Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

19.04.2019

Okunma Sayısı

4018

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Turizmi, Kente Kazandırma Zamanı.

S.O.S veren ülke ekonomisi, üst üste gelen doğa afetleri yüzünden tarım ürünlerinin rekoltesinin düşük olması, besicilik maliyetlerinin yükselmesi, sanayi sektöründeki üretim düşüklüğü yüzünden işsizliğin artması Antalya gibi turizm metropolin de bile yaşamı olumsuz etkilemektedir.

Kültür Turizm Bakanı, Türsab ve çeşitli bölgesel otelci dernekleri başkanlarının kamuoyuna verdiği Turizm sezonu, çok iyi geçecek diye 50 milyon turist girdisinden bahsetmeleri tamamen iyi niyet dopingi olarak kayıtlarda yerini alsa da esnaf umutsuzdur..

Her yıl olduğu gibi turist artışı beklenenin altında kalmasına karşı turizmin 12 aya yayılması konusunda çaba sarf edilmemesi ve beklenen döviz girdilerinin sağlanamaması turizm merkezlerindeki ve anakent esnafını büyük sıkıntılara sokmuştur.

Turizmcinin hayalleri ve Turizm Bakanının iyi niyet temennileri tarlada yağmur duasına çıkan hoca efendi ile köylüleri bize anımsatmaktadır.

Yerel yönetim seçimleri sonucunda Belediyeler verdikleri hizmet durağanlığını biran önce bırakmalı, Tarih ve Kültür mazisine yakışır bir şekilde bu kentin makyajını yapmaya başlamalıdır.

Valilik, biran önce Yivli minare, Mevlevi külliyesini, Kesik minare, Tekeli oğlu Paşa cami restorasyonlarını bitirerek turizme açmalıdır.

Eski yerleşim merkezi olan Kaleiçi’nde ki çöp toplama alanları yer altına acilen alınmalıdır. Koruma kurulunu aşamayan Muratpaşa ve Büyükşehir Belediyeleri sıcak yaz döneminde pis koku ve sineği nasıl önleyecektir? Kaleiçi’ne kağıt toplayıcıları alınmamalı, inşaatlar durdurulmalıdır, traktörler artık moloz çekmemelidir.

Eski Atatürk stadının alanına sözde yapılacak olan Millet Bahçesi projesi ve Aslanlı yol ile eski Belediye ve kapalı salon alanına yapılacak olan Kent müzesi projesi inşaat alanları ağır ve aksak adımlarla nereye gitmektedir?

Karaalioğlu parkı içi araç park yeri olmaktan yürüyüş zemin alanları kırılmış, park alanı içindeki ağaçlar bakımsızlıktan kurumuştur.

Turistin, Kaleiçi gezi parkuru başlangıcı olan Karaalioğlu parkı zemini Avrupai park örneklerindeki gibi yürüyüşe uygun şekilde sıcak asfalt yapılarak yürüyüş ve spor yapacak kişilere mani olmamalıdır.

Yenikapı’ya Karaali oğlu parkı ve Yenikapı levhaları acilen dikilmelidir.     

Seyahat acenteleri Cumhuriyet meydanı ve Yenikapı mevkilerine turist kafilelerini bırakmalı ve esnaflardan alışveriş yapmalarını sağlamalıdır. Milli gelirin artması açısından turist rehberlerine burada büyük iş düşmektedir.

Turizm ile ilgili toplantılar Kent Konseyleri turizm çalışma gruplarında yapılmalıdır. Kapalı kapılar ardında yapılan toplantılar hiçbir şey kazandırmaz.  Bu da böyle biline.

MAKALE Yorumları