Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
BİLİMSEL DÜŞÜNCE
mail_outline : rdemir@akdeniz.edu.tr
Dinle

Yayın Tarihi

07.02.2017

Okunma Sayısı

2702

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Suriyeliye TC Vatandaşlığı!

Bir insan kendi vatanındaki savaşı terk edip, başka ülkeye kaçıp, orada rahat bir hayat sürme sevdasında ise, akla gelen ilk şeyler nelerdir? Bana göre;

1- vatanını savunacak kadar sevmediği;

2- çok bencil olduğu;

3- ihanet içinde bulunduğu;

4- başkasına kuryelik ya da ajanlık yaptığı;

5- ve can güvenliği nedeniyle çocuk-kadın olmaları şeklinde akla gelen fikirler öne çıkar.

***

Bugün bire bir yaşadığımız Suriyeli mülteciler konusu bu kategorik değerlendirmelerin içinde mutlaka birin kapsamı içine girer.

Son iki haftadan beri "Suriyeli mültecilere vatandaşlık hakkı" veriliyor havadisi çok yaygındır. Dahası, muhteremlerin direktifi ile "seçmen kartı" da dağıtılacakmış! Bu havadislerin temeli her düşünen beynin düşünce alanına giren “alelacele TBMM'den geçirilen yasaların amacı?" sorusuna yanıt oluyor olabilir mi?

Dikkate değer bir olayın perde arkası şöyle; İç İşleri Bakanlığına bağlı "Göç İdaresi Genel Müdürlüğü" Suriyeli mültecilere telefon açıp “Türk vatandaşlığına geçmek ister misin?” gibi bir soru soruluyormuş!

***

Türk vatandaşı sıfatını kazanmak için iş bu kadar "basite" indirgenmiş! Herhangi bir ölçüt olmaksızın, dahası isteyenin isim değiştirebileceği avansını da tanıyarak böyle bir işlem başlatılmış durumda olduğunu öğreniyoruz. Bu konunun doğru-yanlış olduğuna dair resmi ağızlardan yalanlama gelmedi henüz.

Başvuru süresi 8 Şubat 2017 de sona eriyormuş. Bunun anlamı şudur; Suriyeli mültecilere tiyo veriliyor ve deniyor ki; “Bak acele et, bu fırsatı kaçırma!”

Başvuru ile toplanan insanlara geçerliği tartışmalı bir kağıt-belge-veriliyor. “Bu kişinin bu adreste şu zamandır ikamet ettiğini kabul ve beyan ederim” gibi bir cümle yer alıyor bu uyduruk belgede.

***

İşin cinliği şurada saklı; bu uyduruk belge her hangi bir Türk vatandaşına imzalatıldığında o Suriyeli mülteci ikamet ettiğini göstererek vatandaşlık hakkı kazanacak iddia ediliyor! Pilot bölge olarak Gaziantep seçilmiş ve bu uygulama an itibarı ile devam ediyormuş! Aldığım resmi olmayan bilgiler bu yöndedir. Antepli bir vatandaşın, hem de Suriyelilerle birlikte iş yapan bir vatandaşın bilgisine dayanarak bu endişemi dile getiriyorum.

***

Sorum şudur; böyle bir işlem için Türk hukuk sisteminde bir yasa var mı?

TC Vatandaşı olmak için iş bu kadar basit mi?

Bu çalışma, iktidar tarafından "yaptım oldu" mantığıyla ortaya sürülen bir hile midir?

Eğer bir halk oylaması (referandum) yapılacaksa, Suriyeli mültecilerin bu işin içine alınması nasıl bir aklın ürünüdür?

Olaya salt "insani" boyutta bakmak ayrı bir şeydir.

***

Bu referandum, artık son şansımızdır. Eğer hile ve hurda işlerle "evet" denirse, bizi bekleyen felaket dolu günler, bugün sokakta acıdığımız Suriyeli mültecilerin düştükleri durumdan daha kötü durumların bizi beklediğini bilmeliyiz.

Üstelik bizim sığınacağımız bir başka Türkiye de yoktur!

Acaba, bilmem kaçıncı göbekten, kaçıncı hatundan türeme kaçıncı torun, "Osmanlı" çakma nesepli "komiklerin" sahneye sürülmesi, bazı şeyleri gözden kaçırmak için midir?

'Eşkıyanın gece yarısı ne yapacağı belli olmaz' ilkesinden hareketle, yapılan gizli saklı uygulamalar, Cumhuriyetin omurgasını felce uğratan yasaların nokta ve virgülüyle oynayarak, “son dakika” yasalar geçirip ya da yayın yasağı koymalar "≠/HAYIR" sonucunu değiştiremez.

Konu acildir, zira 8 Şubat son tarih olarak verildiği ifade ediliyor. Toplumsal tepkinin verilmesi gerekir. Bunu yapmaya mecburuz.

***

KONU İLE İLGİLİ İBRETLİK BİR HABER

("Cumartesi İstanbul IKEA' daydım. Kasada kuyrukta, önümüzde bir Türk aile ve onun önünde Suriyeli bir aile vardı. Suriyeli aile 758 TL'lik alışveriş yapmışlar ve kasiyer rakamı söyledi. Adam cebinden "AK KART" çıkardı ve hesap 379 TL'ye düştü ve ayni kartla ödemeyi yaptı. Unuttum yazmayı, arkadaşlar, kimlik kontrolü için de Türk nüfus cüzdanı çıkardı. İnsanlar bir anda kasiyere dönüp "nedir bu dediler" ve "Suriyelilere verilen özel AK kart olduğunu ve % 50 indirimli olduğunu" söyledi ve kasiyeri dinleyen her kesin ağzından aynı anda, koro gibi, kadınlı erkekli ha "Si....tir" kelimesi çıktı ve bir anda her kes birbirinden özür dilemeye başladı. Benim de ağzımdan kaçtı tabii ki aynı kelime" Akın Tunç)

***
Yukarıdaki haber, sayfamda paylaşılan "Suriyeliye TC Vatandaşlığı!" başlıklı yazıma yapılan yorumlardan biridir ve olduğu gibi kopyalayıp yukarıya aldım.
Yorumun orijinal görüntüsünü de belgeleyip dikkatlerinize sundum.
Konu belgeli, şahitli ispatlıdır...
SİZ HALA BU MUHTEREMLERİ SAVUNACAK MISINIZ?
"evet" mi yoksa "HAYIR" mı DİYECEKSİNİZ?
Karar sizindir!

https://www.facebook.com/ramazan.demir.52438/posts/10154942855421838?pnref=story

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154942855376838&set=a.10151552845841838.1073741825.624326837&type=3

MAKALE Yorumları