Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
NEŞE KAREL
SOKAK KEDİSİ
mail_outline : nesekarel07@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

21.08.2014

Okunma Sayısı

11716

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Tesellisi Olmayan Acı

          Televizyonlarda iki gündür yer alan haberi görmüşsünüzdür dostlar. Bir  ana , trafik kazasında  gencecik ölen oğlunu  kına yakarak, davul zurna çaldırarak sonsuzluğa  uğurluyordu. O ananın cesaretine hayran oldum. Sekiz yıl önce yitirdiğim oğlumu topraklara teslim  ederken  benimde yüreğimden  ince  saz eşliğinde damat  karşılamasıyla  göndermek geçmişti ama cesaret edememiştim. Helal olsun o anaya. Askere gönderirken kına yakacaktım olmadı, damatlığını da göremeyeceğim onun için yapıyorum bu töreni diyordu oynarken. Çok iyi anlıyorum o kadını. Oynamak bir dışa vurumdur. İnsanlar acılarını da anlatmak için oynayabilirler. Işıklar içinde yatsın delikanlı. Anneciğine de sonsuz dayanma gücü ve sabır diliyorum.

            Önüm,  arkam , sağım,  solum  ölüm haberleriyle  dolup taşıyor. Evet her canlı bir gün ölümü   tadacak  , falan filan  da ,gencecik  ölümlere canım çok acıyor.Komşu ülkelerde cinayet  fırtınası hüküm sürerken, bizde de küçücük  çocuk  ölümleri aldı başını gidiyor. Ah kuzularım biliyorum çok sıcak ama ne olur yüzme bilseniz bile uzak durun şu göllerden, nehirlerden, çaylardan , denizlerden . Duşun  altında   serinleyin  diye  feryat  edesim  geliyor. Duyurabilsem sesimi ama  ne  mümkün . Allaha emanet ediyorum hepsini umarsızca.  Çocukluk denen o harikulade çılgın zaman  biriminden  her  kes bir biçimde  geçerek büyüyor. Tüm   çocukların  sağlıklı, mutlu  ergenliğe  ulaşmalarını  dilemekten  başka ne yazık ki elimden bir şey gelmiyor. Keşke  gelebilseydi  ! oh  ne güzel çocuklarımız şehit olmuyor  diye  sevinirken , anarşi  hortladı. Gencecik  fidanlar  tabut  içinde dönmeye başladı yuvalarına. O hayranı olduğum dağlar,aşığı olduğum deniz bana artık ölümleri çağrıştırıyor. Bakmaya korkuyorum .

            İçinizi kararttım değil mi ?  Ama gerçeğim  bu . Bu kadar can kan  ağlarken , elimden siyasilerin koltuk kapmaca yarışlarından filan söz etmek içimden gelmiyor. Bir  mucize bekliyorum. Hani  yüce Atatürk’ümüz demişti ya  “Yurtta sulh ,cihanda   sulh “ dünyanın kapısını barışın çalmasını diliyorum . Şu vakitsiz acılar bitsin. Barış  rüzgarları  essin  tüm kâinatın üstünde. Şu  üç  günlük  yalan  dünyada  insanlar birbirlerini  yemekten vaz  geçsinler. Gazetelere bakmaya, televizyonları açmaya korkar oldum. Aydınlık günlere , iyi haberlere  hep birlikte  uyanmak dileğiyle hoş cakalın canlar.

MAKALE Yorumları