Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

31.08.2018

Okunma Sayısı

2432

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Turizm Bakanı Yanılgı İçinde

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, bayram sonu yerli turist ile ilgili verdiği mesaj da” Vatandaşa kazıklanıyormuş hissini veremeyin” ama hissettirmeden kazıklayın mı demek istedi acaba?  Siz ne dersiniz?

"Eğer bir işletme yaz tatili başında 5 liraya sattığı ürünü, yüksek sezonda ya da bayram tatilinde 15 liraya satıyorsa buna izin vermeyiz. Vatandaşa kazıklanıyormuş hissi vermeyeceksiniz" dedi.

Sayın Bakan Turizm Bakanlığı belgeli işletmeler gerek konaklama gerekse yeme ime ve eğlence tesisleri yıl öncesi Bakanlığa fiyat listelerini Dolar veya Euro bazında serbestçe belirlerler ve en üst barem de talep de bulunur ve Bakanlık onaylar.

Tesisler aldıkları bu fiyatları aşağıya göre sezon süreçlerine göre düşürürler. Düşük sezona, yüksek sezona, iç pazar bayramlara, dış pazar milliyetlere, göre ayarlarlar. Acentelere göre, münferit kapı müşterilerine göre ayarlarlar.

Bunları bir turizmci olarak da siz de iyi bilirsiniz.

Sizin her halde demek istediğiniz Turizm belgeli tesisler dışında ki Belediye belgeli tesisler için. İşte burada tatilciyi yanıltmamak gerekir. Sizin verdiğiniz demeç yanlış anlaşılacak ve turistik belgeli tesisleri zan altında kalacaktır.

Turistik belgeli tesislerin ancak hizmet içi eksikleri, odaları, yeme-içme üniteleri, sağlıklı sunumları, mutfakları, depoları, havuzları, arıtmaları, vs,vs,vs denetleme yetkisi bakanlığa aittir değil mi?

Her halde aynı lisan kullandığımızı sanıyorum sayın Bakan.

Esas Türk turizm de yeni bir başlangıç ile girmek isteniyor ise; bu yıl ki pazarlanan dış fiyatlar da artış yapmadan, HB (yarım pansiyona) geçmelidir. Ekonomiyi ve gelirleri uçurmak, obur turistle değil, gelir yüksek düzeyi yüksek turistler olur değil mi?

Nedeni gelince HD (her şey dahil) sistemi yıllarca ülkemize çok büyük turizm gelirleri döviz kaybı yaşatmıştır.

Bu sistem 1990 yıllarda İspanya ve Uzakdoğu adaların da yozlaşmış bir yeme içme düzenin, Türkiye’ye bir iki adını da sizin bildiğiniz Türk kökenli tur operatörü tarafından getirilmesi ile başlandı. Eski bir konaklama sektör temsilcisi olarak mektepli olarak her zaman karşısındaydım.

Çünkü; Ülkede ki daily turları bitirerek, kültür turizmini, shoping turizmini, turizm merkezlerindeki alış-veriş turizmini, konaklama tesislerinde ekstra harcamaları, alakart restaurant gelirlerini bitirdi.

Baştan sona kadar bu gelirler, ülkede kalan direk döviz gelirleri idi.

HD ile yabancı turist kredi kartını reise büroda taksitli çektirerek ödemesini yapıyor, tesiste yiyor, içiyor, eğleniyor yatıyor, kalkıyor bir kuruş harcamıyor.

Sayın Bakan, tarih, kültür turları ve gelirleri yüzde kaç oranında düştü, lütfen araştırın.

Sayın Bakan, turizm merkezlerinde ki kaç bin esnaf kapattı, halı, kilim, deri giyim, mücevher satışlarında ki yüzlerce neden şirket kapattı? Ticaret odalarından kayıtlarını alın, inceleyin.

Sayın Bakan, sadece otelciler, Acenteler, ulaşım şirketleri ile değil Ticaret Odaları temsilcileri ile de toplanarak raflarda kalmayacak raporlar ve önerileri turizm şuralarında konuşun.

Turizmden gelmeniz bizleri umutlandırdı ama eski Bakanlar gibi Hükümet tarafından pasifize olmayın. Ekonomi kalkınması Kültür ve Turizm sektörünün katma değerinin, diğer 35 den fazla sektöre nasıl katkı koyduğunu görün.     

 

MAKALE Yorumları