Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

02.04.2019

Okunma Sayısı

3854

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Türel Kaybetti, Böcek Kazandı….

Kağıt üzerindeki seçimin sonucu böyle gözüküyor.

Bir de çerçevede ki resmin tamamına bakacak olursak çok şey görürüz. 

Antalya seçmenin her yerel seçimde ki bakış açısı mantığa dayalı olur.

Takım taraftarı gibi fanatiklik yapmaz. Karadeniz, iç Anadolu insanı gibi hiç tutucu ve saf (!) değildir.

Antalyalı ve yaşayanı, hizmet yapana ikinci bir dönem daha şans tanır.

Menderes Türel, aralıklı hizmet ettiği her iki dönemde de sağ olsun iyi ve çağdaş hizmetler verdi vermesine ama;

Her iki dönemde de Genel merkezinin, Partisinin baskıları altın da hataları da oldu günahları da sevapları da. İşte bu seçimde, Hükümet ve Başkanlık yönetiminin ekonomik çöküşü yönetememesi, hayat pahalılığın tavan yapması, işsizlik, açlık ve geçim sıkıntısının had safhaya çıkması, sosyal aile çöküntülerine sebebiyet vermesine neden oldu. Ülkenin tarımda, hayvancılıkta, sanayide teşvik edilememesi yüzünden dar boğaza girmesi, kırsal alandaki şehirlere göçler ile yerel yönetimlerin sorumlulukları yüzünden borçların artmasına ve seçimi kaybetmesinde en büyük nedenlerden biri olmuştur.

Türel’i yıkan diğer bir neden ise uçuk seçik projeler ile yöre halkının karşına çıkarak ayak diretmesidir. Bir Boğa çayı yat marina projesi, açık denizde acı su-Belek yat limanı projesi, Expo balon yatırımı-Havaalanı-Tramvay projeleri, İmara açılan Kepez altı Sur yapı rantı yatırımları ile Kırcami imarının gecikmesine neden olması hep çıban başları olmuştur.

Danışmanları, Daire Başkanlarını dışardan getirerek Antalya’yı çözmeye çalışması, yanlış üstüne yanlıştı. Turizm başkenti Antalya’yı Barselona, Paris, Dubai ve benzeri yerler ile kıyaslamak, yarıştırmak hep yanlış fikirler idi. Turizmi Antalya’da ki turizm duayenleri ile paylaşmalısın. Ticaretini yapanlar ile değil(!) Bu konuya ayrıca geniş bir parantez açarız isterseniz.

Antalya’da turizm yapmak, gelen turist sayısının çokluğu ile övünmekle değil, kaliteli turistin ve döviz girdisinin katma değerinin artması ile sektörün ve yan sektörlerinin gelişmesi ile doğru orantılı olmalıdır. Pazar da ürün ne kadar çok olursa kalitenin ve fiyatın düşeceğinin hesabını yapamayacak kadar turizmci siyasiler planlama yapmaktadır.. Turizmin bir ilim olduğunu hala daha kavrayamamış siyasilerin yüzünden turizmimiz bugün ki ucuzlamış hale gelerek, doldur boşalt ile de sezonun 12 aya nasıl çıkartırız çaresi ile kışında yaşlı bakım evlerine dönüşme noktasına gelmiştir. 

İşte Antalya tarih ve kültür mirası zengin olan bir metropol de Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmak hiç de kolay olmasa gerek. Almış olunan eğitimle, yaşam biçimi ve kulaktan dolma duyumlar ile tecrübe kazanmak her şeyi bilmek mümkün değildir.

Doğru danışman ve bürokrat seçimlerin ile hataları en aza indirebilir, yöre halkınla paylaşarak nötürelize edebilirsin.

Geçmişteki yapılan hatalar, ısrarlar, ben bilirim ve neticesinde ki kibir senin bir kez daha kaybetmene sebep oldu Menderes Türel başkan.

Ne yazık ki dost acı söyler misali bu satırları paylaşır iken, Antalya’ya verdiğin hizmetlere şahsım adına teşekkür ederim. Yolun açık olsun.

MAKALE Yorumları