Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Yeni Yılda Beklentiler Ne?...

Umutlu olanlar için tek kelime, “yılı yaşayıp göreceğiz diyorlar.”

Yaşadığı yıllar ile umudunu kaybetmiş, olanlar ise karamsarlar…

Tabiri caizse bir deyim vardır ya “Sirke de kurt yaşar gibi” olanlar ise.

“Gün ola harman ola” diyenler var. Bunlar tam manası ile amaçsızlar.

Bir de ununu elemiş, ipe sermiş emekli, yaşlı bireylerimiz var..

Bu insanlarımız ekmek, sıcak çorbaya ile karın doyurma, sıcak bir damın altında kimseye muhtaç olmadan yaşam sürmek istiyor..

Ya genç nesiller, kimi ailesine yük olamadan okuma derdinde, kimi mezun olmuş yaşama tutunmak, aile yaşantısına adımı atma beklentisi içinde..

Gelelim diğerlerine “Tabiri caizse kalbur üstü olanlara.”

Bu kesim de kendi arasın da birçok sınıfa ayrılıyor.

Sanayi sektöründekiler, riskli iş dünyası ile ekonomiye, istihdama hayat veren, ihracatla döviz kazandıran gerçek yatırımcıları temsil ediyorlar…

Devlet, desteği ve arazi tahsisleri ile ülkenin bakir koylarına, sahillerine, ormanlık alanlarına, dağlardaki kayak merkezlerine, kaplıca kaynaklarına yaptıkları tesislerin yatırımcıları ise turizm sektörü ile istihdama, döviz girdilerine çok önemli katkılar sağlıyorlar.

Atalarından kalan arazilerinde bindir dertle, külfetle tırnakları ile toprağı kazıyan, milyonlarca borca girip yüksek faizle krediye sarılıp, traktör, ithal tohum, gübre alan, eken çiftçi, yüksek mazotla mağdur olurken.

Doğal, aşırı yağış, sel, dolu, hortum felaketleri ile perişan olan sera üreticileri, kırılan camekanında kalan üründen zarar ederken, kredi borç ertelemelerini beklerken, tarım bakanlığı tarafından ithal ürüne karşı savaşırken yıkıldı. Gelecekten ne bekleyebilir ki.

Bir de resmin öteki yüzüne bakalım; Dededen, Babaya, daha sonra da oğluna kalan siyasi miras geçmişini meslek olarak seçen, 3-4 maaş, huzur hakkı alan siyasetçi, bürokrat artıklar beyler, zenginlik içinde yaşarken.

Ülke yaşayanın gelecek yeni yılda olumlu beklentilerinin bulunduğu bir atmosferi bu ülkenin topraklarına yansıtabilecek, ne yazık ki ne umudu, ne de hayal gücü olabilir…

İşte gerçek hayatın içinde yaşam mücadelesi veren halkımızın Umutsuz, mutlu hayal bile kuramadığı gelecekten sadece birkaç yaşanmış örnekler sunduk.

Yorum, yeni yıl içerisinde sizlerin değerlendirilmesine bırakılmıştır.   

MAKALE Yorumları

TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

29.12.2021

Okunma Sayısı

624

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler