Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. FAİK ARDAHAN
YARINA YOLCULUK
mail_outline : faikardahan@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

02.05.2020

Okunma Sayısı

1776

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Tunç Dağı Derin Doruk Rotası İlk Çıkışı

Bilindiği gibi Tunç Dağı Antalya Beydağları dağ grubunda Antalya’dan bakıldığında üç üçgenli dağ olarak görünen üç zirvesi olan bir dağdır. Feslikan Yaylası ve Kar Çukuru yolundan gidilir. Antalya’ya yaklaşık 45 dakikada yılın her mevsiminde ayrı bir tırmanış keyfi veren bir dağdır.

Özellikle yaz aylarında Antalya sıcağından kaçmak için gidilen bir rotadır. Mart-Nisan-Mayıs aylarında da miks tırmanış (kar-buz-kaya tırmanışı) yapılacak birçok fırsatlar verir.

Tunç Dağı üç zirveden oluşur. Resim-1’de verildiği gibi; En kuzey sağda Adnan Kayatepe Zirvesi (2619 mt), ortada ana zirve Bereket Zirvesi (2654 mt) ve en solda Recep Çatak Zirvesi (2519 mt).

Tunç Dağı Genel Rota Durumu

Dağcıların mevsimine göre en çok tercih ettiği rotalar klasik rota olarak bilinen Altıncı Kulvar ve Yedinci Kulvardır. Hangi rotadan çıkılırsa çıkılsın dönüşler daha çok Altıncı Kulvardan yapılır.

Yaz aylarında Birinci Kulvar, Dördüncü Kulvar, Altıncı Kulvar ve Yedinci Kulvar iyi bir tırmanış keyfi verirken diğer kulvarlar daha çok kaya tırmanışı gerektirdiği için daha az tercih edilen kulvarlardır.

Resim-1’de verilen teknik rotalardan ilki olan; Engerek Rotası ilk olarak Tunç Fındık ve Cemal Zerapcan tarafından çıkıldı ve raporu Tunç Fındık’ın resmi sitesinde yayımlandı. (http://www.tuncfindik.com/antalya-berekettunc-dagi-kuzey-yuzu-yeni-rota-engerek-kulvari/)

Diğer teknik rotalardan biri olan; Üçüncü Kulvar olarak Resim-1’de verilen, detayı Resim-2’de verilen Derin Doruk Rotası ise ilk tırmanışı Toroslar Doğa Sporları Kulübü (TODOSK) sporcuları Faik Ardahan ve Cemil Vurgun tarafından yapıldı. Rotaya Kar Çukuru yaylasından yaklaşık 20-25 derecelik bir yaklaşma ile gelinmekte. Rotanın girişi 40-50 derece kar-buz tırmanışı gerektirirken, dar boğaz 55-60 derecelik buz tırmanışı ile geçilmekte. Devam eden kulvar boyunda iki yerde yine 55-60 derecelik kar-buz yüzey geçilmekte. Kulvarın sonunda 35 mt lik ortalama (-IV) ve (IV) derecelik kaya tırmanışı ve geçişi yapılmakta. Zirve bloğunun altına gelindiğinde bir kar sırtından geçilip zirveye ulaşılmaktadır.

Tunç Dağı, Derin Doruk Rotası

Dağın en önemli özelliği; ideal kar koşullarında bu iki teknik rotanın oldukça keyifli tırmanış keyfi veriyor olması ve dağcılığın tüm tırmanış biçimlerinin her etapta kullanılmasıdır. En önemli özelliği ise Antalya’dan 45 dakikalım bir mesafede Mart-15-Nisan- Mayıs-15 tarikleri arasında miks tırmanış alanına ulaşılıyor olmasıdır.  Bu kulvarlara girişte çığ riskinin kontrol edilmesi önemlidir.

İlk olarak 22 Nisan 2020 tarihinde Faik Ardahan ve Cemil Vurgun tarafından çıkılan bu rotanın ismi “Derin Doruk”, Faik Ardahan ve Cemil Vurgun’un çocuklarının isimleri bir araya getirilerek oluşturulmuştur.

Bu tırmanış; TBMM’nin açılışının 100. Yılı ve dünyada sadece ülkemizde bayram olarak kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına ithaf edilmiştir.

 

 

 

MAKALE Yorumları