Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

30.04.2019

Okunma Sayısı

3602

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Turizm Taşımacılığında Denetim…

Turizme, verilen tanıtım ve pazarlama emekleri o kadar çok ki.

Bu olayı anlatmakta konaklama sektörü zorluk çekiyor.

Çünkü, turizmin diğer ayakları olan acente ve ulaştırma sektörü maliyetten kaçıp ucuz eleman çalıştırıyorlar.

Dolayısı ile havalimanı, otel transferleri, günü birlik ve shoping turların da midibüs ve otobüs şoförlerinin fazla çalışma saatlerine dikkat etmeden turistlerin hayatlarını tehlikeye atıyorlar.

Antalya dışından midibüs ve otobüs kiralayarak  bölge de yabancı şoförler kullanarak ile bu riski daha da arttırıyorlar.

Kayseri maçından dönen Alanyaspor’lu yabancı futbolcuların kiraladığı Vip midibüsün şoförleri çift kişi olduğu halde uykusuzluk nedeni ile kaza geçirip bir futbolcunun ölmesine neden olmuştur.

7-8 saatlik yolda trafik denetimlerinin olmaması ise ayrıca bir sorundur.

Kısacası turizm sezonunda trafik kontrolleri bilhassa tur otobüs, midibüs ve diğer araçlarında kesinlikle kontrol uygulamaları şarttır.

Artık trafik kontrolleri ceza kesme için değil uyarıcı ve denetim bilinci ile insan sağlığı ve ölümlü kazaların önlenebilmesi açısından önem arz etmelidir...

 *       *      *

TURİZM MERKEZLERİ ve DENETİMLERİ

Kent içi yaya yürüyüş kaldırımları, dükkan önleri tezgahlar ve önündeki araç yollarına konan levhalar, taşlar ve çeşitli araç koyma engelleme yer işgallerine, kafelerin oturma localarına, seyyar satıcıların kaldırım işgallerine Belediyelerin zabıtalar ile artık müdahale etmesi lazımdır. Demokrasi lafta kalmamalıdır. Yayaların kaldırımlar da yürümeleri engellenmemelidir.

ATSO ve Valilik esnaflara para karşılığı turist getiren Hanutcuları engellemelidir.

Esnaf dükkanlarının vitrinlerin de yazan % 50-60 indirim yazıları fatura kontrolleri yapılarak ATSO ve AESOB tarafından mı uygulanmaktadır?

Turistin kandırılmasına yol açan markalı fason mallar kontrol edilmekte midir? Turistler turist rehberleri tarafından uyarılmakta mıdır?

Bu tür ticaret ülkenin döviz, gelir ve vergi kaybına neden olmaktadır.

Ara sokakları işgal eden seyyarlar satıcılar, Kalekapısı Faytoncular turizme zarar vermektedir. Kalekapısı leş gibi kokmaktadır.

Kaleiçi, traktörlerden, inşaat gürültüsünden, denetimsiz araç girdisi ile park sorunlarından kurtulması gerekir. Kaleiçin de çöp konteynerleri yer altına alınmalıdır. Şimdi denetim ve çalışma zamanı.

MAKALE Yorumları