Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Agora Antalya’ya Geliyor

Dinle
Agora Antalya’ya Geliyor
Agora Gençlik Senfoni Orkestrası (AGO) Antalya’ya geliyor. Üstün yetenekli ve seçilmiş sanatçıların oluşturduğu dev orkestra, 3 Sanat Sezonu kapsamında Antalya’da seyirci karşısına çıkacak. Viyana’da Osmanlı İzleri temasını taşıyan konser, dinleyiciye zengin bir repertuvar sunacak.

SIRADIŞI BİR ŞEF!

Gecede orkestranın şefi, AGO’nun fikir babası ve müzik direktörü olan Murat Ömür Tuncer (28). Onedio.com tarafından “Dünya'da Yetenekleriyle Dikkat Çeken 20 Türk Genci" arasında gösterilen orkestra şefi, listede Cedi Osman, Canan Dağdeviren, Enes Ünal, Hakan Çalhanoğlu gibi isimler arasında ve kültür sanat alanında gösterilen tek isim olmayı başardı. Eserleri Amerika, Kanada, Almanya, İtalya, Ürdün ve Türkiye'de çeşitli müzisyenler ve orkestraların repertuvarına girden Tuncer, Microsoft tarafından Windows10'un Türkiye yüzü seçilmişti. Pek çok Uluslararası ödülün sahibi olan başarılı sanatçı, Dünya'nın en büyük sivil toplum örgütlerinden ve Birleşmiş Milletlerin desteklediği Junior Chamber International tarafından 2016 yılının kültür sanat alanında en başarılı genci seçilerek büyük ses getirmişti.

FAZIL SAY KEŞFETTİ

Konserin solisti Antalyalı piyanist Buğra Yüksel (31) Fazıl Say’ın keşfettiği bir yetenek. Brüksel Kraliyet Konservatuvarı'nda dünyaca ünlü pedagog ve piyanist Aleksandar Madzar'ın sınıfından "Yüksek Onur" derecesiyle mezun oldu. İsviçre Bern Yüksek Okulu'nda Tomasz Herbut'la Konser Solistliği diploma programını tamamladı. Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinde konserler veren Yüksel, ayrıca İdil Biret'in davetlisi olarak kendisiyle birlikte konser turnesine çıktı. İsviçre'de düzenlenen International Kiefer-Hablited Müzik Ödülleri'nde yarışmaya katılan 350 sanatçıdan ödüle layık görülen 10 kişiden biri ve tarihteki ilk Türk oldu. Yüksel, konserde Mozart’ın 12 numaralı Piyano Konçertosu’nu çalacak.

HASEKİ HÜRREM İÇİN YAZILAN SENFONİ TÜRKİYEDE İLK KEZ SESLENDİRİLİYOR

Osmanlı’nın Viyana kuşatmasından sonrası Avrupa’da bıraktığı dokuya vurgu yapmak isteyen AGO, J.Haydn’ın, zekası ve güzelliğiyle herkesi etkileyen Hürrem Sultan için bestelediği 63 Numaralı Senfonisi programda. Aynı zamanda eserin bu versiyonu, aradan geçen tam 250 yıl sonra ilk kez Türkiye’de seslendirilecek. Mozart’ın yine aynı etkilere sahip (Alla Turca Stili) operası Saraydan Kız Kaçırma’nın üvertürü de dinleyicilere sunulacak eserlerden. Son olarak Cumhuriyet Dönemi bestecilerinden Nevit Kodallı’nın bestelediği ve Anadolu kültürünün enfes bir örneği olan Telli Turna adlı yapıt, konser repertuvarının zenginliğini doruğa çıkartacak.

HABER Yorumları