Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. FAİK ARDAHAN
YARINA YOLCULUK
mail_outline : faikardahan@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

28.05.2019

Okunma Sayısı

5696

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Üç Maymun Hikayesi

 

 

Ben hep halk arasında “Üç Maymunu Oynamak” olarak ifade edilen “Görmedim”, “Duymadım” ve “Söylemedim” veya “Görme”, “Duyma” ve “Söyleme” olarak tanımlanan algıyı daha çok gerçeği görüp de gerçeğin ifade edilmemesinin ve yayılmasının önüne geçilmesinde güçlüye karşı koyamamayı veya koymamayı tarif eden bir durum olarak bilirdim. 

 

Aynen “Bana Dokunmayan Yılan Bin Yıl Yaşasın” algısında olduğu gibi, şeytandan uzak durmak için, gerçeklere gözünü kapatıp başını derde sokmamayı, doğruları dinlemeden ve söylemeden aradan sıyrılmayı temsil eder. 

 

Doğru bilinen yanlışlar üst başlığında “Güzele bakmak sevaptır” sözünün öyle olmadığı aslının “Güzel bakmak sevaptır” olduğu gibi, üç maymun hikâyesi de meğer böyle değilmiş. 

 

Üç maymunun kökenleri, eski Japon Koshin Folk geleneklerine kadar dayanırmış. Japonca isimleri “Mizaru”, “Kikazaru”, “İwazaru” olan bu üç maymun, meğer bilgeliği tarif eden, olgun insan olmayı, gelişmiş insan olmayı tarif eden bilge maymunlarmış.

 

• İki eliyle gözünü kapatan maymun Mizaru’nun mesajı, “kötü gözle bakmamayı” simgelermiş.

• Kulaklarını kapatan Kikazaru’nun mesajı, “kötünün söylediklerini duymamayı” simgelermiş.

• Ağzını kapatan İwazaru’nun mesajı, “kötü söz söylememeyi” öğütlermiş.

 

Gerçekten düşünmeye değer bir durum.

 

Meğer, üç maymun sorumsuzluk ve kayıtsızlığın sembolü değil, edepli, ahlaklı olmanın, gelişmiş birey olmanın yolunu gösterirmiş.

 

Ünlü filozof Sokrates “bireyler sadece yaptıklarından değil yapabilecek halde olup da yapmadıklarından da yargılanmalıdır” der. 

 

Bu sebeple; Biliyorum gördüklerim, söylediklerim, duyduklarım karşısında ve sonucunda yaptıklarımdan sorumluyum. Birde; görmem gerekirken görmediklerimdenveya görüp de görmezlikten geldiklerimden, duymam gerekirken duymadıklarımdan, söylemem gerekirken sustuklarımdan da sorumluyum. Beni bunlardan da yargılayabilirsiniz.

 

Bugünlerde sosyal medyada Ukrayna devlet başkanlığı seçimlerini kazanan komedyen Vladimir Zelenskiy’insöylediği bir söz dolaşmakta. Çok hoşuma gitti. Devlette çalışanlara diyor ki Zelenskiy; “odalarınız benim değil çocuklarınızın ve sevdiklerinizin fotoğraflarınızı asın. Yaptıklarınızı onlar gözlemlesinler. Onlar şahitlik etsinler ve denetlesinler sizi. Yaptıklarınızdan esas gurur duyacak onlar çünkü”.

 

Sanırım esas olan doğru ve gelişmiş insan olmak. Yunusun dergaha eğri odun bile almamasında olduğu gibi.

 

MAKALE Yorumları