Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

22.07.2020

Okunma Sayısı

812

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Yaşarken aydınlığı görmek istiyoruz !.. 

Erken, baskın ya da zamanında 2023'de yapılsa da seçimlerin kaderini 'Z Kuşağı' olarak bilinen ve ilk kez oy kullanacak yaşları 16-23 arasında olan yaklaşık 7 milyon genç belirleyecek. Onların içinde doğdukları yeni medya düzeni, veri ve içerik sağlayıcılar tarafından devlet otoritesi, egemenliği ve siyaseti de aşan bir meydan okumayla ortaya çıkıyor. Yani Z kuşağı, bir başka tanımla 'Dijital Türkiye' nin gençleri yeni döneme damga vuracak.. 

'101 Aksaçlı'dan gençlere ortak çağrı 

Kuşku yok ki Z kuşağının yaşamın her alanında etkin olacağı bir süreci yaşıyoruz, yaşayacağız. İşte bu anlayıştan yola çıkan ve kendilerini 'Çok farklı siyasal çizgi ve gelenekten gelen' olarak tanımlayan '101 Aksaçlı' gençlere çok çarpıcı ortak bir çağrıda bulundu. Ülkenin bugünkü durumunun özetlendiği çağrıda, başta yarının teminatı gençler olmak üzere toplumun her kesimine adil ve özgür bir topluma ulaşmak için bütün muhalefet güçlerinin bir demokrasi ittifakında gecikmeksizin buluşması gereği vurgulanıyor. 101 Açsaçlı'nın çok ses getirecek olan ortak çağrısında şu çarpıcı ifade de yer alıyor : “Gençler, sesimize kulak verin. Yarının aydınlığı sizlerin elinde ve biz aksaçlılar o aydınlığı yaşarken görmek istiyoruz” 

Adil, özgür, barış içinde yaşamayı hak edenler 

"Farklı kesimlerden, farklı geçmişlerden, farklı siyasetlerden gelen; uzun yılları arkasında bırakmış biz aksaçlılar, ülkemizin adil ve özgür bir toplumda, sulh sükûn içinde yaşamayı hak eden bütün insanlarına, özellikle de umudumuz olan gençlere sesleniyor, görüp geçirdiklerimize dayanarak söylüyoruz" sözleriyle başlayan çağrı mletninde şöyle deniyor : "Ülkemiz bugüne kadar böylesine koyu bir karanlık, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, toplumsal doku çürümesi, dünyada yalnızlaşma, itibarsızlaşma yaşamamıştı"

Hukukun son kırıntıları süpürülüyor

101 Aksaçlı'nın çağrı metninde daha sonra şu görüşlere yer veriliyor: "Anayasa fiilen askıya alınmış durumda, bağımsız ve tarafsız olması gereken yargı kolluk güçleri keza. Cumhuriyetin teminatı bütün kurumlar, tek tek işlemez hale getiriliyor. Tam bir keyfîlik ve baskı ortamında demokrasinin ve hukukun son kırıntıları da süpürülüyor. Vatandaşın mal ve can güvenliğini tehdit eden, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan, yurttaşlık haklarımızı yok eden, meslekî örgütlenmemizi iktidara tâbi kılan, haber alma hakkımızı kısıtlayan, ifade özgürlüğünü budayan yasa ve uygulamalar tepemize art arda balyoz gibi indiriliyor" 

Hepimiz tehdi altındayız 

101 Aksaçlı'nın Türkiye'nin geleceğinin gavencesi olan gençlere yönelyik ortak çağrısında şöyle deniyor : "Kimse, -bana dokunmaz, beni ilgilendirmez- rehavetine kapılmasın, hepimiz tehdit altındayız. Bizler ekonomik güçlüklerle, aşımız işimiz için mücadele ederken, iktidardakilerin attığı her adım havamızı biraz daha zehirliyor, toplumu nefes alamaz hale getiriyor. Bizi etkilemez sandığımız yasal kısıtlama ve uygulamalar sadece özgürlüğümüzü değil aşımızı, işimizi de tehdit ediyor. İktidarı uyarıyoruz: Elinizde iktidar gücü var. O güce dayanarak, rıza değil dayatmayla yönetmeye çalışıyorsunuz. Geniş kitleler memnuniyetsiz, tedirgin, huzursuz. Sessizlikleri, var olduğunu sandığınız desteğe değil korkuya ve çaresizliğe dayanıyor. Ancak, gün gelir suskun itirazlar büyür, sandığa yansır, seçmen bu gidişata dur der. O günlerin yaklaştığını siz görmeseniz de bizler görüyoruz"

Sessiz ve çaresiz insanlar sağlam bir seçenek arıyor

"Muhalefete sesleniyoruz" ifadelesiyle başlayan çağrıda muhalefet partileri de sert bir dille uyarılarak, şu mesajlar veriliyor : "AKP-MHP koalisyonu gücünü muhalefetin dağınıklığından alıyor. Çaresiz ve kararsız insanlarımız; güvenebileceği, dayanacağı sağlam bir seçenek arıyor. Topyekûn tehdit ancak topyekûn karşı koyuşla bertaraf edilir. Çözüm; bütün muhalefet güçlerinin, kendi çizgilerini, kendi varlıklarını koruyarak temel ilkelerde buluşacakları demokrasi ittifakını gecikmeden kurmaktır"

Bizler umudumuzu hiç yitirmedik 

101 Aksaçlı'nın ortak açıklamasının son bölümünde gençlere seslenilerek şöyle deniyor : "Size seslenişimizi akıl vermek, büyüklenmek olarak değil bunca yılın içinden süzülmüş deneyimlerimizin özeti ve size hak ettiğiniz aydınlık ülkeyi bırakamamış olmanın eksiklenmesi olarak kabul edin. Bizler umudumuzu hiç yitirmedik. Ülkemizin uçuruma sürüklenmesine, gençlerimizin geleceğinin çalınmasına, halkın yoksulluğa mahkûm edilmesine, kaynakların talanına, doğanın tahribine, kadınlara, halklara, gençlere dayatılan bu yaşama dün olduğu gibi bugün de isyan ederken, umudumuzu sizlere bağlıyoruz. Size dayatılan bölünmeleri, düşmanlıkları, sahte cepheleri aşın, birlik olun, sesinizi yükseltin. Özgürlüklerimize, aşımıza ekmeğimize, yaşam tarzlarımıza sahip çıkma, haklarımızı talep etme zamanıdır"

'101 Aksaçlı' gençlere ortak çağrısının ses getireceğini tahmin etmek güç değil. Kamuoyunda özellikle AKP ve kurultay telaşı yaşayan CHP'den bu çarpıcı ifadelerin yer aldığı ortak çağrıya nasıl bir yaklaşımda olacakları ve nasıl bir yorum getirecekleri de merak konusu olacak. 

MAKALE Yorumları