Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
BİLİMSEL DÜŞÜNCE
mail_outline : rdemir@akdeniz.edu.tr
Dinle

Yayın Tarihi

19.06.2016

Okunma Sayısı

2138

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Yunus Felsefesi-2

"Ey canıma cananım,

Ey derdime dermanım.

Âlemlere sultanım,

Medet Allah'ım medet...

***

Dünyayi baki sandım,

Gaflet içinde kaldım.

Ölüm var imiş bildim,

Medet Allah'ım medet..." (y.e.)

***

Ulemalık, dindarlık ve yargıçlık için keramet sarık ve cüppede olsaydı, âlemde "ilim, ilahiyat, adalet" temsilcisi olmayan mahlûkat kalmazdı.

Örgütlü cehaletin anladığı ve benimsediği riya ve mürai anlayışın adeta sembolü haline gelmiş "sarık ve cüppe" (gerçek anlamda taşıyanları tenzih ederek, saygıyla anarak) pirim yapmaya devam ediyor. Çirkin günlük politikacının emrine girmiş cüppe ve sarık taşıyıcılar temsil ettikleri kurumları tahrip ettiler

***

Gerçek ulemadan olmak kolay değildir.

Ortalıkta dolaşan, kapının arka mandalı, düzeyindeki "çakma ulema" ya bu din emanet edilmemelidir.

Önce cüppelerinin neden iliksiz ve düğmesiz olduğunun derin felsefesini anlamaları gerekir.

Keza, riyakâr zihniyetin temsilcilerinin toplantılarında, çirkin politikacı tipinin kuyruğuna takılıp giden yüksek yargıçlar da düşünmelidir.

***

Ne diyor Yunus, bakalım:

"Dervişlik dedikleri hırkayla, taçla değil

Gönlün derviş eyleyen hırkaya muhtaç değil"

***

Taşıdığı sembol değerleri hak etmeden taşıyorsa, onun felsefesini özümlememişse, taşıdığı ne cüppe ne de sarık işin ehli olmasını sağlar.

Cüppesinin hakkını hak etmeyen ilahiyatçı, yargıç ve akademisyenin topluma verebilecekleri iyi ve doğru bir değer olamayacağını gösteren sayısız örnekler vardır.

Örgütlü cehaletin egemen zihniyeti tarafından yönetilen şansız ve yalnız bırakılmış Ülkemin perişanlığı, işte cüppelerinin neden iliksiz ve düğmesiz olduğunu idrak edemeyenlerin bıraktıkları izlenim sayesinde olduğunu düşünürüm. Bu zevat, yanlış söylem ve davranışlarıyla toplumu yanlışa sürüklemektedir.

Yalanlarla insanımız, mütedeyyin vatandaşımız kandırılmakta, aldatılmaktadır.

Yunus'un yukarıdaki iki dörtlüğünde dile getirilen feryat, işte böyle bir tehlike karşısında kalan toplum içindir. Sığınma yeri sadece "Medet Ya Allah" demek kalıyor. Allah ile, Kur'an ile aldatılan, aklını kullanmayan toplumun imdadına Allah yetişir mi, bilemem...

Bunu anlamak, özümlemek ve anlatmak gerek.

Sevgi yoldaşınız olsun...

MAKALE Yorumları