Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. FAİK ARDAHAN
YARINA YOLCULUK
mail_outline : faikardahan@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

22.09.2011

Okunma Sayısı

36270

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Zenginliğinizi Ölçün

Zenginlik denildiğinde akla ilk gelen para veya parasal büyüklüklerle ifade edilen servetler gelir. Gerçekte öylemidir değimlidir sorgulanması gereken bir kavramdır zenginlik.

 

Her ne kadar Sabancı ailesine Türkiye ölçeğinde zengin denilse de Sakıp Sabancı kendi zenginliğini “Kızarım, biri bana sadece zengin derse; ben sosyal kişiliğimle ve gönül zenginliğimle mutluyum” sözü ile tanımlamıştır. Hz. Muhammed’de benzer bir şekilde “Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir” diyerek zenginliği mal, mülk veya para ile tanımlamayanlardandır. Bu şekilde binlerce zenginlik tanımı yapan örnek sıralanabilir. 

 

O halde zenginliği sadece para ile ifade edilen servette aramamak gerekir.

 

Rekreasyon uzmanı ve rekreasyon lideri olarak kaleme alacağım zenginlik tanımlamasında gerçek zenginlik önce sıhhatli, sağlıklı olmakla başlıyor. Bahsedilen sağlık; hem akıl sağlığı hem de bedeni sağlık. Eğer sağlıklı iseniz zengin olmanın en önemli aşaması olan “1” rakamını bir kağıda yazın yanına üç sıfır koyun lütfen. “1.000 TL”

 

Daha sonrasında ikinci büyük zenginliği serbest zamana sahip olup olmama belirlemekte. Eğer zamanınızı yönetebiliyor ve kendinize dilediğiniz gibi geçirebileceğiniz nitelikli zaman ayırabiliyorsanız biraz önce yazdığınız rakamın yanına üç sıfır koyun zenginliğiniz bin kat artacak ve “1.000.000 TL” olacaktır. 

 

Daha sonra bahsedilen bu serbest zamanınızda yalnız veya başkalarıyla paylaşacak hobilerinizin olup olmadığını sorgulayın. Hobileriniz var ise bir önceki aşamada ulaştığınız rakamın sağına her bir hobiniz için bir sıfır ilave edin. Bir önceki hesapla yine zenginliğiniz on kat artacaktır. Ben kendim için düşündüğümde altı sıfır koymam lazım idi “1.000.000.000.000 TL” olacaktır.

 

Eğer bahsedilen serbest zamanlarınızda beraber olabileceğiniz dostlarınız varsa, gerçekten onlarla anlamlı ve doyumlu zamanlar geçirebiliyorsanız, hem mutlu anlarınızda hem de zor zamanlarınızda onların varlığı sizi güçlü kılıyorsa bir önce elde ettiğiniz rakamın yanına her bir hobi gurubunda paylaşabileceğiniz dostluklar için servetinize “1.000.000 TL” ekleyin. Gerçek zenginlik dostlarla çoğalandır yani mevcut zenginliğinizi bir milyon kat arttırmış olursunuz. Ben bu durumda altı hobim ve oradaki paylaşımlarım için gerekli eklemeleri yapınca ulaşılacak servet “1.000.006.000.000 TL” olacaktır.

 

Eğer bu hobilerinizi bir de ailenizle, ailenizdeki en yakınlarınızla paylaşıyorsanız her paylaştığınız birey için servetinize “10.000.000 TL” daha ilave edin. Yine ben kendi örneğimde oğlumla olan paylaşımlarımdan dolayı servetime eklem gereken miktarı eklediğimde servet büyüklüğüm “1.000.016.000.000 TL” olacaktır.

 

Rakam oldukça büyüdü değil mi, ifade edilmesi bile zor ama hala paraya gelmedik. Şimdi para ile ilgili sıfırı koyalım. Ama bu sıfır ailemiz ve arkadaşlarımız dışındaki ihtiyaç sahiplerinin hayatlarını zenginleştirmek için bilerek ve isteyerek harcama yapıp yapmadığımızla ilgilidir. Eğer yapıyorsak bunun için üç sıfır ilave etmek gerek. Sahipsiz çocuklarla paylaşımlarımı da eklediğimde servet büyüklüğüm  “1.000.016.000.000.000 TL” olacaktır.

 

Sonrasında ailemizle, dostlarımızla harcayabildiğimiz paramızın varlığı için yukarıda elde edilen rakamın sonuna üç sıfır ilave edelim. Ulaştığımız rakam bizim servetimiz olacaktır.  “1.000.016.000.000.000.000 TL”

 

Yukarıda ulaşılan rakamı okumaya çalışlın bakalım okuyabilecek misiniz. Dünyanın en zengin 100 kişisinin servetini toplayın bakalım bu rakama ulaşabilecek mi? Gerçek zengin kim?

 

Şimdi en önemli nokta sağlığınız yoksa bu en baştaki bir olmayacak ve rakam birden küçülecek. Ardından aile ilişkilerine ait sayıyı sonra dostluklarla ilgili büyüklüğü çıkarınca servet giderek küçülecek ve geriye sadece kalabalık bir sıfır kümesi kalacaktır. İşin özü. Zenginlik sadece ve sadece sağlıktır, dostluktur, aile ilişkileridir ve karşılık beklemeden verebilmektir. Sonrası onun katlarıdır.

 

Merak ediyorum. Bu yazıyı sonuna kadar okuyanların servet büyüklüklerini merak ediyorum. Paylaşırsanız sevinirim..

MAKALE Yorumları