Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Turizm Sezonunun Bitmesiyle..

Sağlık Bakanlığının ülke Korona Virüs yayılma ve aşı grafik tablosu ve renkleri değişmeye başladı.

Turizm sektörünün canlanmasını sağlayan, turist gönderen ülkelerini yanıltan ve turistik bölgeleri masmavi gösteren bu algılar, iç turizmi de olumsuz etkilemesi yanın da turizm hizmet sektörün de pandeminin yayılmasına çanak tuttu.

Sektör çalışanlarının yeterli oranda aşılanmalarının tamamlanamaması, servis araçları dezenfektelerinin yeterince sağlanamaması, maske, hijyen, mesafe kurallarına uyulmaması, kontrol edilmemesi Covid 19 ve yan türeyen virüslerin daha çabuk yayılmasına neden olmuştur hiç şüphesiz.

 

Şimdi ise Turizm sezonunun bitmeye yakın olduğu bu aylar da, ülkede ki Milli ittifak ve dışında ki muhalefet partilerinin seslerini yükseltmesi ile gerçeğe yakın ülke tablolarının mecburen ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Gerçekleri bilmeye hakkı olan insan toplulukları daha dikkatli olacaktır muhakkak. Tedbirlerini daha ciddi alacaktır hiç şüphesiz.

Şu an gündeme düşen acı gerçek ise yüz yüze eğitim başlaması ile de 0-17 yaş arasın da beklenen rakamların üzerin de salgının artması, tarikatçı öğretmenlerin yeterince aşılanmama tavrı koymaları, servis taşıyanların araçlarını dezenfekteye sıklıkla önem vermemesi, bazı kullananların maske takmamaya özen göstermemesi kaygı vericidir.

Denetimsizlik, umursamazlık ise nedenlerin en başında gelmektedir.

Turizm sektörü, ülke ekonomisinin yükselme trendine en büyük katkıyı koyuyorsa hem sektörde, hem de çevre de gerekli tedbirler eksiksiz ve tam manası ile alınmalıydı.

Hala daha Milli eğitim, okul ve sınıf sayılarını arttırarak, öğrenci sayılarını azaltmak, aşılanma sayısını hem öğretim görevlilerinde hem de öğrenciler de yaş sınırlandırmalarında aşağıya biran önce çekmek elzem olmalıdır.

Yüksek öğrenim kurumlarının açılması, öğrenci yurtları sayılarının arttırılması, aşılanan öğrenci sayılarının arttırılması şart koşulmalıdır.

Sağlık, Milli Eğitim ve YÖK’ün müşterek çalışarak yüz, yüze eğitimde gerekli tedbirleri acilen alması, Hükümetin gerekli maddi kaynaklar ile birlikte atıl tesislerde biran önce okul, derslik ve yurt sayılarını arttırması, Belediyelere de bu konuda yol gösterici ve teşvik edici olması şarttır.

Bu öğrenciler, bu ülkenin geleceği ve istikballeridir.

Cahil toplumlar, geri kalmış ülkeleri, fakirliği, başka devletlere mahkumiyetlere yol açar.

Başka Türkiye Yoktur. Bu böyle biline.    

MAKALE Yorumları

TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

30.09.2021

Okunma Sayısı

590

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler