Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Turizmde Tehlike Çanları….

Dünyayı sarsan Koronavirisü, Türkiye ve turizmini ve insan sağlığını ciddi açıdan tehdit etmeye başladı.

Çünkü Ülkeye gelen 33 ülkede Koronavirüsü görüldü. Bu ülkelerin 28’inden gelen turist sayısı 2019 rakamlarına göre 25 milyon kişidir. Bu rakamın 6.4 milyon kişisi İstanbul’a gelmiştir.

Çin’de başlayan Güney Kore, İtalya, ABD, İngiltere, Almanya, Rusya Federasyonu, Japonya ve orta Avrupa ülkelerinin de içinde bulunduğu bu 33 ülkeden gelen turistlerin 2019 daki geceleme sayısı ise Antalya’da 82.6 milyon, İstanbul’da ise 23.6 milyon geceleme ile en fazla turist ağırlıyan şehirler olmuştur.

2019 da Rusya’dan 7 milyon, Almanya’dan 5 milyon, Bulgaristan’dan 2.7 milyon, İngiltere’den 2.6 milyon, İran’dan ise 2.1 milyon turist geldi.

İran’dan sonra Irak’a da sıçradığı söylenen Koronavirüsü, sınırdaşı Suriye’ye de kesinlikle sıçrayacaktır. Ülkemiz için de mülteciler yüzünden büyük tehlike oluşturacaktır.

Turizm’de büyük Pazar olan Rusya ve Almanya, Balkanlar pazarı ile İngiltere pazarların da uygulanacak seyahat kısıtlamaları ile başlayacak Koronavirüs paniği uçak seferlerini menfi etkileyeceği gibi, Ülkemize giriş çıkışlarda ki sıkı denetimler ve konacak yasak girişler Turizmi olumsuz yönde etkilemesi kesinlik kazanmak üzeredir.

Öncelikle 2020 Turizmi salgın ölümcül virüs yüzünden çok düşük geçeceği ve gelen ülke ve turist sayı girdisinde önemli düşüşler olacağı için, yabancı turisten umudu azalan turizmcinin yerli turiste kampanyalar ve taksitli banka kredileri ile yönlenmesi hem zararlarını karşılayacak hem de istihdamı menfi yönde etkilememesini sağlayacaktır.

Ayrıca İktidarda ki Hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın sınırlarda alacağı Koronavirüsü salğını ile ilgili her türlü tedbirlerin arttırılmasını sağlaması en büyük önem arz etmektedir.   

Asrın en büyük tehlikesi olan bu ölümcül hastalık çok kısa zamanda engellenmediği taktirde Dünya’da ki insanlığın ve canlı yaşamın sonunu getirecektir gibi görünüyor.

 

İnsanlık için tek temennnimiz, biran önce aşısının bulunması ve salgın hastalığın önüne geçilmesidir.

MAKALE Yorumları

TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

25.02.2020

Okunma Sayısı

1662

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler