Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Yakın bizi..  Siz de biz de kurtulalım !.. 

"Bu zulüm, bu işkence, bu ötekileştirme devam edecekse,  bizi toplayın Konya Ovası'nda yakın. Siz de  kurtulun biz de kurtulalım" Antalya'nın renkli isimlerinden 'Gerilla' lakaplı Recep Durmasür, 65 yaş ve üzerine uygulanan yasaklara, kısıtlamalara isyanını, tepkisini, feryadını böyle ortaya koydu. Recep Durmasür, deneyimli, sorumluluk sahibi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara saygı gösterilmesi gerekirken zulüm edildiğini vurgulayarak, "Bizleri evlere hapsetmek Anayasa'nın eşitllik ilkesine aykırıdır. Herkes yasalar önünde eşittir. Yazıktır, günahtır. Bu uygulamaya hemen son verilmesini istiyoruz" dedi. 

65 yaşına gelmek ne zaman suç oldu ? 

Recep Durmasür, "65 yaşına gelmek ne zaman suç oldu. 65 yaş ve üzeri deneyimli, tecrübeli, sorumluluk sahibi vatandaşlara  saygı göstermek gerekirken zulüm ediliyor" dedi.. Durmasür, şunları söylüyor : "Dünyanın hiç bir ülkesinde bulunmayan kısıtlama ve yasaklar yüzünden ızdıraç içindeyiz, çok acı çekiyoruz. Virüsün tek sebebi bizmiş gibi bizleri eve hapsettiler. İsyanımız gözleri görmeyenler, kulakları duymayanlara.  Umarım feryadımızı duyarlar ve saçmalığa son verirler

Saygısız davranışlara maruz kaldık 

Virüsün Türkiye'ye musallat olduğundan beri 65 yaş ve üzeri vatandaşların 'virüslü' ilan edildiğini öne süren Durmasür, şöyle devam etti :  "Toplumda saygısız davranışlar, terbiyesizlikler yetmezmiş gibi engelli vatandaşlar ile 65 yaş ve üzerinin seyahat hürrriyeti elinden elinden alındı. Antalya İlk Hıfzı Sıhha Kurulu'nun kararı ile kartları kapatılarak toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yasaklandı. Bu kabul edilir bir uygulama değildir. Kurtarıcısının ve kurucusunun "Bağımsızlık ve özgürlük benim karekterimdir" diyen bir ülkede yaşıyoruz. Antalya'dan Burdur'a gitmek için izin almak gibi bir saçmalık var, kabul etmiyoruz. Sarısu'dan Kundu sınırına kadar 30 kilometre mesafe vardır. Buralardan hastaneye, postaneye, resmi kurum ve kuruluşlara 65 yaş ve üzerinin nasıl gelecekleri düşünülmeden alınan bu karar ve yanlıştan derhal dönülmesi gerekir. Seyahat hürriyeti Anayasal bir haktır. hiç bir kurum bu hakkı elimizden alamaz" 

Bu virüs çok akıllı bize 3 saat dokunmuyor 

"Bu virüs çok akllı, 10 la 13  saatleri arasında 65 yaş üzerine dokunmuyor" diyen Durmasür, daha sonra şu ifadeleri kullandı : " Virüs o saatlerin dışında bizi arıyor, böyle bir gariplik olabilir mi ?. İşi olanlara da mı dokunmuyor bu virüs. Saat 16 ya kadar 20 yaş grubuna dokunmayan virüs, saat 21 den sonra mesaiye başlıyor. Böyle bir kepazelik olur mu ?. Virüs ne hikmetse AKP kongrelerine ise hiç uğramıyor. Bizi dışladılar, bizi ötekileştirdiler, 65 yaş ve üzeri bir sınıf oluşturdular. Böyle devam ederse dernek kuracağız. 65 yaş üzerinden muzdaripseniz toplayın bizi 7,5 milyonuz Konya Ovası'nda yakın bizi siz de biz de kurtulalım.. Yeter artık yeter."

10 aydır hapis hayatı yaşıyoruz 

Açıklamaları ile 7,5 milyon 65 yaş ve üzeri vatandaşın hislerine tercüman olan Recep Durmasür, çarpıcı açıklamalarında daha sonra şunları vurguluyor : "65 yaş ve üzeri kişiler,  bu ülkenin tecrübe abideleridir. Yaşamları boyunca türlü mücadeleler vererek bu yaşa ulaşmış kişiler, saygı dışında hiç bir beklenti içinde değildirler. 10 aydır hapis hayatı yaşatılan, özgürlükleri büyük ölçüde kısıtlanan, günde sadece 3 saatlik havalandırma ödülü verilen 65 yaş ve üzeri kişilerde başka rahatsızlıklar meydana gelmeye başlamıştır. Hem psikolojik, hem de fizyolojik rahatsızlıklar baş göstermiştir. Her konuda büyük sorumluluklar taşıyan, alınan tüm önlemlere harfiyen uyan, alınan önlemleri titizlikle yerine getiren bu kesime büyük haksızlık yapılmaktadır. Dünyada hiç bir ülkede böyle bir uygulama yoktur"

Ucu açık bir hapis cezası 

Dünyaca ünlü yazar-şair Ataol Behramoğlu da isyan bayrağını çekerek, pandemi tedbirleri kapsamında günde yalnızca 3 saat dışarı çıkabilen 65 yaş ve üzerine yönelik kısıtlamaları yargıya taşıyarak, dava açmıştı. Kısıtlamaların hukuka aykırı olduğunu belirten 73 yaşındaki Behramoğlu, "68 kuşağının gençleriyiz, hangi önlemleri alacağımızı biliriz. Bu uygulama başka hiçbir ülkede bulunmayan ucu açık bir hapis cezasıdır" dedi. Kısıtlamanın kaldırılması için idare mahkemesine dava açtığını, gerektiğinde Danıştay'a, Anayasa Mahkemesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını belirten Ataol Behramoğlu, kısıtlamalara ilişkin bir video paylaşarak,: "65 yaşında ve daha ileri yaşlarda olanlara uygulanan kısıtlamalar, hukuka, insan haklarına, Anayasamızın eşitilik haklarına aykırıdır. Kabul edilemez. Bu uygulama başka hiçbir ülkede benzeri bulunmayan ucu açık bir hapis cezasıdır." şeklinde konuştu. Öte yandan Türk Halk Müziği sanatçısı, besteci ve oyuncu Sadık Gürbüz'ün koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş kısıtlamasına tepki olarak yaptığı türkü, sosyal medyada büyük ilgi görüyor. 

 

MAKALE Yorumları

İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

06.02.2021

Okunma Sayısı

2018

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler