Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

21.09.2018

Okunma Sayısı

1618

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Sosyal Belediyecilik…

Kavramından anladıklarımız, yaptıklarımız ve yapamadıklarımız nelerdir?

Bu haftada ALZHEIMER hastalığının önemini vurgulamak önemlidir.

Çağımızın Vebası olarak insan yaşamını son yıllarda menfi yönde etkileyen bu hastalık, tabii ki tıp dünyasının önemli araştırmalar yapmasına neden olmuştur. Bu araştırmalar ümitli gelişimler göstermektedir.

Burada bizim dikkatinizi çekeceğimiz önemli bir konu ise; İl ve İlçe Belediyelerinin Alzheimer teşhisi konan, tedavisi olan hastalara gündüz rehabilitasyon ve bakım merkezlerinin sayılarının arttırılması olmalıdır.

Alzheimer hastalarının çalışan aileleri, ebeveynlere mi, yoksa çocuklarına mı bakacaklar, geçimlerini nasıl idame edeceklerdir?

Sağlık elemanlı sosyal bakım evlerinde gündüz bakılacak Alzheimer hastaları, ücretsiz belediye araçları ile akşam üstleri ailelerine teslim edildiği taktir de örnek bir sosyal belediyecilik hizmeti gerçekleşmiş olur..

Sosyal kelime anlam itibari ile bazı yerel yönetimlere ters ve sevilmeyen bir anlam ifade eder. Sosyal hizmet halk ile bütünleşen bir hizmettir.

Siz, anneniz veya babanız ile aynı şartlarda yaşamını sürdürmek zorundasınız. Ailenin iki ferdi de çalışmak zorundasınız, çocuklarınız da var. Maddi durumunuz da müsait değil, ne yapardınız?

Kısadan hisse, Sosyal belediyecilik seçmenine karşı bir borçtur, vazifedir.

Ağaçsız 4 kanepe atmakla, 6 mevsim çiçeği veya kaktüs dikmekle, gölgesi olmayan 6 ithal palmiye ve hurma ağacı dikmekle plaj yapmak, bu sahilleri milyonlarca liraya kiraya vererek gelir elde etmek değildir.

Bu gelirleri sosyal alanlarda halkına, seçmenine hizmet üniteleri olarak geri vermektir.  

Yabancı filmler, müzik festivalleri düzenlemekle değil, yöresel kültür müziklerini, yaşantıları film karelerine dökerek, senaryoları ve yapımları yarıştırarak halkın öz benliğini anımsatmak ve yaşatmaktır.

Bugün Belediyelerin yaptığı parklar bile bakımsızlıktan çöp yuvalarına dönmekte gündüz kara, gece de sivrisinekten geçilmemektedir. Parklarda ki kedi, köpek sayısının artması, pisliklerinin alınmaması ayrı bir ayıp konusudur.

Kullanan halkın ise etrafta yediği artıklarını bırakması ise kültür eksikliği ve pisliğinden kaynaklansa bile belediye temizlik işlerinin bu konuda temizlikçi çalıştırarak temiz tutması gerekmektedir.

Sosyal belediyecilik konusunda sadece bu yazımız da iki üç konuya önem verdik. Başta Belediye Başkanları olmak üzere, birim müdürleri ve daire başkanlarının defalarca dikkatini çekmek istedik. Kısadan hisse  ANLAYANLARA !

MAKALE Yorumları