Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
NEŞE KAREL
SOKAK KEDİSİ
mail_outline : nesekarel07@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

10.04.2019

Okunma Sayısı

1608

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Seçim- Geçim

Bir hevestir gidiyor… İnsanları  gaza getiren getirene.  Bir seçim serüvenini daha tamamladık. 
Hayırlısı Allahtan... 
    
"Tüm sokak kedileri birleşerek beni muhtar seçtiler"  diyerek dostları güldürmek istedim. Dostlar gülerek kutladılar.  Her şey iyiydi.güzeldi de, balkonumun camından bakarken  izlediğim genç  avukat hanım  aklıma gelince durakladım,  akşamları iş dönüşünde evine gelirken, sokağa adımını atar atmaz  baktığı.  Kediciklerin  tamamı  peşine takılarak evinin kapısına kadar onu geçirirler. Bir de kedilerin nankör olduğunu söylerler. Hiç bile değil. Biraz onların yaşam biçimlerini izleseler bu söylemin tamamen değişeceğine eminim.Kediler kendilerine özgü bir varoluş özgürlüğü yaşıyorlar gözlemlediğim kadarıyla.  Yiyeceklerini,içecekleri suyu kendi kendilerine buluyorlar. Sözünü ettiklerim sokak kedileri.Ev kedilerinin davranışları çok daha değişik.Onlar sahiplerine  numaralar yaparak günlerini gün ediyorlar.

O izlenimler ,beni çocukluğuma  götürdü. Bitişik komşumuz Nemciye hanım teyze, evindeki kedilerden başka,sokak kedilerine de mama su vererek bakardı. Efsane bir kadıncağızdı.Her akşam üstü, yüzlerce insanın geçtiği Setbaşı köprüsüne giderek köprünün altından yukarıya çıkamayan kedilere de mama atardı. O zamanlar kuru mama filan ne gezer.Ya kendiniz pişireceksiniz,ya da kasaplardan mança denilen sakatatlardan alacaksınız.Bizim de evde besleyip baktığımız kedimiz ,dumanımız vardı ama Nemciye hanım teyzenin baktığı  pisoşların yanında esamesi okunmaz. Hey gidi günler hey.Şu yaşamdan,kimler geliyor,kimler geçiyor. Şu yaşamdan. Rahmetli dedeciğim   her Pazar günü ,siyah redingotlarını giyerek üyesi olduğu partinin toplantısına giderdi.  Esnaftı cancağazım Erkek berberiydi. Deme o zamanlar da öyle bir saygı gösterilirmiş  Tutulan partilere. Şimdiki gibi çok parti de yoktu o zamanlar. Hepi topu iki taneydi.

Seçime yeniden bir göz atarsak, hemen herkes koşa koşa gidip tuttuğu siyasi partiye oylarını verdi. Buraya kadar normal. Bundan sonrası bakalım ne olacak. Büyük vaatlerle istedikleri oyların karşılığını verebilecek mi bakalım siyasiler. Ömrümüz varsa bekleyerek göreceğiz.İnşallah
 oylar geçim aracı olarak kalmaz.Hayırlı bir şeylere vesile olur.
     Kimler geldi,kimler geçti.Ömrü olanlar görecek.Daha kimler geçecek.  Dilerim ve umarım,  seçimi geçim kaynağından ibaret görmez hiçbir seçilen. Hiçbir şey sonsuza kadar sürmüyor. Bunun sayısız yaşanmış kanıtları vardır.  Ömrü elverenler tanıklık edeceklerdir. Dileğim,sevgiyle,merhametle insanlara hizmet etmekten seçilmiş de olsa,seçilmemiş de olsa hiçbir siyasinin  vaz geçmemesi. 
     Çocukluğumda  komşu teyzeler komşu amcalar vardı. Aynı mahalle içinde yaşayan. Esnafı da vardı içinde, belediye başkanı da, tüccarı da. Her kez  yeri geldikçe birbirinin gönlünü almaya çalışırdı. Kendini beğenmişlik olgusu yoktu o güzel insanlarda. Şimdi hepsi toprağa karıştılar. Torunları ,torbaları ne yapar nasıl yaşarlar bilemiyorum.Kader çook uzaklara yerleşmemi  istedi diyeceğim.  Her şey insanların elinde değil ne yazık ki. Yaşam koşulları insanları  kurumuş yapraklar gibi insanları oradan  oraya savurup duruyor.
     

Yaşam  denen olgu bir masala benziyor. Bir varmış, bir yokmuş,tanrının kulu çokmuş . Hepsi o kadar.
     

Hepsi ışıklar içinde olsunlar.Yüceler yücesi Atatürk de öyle. Onun sevgisiyle yoğrularak büyüdük.Sonsuza kadar da öyle sürecek.Dilerim yeni yetişen kuşaklara da   bir ulusun nasıl yoktan var edildiği,ulu önder Atatürk  çok güzel anlatılır.
     

Ne kadar yazsam onun yüceliğini bu ulusu ulus yapmak için yaptıkları anlatmakla bitmez Ne var ki yeni yetişen kuşaklar bu bilgilerden yoksun kalmadan büyüsünler. En büyük isteklerimden biri de budur.
     

Güzel haberlerle,iyiliklerle  buluşmak dileklerimle şimdilik hoşça  kalın değerli okurlarım. Bereket,özgürlük, mutluluk  sizlerden ayrılmasın sevgili okurlarım.

MAKALE Yorumları