Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Samimiyetsiz Söylemlerden Sizler de Yorulmadınız mı?

‘Daha İyi Bir Dünya’ söylemi sizce de çok samimiyetsiz gelmiyor mu kulaklara?

Öncelikle şu gerçeği hatırda tutarak başlamak istiyorum dostlar:

‘Herkes ve her şey, yani hepimiz bağlantılıyız. Yani ben olumlu bir dönüşüm yaşarken (niyetlerde uyum olması şartıyla) bana en yakından başlayarak tüm çevrem de benzer bir olumlu dönüşümü yalayacak. Bilerek, bilmeyerek, ama (niyette temizlik varsa) mutlaka yaşayacak.

Eğer niyetlerde uyum ve temizlik yoksa, yaşanan olumlu dönüşüm, çevreyle bir çatışmaya, ayrışmaya ve uzaklaşmaya neden olacaktır. Önünde sonunda…’

Bu gerçekten hareketle, biri ya da birilerini eleştirirken, yerden yere vururken bilmeliyiz ki gerekçemiz olan olumsuzlukların bir parçası da bize dokunacak. En azından getirdiğimiz tespit ve eleştiride samimiysek, bir tarafımız sorumluluğu paylaştığımızı bilecek.

Bütüncül bir bağlantı algoritması çerçevesinde baktığımızda, hangi yaş grubundaysak orada bütünün hayrı yönünde yapabileceğimiz çok şey ve aslında tek bir şey var: ‘Kendi olumlu dönüşümümüzü gerçekleştirmek’.

İnsanlar ‘gelecek nesilleri çok önemsiyoruz’ dediklerinde Einstein’ın ifadesiyle ‘bir gülme geliyor’ içimize, çünkü bu iddiayla uyuşmayan davranışları ‘samimiyeteizlik göstergesi’ olarak sırıtıyor.

Neden mi?

Çünkü gelecek nesillere daha yaşanası bir dünya bırakmak için kendi bütüncül dönüşümümüzün kayıtsız şartsız gerçekleşmesi gerekiyor ve görünen bunun aksi yönünde.

‘14 yaşına kadar ne olduysa oldu, sonrası ufak dokunuşlardan ibaret’ tespiti bilimsel olarak bir hakikate işaret eder.

Fakat bilimin gittikçe daha çok dikkat çektiği bu hususta doğum öncesinin de önemli olduğu yönünde.

Evet, anne rahminde bebeğin oluşumundan 9 ay öncesinden başlayan bir süreç insana .

Sonra hamilelik süreci ve + ilk 3 yıl hayati öneme sahip.

Ardından ikinci 3 yıl yani 6 yaşa kadarki dönem. Bu süreçte (toplam neredeyse ilk 7-8 yıl) kişinin tüm ömrüne etki eden bir kodlanma süreci.

Sonrasında ikinci 7 yıl dokuyu birkaç önemli dokunuşla daha hayata hazırlıyor.

Ortalama 14 yaşa kadar insanın duygu-düşünce-davranış döngü temel kodları şekilleniyor.

Sonrası artık kalıplaşmış bir zihniyet olabiliyor ya da uyumlu, sağlıklı bir zihniyet.

Öyleyse bebek yapmak sorumluluğunu, ‘ortak imza’ ciddiyetiyle değerlendirmek ve daha fiziksel birleşme olmadan 9 ay öncesinden itibaren hassas çizgilerde yaşamak, hamilelik ve sonrasındaki (en az) 3 yılı geleceği inşa ediyor olma disiplini ve içtenliğiyle geçirmek çok ama çok önemli.

Her kağıda imza atmayan biz insanlar, yeri geldiğinde ağız dolusu sözler edebiliyoruz, ama konu ortak imza anlamına gelen çocuk dünyaya getirmek olunca, biyolojik baskılara mağlup oluyoru. Bu, en masum ifadesiyle ‘ilkellik’ göstergesidir.

Giyim kuşamla, makamla, diplomalarla, banka hesaplarıyla ya da bindiğimiz arabalarla vb medeniyet ya da gelişmişlik olmaz. Medeniyetin en temel göstergesi insani değerlerde samimiyet ve kararlılıktır.

Sevgi ve saygılarımla,

MAKALE Yorumları

DR. MURAT KAPLAN
NİRVANA
mail_outline : mkaplan04@yahoo.com
Dinle

Yayın Tarihi

02.07.2021

Okunma Sayısı

886

Makaleyi Paylaş