Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

12.07.2018

Okunma Sayısı

2500

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

UKOME Daire Başkanlığı’na

AB yasalarına uyum çalışmaları yapan Türkiye, ne yazık ki yıllardır uyum sürecinde başarılı olamamıştır.

Diyeceksiniz ki, Büyükşehir UKOME Daire Başkanlığının ne ilgisi var.

Anakent içerisinde yer alan Kuzeyden güneye uzanan ve doğuya dönen bir raylı tramvay yolu, ikinci bir batıdan yine güney doğuya giden nostalji bir tramvay yolu daha var.      

Buraya kadar anlaşıldı ise gelelim uyum yasalarına.

AB yasalarına göre, kent merkezlerinde ki tramvay yolları vatandaşın kullandığı tekerlekli araç, motosiklet ve bisiklet gibi araçların ulaşımını  hiçbir şekilde tratuvar taşı ile bölerek engelleme keyfiyetine sahip değildir.

1-Biz de ise tramvay yolları tratuvar taşları ile yoldan ayrılıyor.

2-Bu yol Belediye’ye ait olduğundan 2918 sayılı Karayolları kanuna kapsamına girmediği için denetlenmesi Trafik şube müdürlüğünce yasa gereği yapılamaz.

3-Özel anlaşma ile sözüm ona yasal denetimi olmayan bu yollarda trafik polislerince ceza uygulaması yapılmaktadır. Yasalara aykırıdır bu durum.

4-Bu yolları kullanan motosiklet, bisikletler kent merkezinde trafik akışını rahatlatıyor, bu yol üstünde bulunan apartman oto parklara girişleri rahatlatıyor.

5-Kent içi trafik sıkışıklığın da ise Ambulans, İtfaiye, zabıta ve kolluk kuvvetlerinin müdahalelerinde kolaylık sağlar.

Kısacası Avrupa’da Avusturya Viyana, Hollanda Amsterdam, Macaristan Budapeşte ve daha birçok başkent ve kentlerde tramvay yolları halkın kullanımına açıktır.

Türkiye de Turizmin başkenti dediğimiz Antalya’da bu tür uygulamaların biran önce görsel ve uygulama açısından kaldırılması gerekir.

Kaldırım yüksekliklerinin bile engelliler için hala daha uygun hala getirilmediğini, cadde ara yol bölmelerinde dahi bırakın tekerlekli sandalye ile geçecek engelliyi, 60 yaş üstü vatandaşların bile engel atlama yarışmaları neticesin de düşüp yaralandığına şahit oluyoruz. Minicity-Konyaaltı Belediye caddesi misali.

Sevindirecek bir gelişmeye son günler de rastlıyoruz. Fen işleri Daire Başkanlığı asfalt yamamayı artık öğrenmiş. Sarsıntıdan Böbrek taşı dökmeyecek vatandaşlar!

Köylere, kırsal alanlara, yaylalara sıcak asfalt, kent içi yama üstüne yama.

Anakent Belediye Başkanı Menderes TÜREL’in kendi ifadesi ile ANTALYA DAHA GÜZEL OLACAK demesini bürokratlarının önemsemesini istiyoruz.

MAKALE Yorumları