin artmasına katkı verecektir.

Business Insider Intelligence’ın tahminlerine göre 2021 yılında dünya İHA satışları 12 milyar doları aşacaktır. Ayrıca 2016 yılından itibaren İHA satışlarının ortalama yıllık %7,6 oranında arttığı görülmüştür (Business Insider Intelligence, 2020). Bu verilerden anlaşılacağı üzere, İHA piyasası hızla büyümektedir.

Bu veriler ve bilgiler ışığında Akdeniz Üniversitesi Havacılık Uygulama ve Araştırma Merkezimizin (AKHUMER)  verdiği İHA eğitiminin stratejik önemi daha da belirgin hale gelmektedir. İHA ekosistemine üniversite olarak İHA Pilotu yetiştirerek katkıda bulunmaktan oldukça memnunuz. Ayrıca Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen ÖZKAN tarafından başlatılan “Güvenli Kampüs Projesi” ile yaklaşık 10 özel güvenlik personelimize hizmet içi eğitim verdik ve İHA Pilotu olmalarını sağladık. Çok yakın zamanda 2 endüstriyel İHA tedariki sağlanacak ve yetiştirilen pilotlarımız, 24 saat kampüsümüzde gece görüş özelliği de bulunan İHA’larımızla havadan canlı yayınla güvenlik merkezimize bilgi ve görüntü aktaracak. Akdeniz Üniversitesi yerleşkesi ülkemizde en güvenli kampüslerden biri haline gelecek ve ilk olacak projenin diğer üniversiteler tarafından da ilgi göreceğini tahmin ediyoruz.,

 

HABER Yorumları