Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Ranta Pil'li  darbe!..

Antalya sevdalılarının rantçıların destansı bir direniş sonucunda rantçıların elinden kurtardığı Dokuma Fabrkası alanını kültür, sanat, eğitim ve çevreci anlayışla halka açan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün Antalya Pil Fabrikası alanını da Millet Bahçesi'ne dönüştürme kararı kamuoyunda olumlu karşılandı. Hemen vurgulamakta yarar var., MKE Pil Fabrikası alanını rant tehdidinden kurtarıp, Kent Parkı olarak Antalya'ya  kazandırmak için MHP'li Kepez Belediyesi eski Başkanı Mehmet Atay, yoğun çaba harcamıştı.

100 bin imza ürküttü, tabelası değiştirildi

Dokuma Park'a komşu olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin(TSK) pil ihtiyacını üreten Makine Kimya Endüstrisi Kurumu(MKE)'na bağlı olan Antalya Pil Fabrikası(ANTPİL) 31 Aralık 1998'de kapatılmıştı.  Fabrikanın efsane Genel Müdürü Mümtaz Otur'u unutmamak gerekli.  18 Nisan 1999'dan 28 Mart 2004'e kadar Kepez Belediye Başkanlığı görevini yürüten  Mehmet Atay'ın kent parkı olması için çalıştığı Antpil'in adı bir gecede değiştirildi. Kampanyada hedeflenen 100 bin imzaya ulaşılması üzerine, tesisin girişindeki ‘‘ANTPİL Antalya Pil Fabrikası’’ yazısı silinerek yerine ‘‘MKEK Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisler Şube Müdürlüğü’’ yazıldı.

CHP'li Kumbul da MHP'li Atay'a destek verdi

Dönemin Kepez Belediye Başkanı MHP'li Mehmet Atay'ın MKE Pil Fabrikası alanını Kent parkı olarak değerlendirme çalışmalarına dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Bekir Kumbul da destek verdi. Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan imza kampanyasına katılımın yüksek olması yüksek olması siyasal iktidarı ürküttü. Kampanyaya milletvekilllerinin de desteği  farklı bir boyut kazandırdı. Ancak hükümet fabrika alanının Kepez Belediyesi'ne tahsisi talebini  sudan gerekçelerle geciktirdi, yapmadı. Atay, tepkisini  "Tesisi bize vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar’’şeklinde gösterdi.

TSK’ya pil ve batarya üretiyordu

AKP'li Kepez Belediyesi'nce Millet Bahçesi yapılması planlanan Antalya Pil Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan çeşitli pil ve bataryaları üretmek amacıyla kuruldu. Antalya Pil Fabrikası’nın inşaatı Şubat 1972 tarihinde başladı. Fabrikanın makineleri, bir İngiliz firmasına sipariş edildi. Binaların inşaatı ve makinelerin montajı 1974 tarihinde tamamlandı. Fabrika, 1. Milliyetçi Cephe Hükümetinin Milli Selamet Partili(MSP) Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdülkerim Doğru tarafından Temmuz 1975’te törenle açıldı. Fabrikanın açılışı, dönemin gazeteleri tarafından “Balkanların ve Orta Doğunun en büyük askeri pil ve batarya fabrikası törenle hizmete girmiştir” şeklinde haberleştirildi.

Kıbrıs Barış Harekatı için 3 vardiya çalışıldı

65 milyon TL’lik bir yatırım olan Antalya Pil Fabrikası, 230 işçi ve 94 memur ile üretime başladı.  Fabrika, 20 Temmuz 1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin pil ve batarya ihtiyacını karşılamak için 3 vardiya çalışmıştı. Fabrikada, askeri siparişlerin azalmasından sonra ticari pil üretimine geçildi. Bu arada fabrikada, 1975-1976 yıllarında 18 ay süren bir grev de olmuştu.  Dönemin hükümeti tarafından zarar ediyor gerekçesiyle MKE Antalya Pil Fabrikası, 31 Aralık 1998 kapatıldı.

Fenerbahçe ve Ankaragücü kamp yapıyordu

Pil Fabrikası,  Dokuma ve Vakıf Çiftliği gibi Antalya'nın akciğeri konumunda. 31 Aralık 1998'de kapatılan Pil Fabikası tesisleri uzun süre futbol takımlarına kamp yeri olarak hizmet etti. Fenerbahçe ve MKE Ankaragücü başta olmak üzere takımlar devre arası kamplarını fabrikanın tesislerinde Genel Müdür Mümtaz Otur'un ev sahipliğinde gerçekleştirdiler. Fabrikanın Pilspor adıyla futbol ve masa tenisi ağırlıklı olan spor kulübü de faaliyet gösteriyordu. Pil Fabrikası tesisleri, FETÖ terör örgütü operasyonları nedeniyle bir süre de Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edilmişti.

Yeşil alan olarak şehre kazandırılacak

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dokuma Park'tan sonra Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE)’na bağlı Antalya Pil Fabrikası yerleşkesini de yeşil alan olarak şehrin hizmetine açmak istiyor. Başkan Tütüncü'nün fabrikanın imar planında yeşil alan olan 132 dönümlük arazisinin, ‘Millet Bahçesi’ olarak şehre kazandırılmasına yönelik talebi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından olumlu karşılanmıştı. Bakanlık ve Kepez Belediyesi işbirliği ile içerisinde çeşitli ağaçların ve sosyal tesislerin olduğu MKE Antalya Pil Fabrikası arazisi, millet bahçesine dönüştürülecek Bunun gerçekleşmesi halinde ise Antalyalıların, eski Başkan Mehmet Atay'ın ‘Pil Fabrikası yeşil alan olsun.’ hayali de gerçeğe dönüşmüş olacak.

Pil Fabrikası'na Dokuma modeli

Antalya Pil Fabrikası alanındaki binaları yeniden işlevlendirileceğini vurgulayan Başkan Tütüncü, “İşlevlendirme mantığında temel yaklaşımımız Dokuma Fabrikası olacak. Mezbele binalarını kültür, sanat, gençlik, eğitim ve spor tesisleri haline getirerek Dokuma Fabrikası’nı, bir değer haline dönüştürdük. Aynı mantıkla MKE Antalya Pil Fabrikası’ndaki binaları da eğitim, gençlik, spor, kültür tesisleri haline getireceğiz. Yeşil dokusunu koruyarak, zenginleştirerek pil fabrikası arazisi muhteşem yaşam adası haline dönüştüreceğiz.” şeklinde konuştu.

MAKALE Yorumları

İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

09.06.2021

Okunma Sayısı

560

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler