Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. FAİK ARDAHAN
YARINA YOLCULUK
mail_outline : faikardahan@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

24.09.2010

Okunma Sayısı

43782

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Perşembe Akşamı Bisikletçileri

Birkaç güzel insan bir araya gelip, şehirdeki yollarda kendilerine saygı duymayan diğer sürücülere inat yollara çıkıp dostlarını ve diğer güzel insanları da davet etmişler yanlarına. Çağrı güzel olunca katılımda çok olmuş ve bu buluşmayı perşembe akşamları yaptıkları için de isimlerine Perşembe Akşamı Bisikletçileri (PAB) demişler.

 

Gülen yüzleriyle hayata ve Antalya yollarında olan bu insanlar her meslekten ve her yaştan. İçlerinde öğretim üyelerinden, üniversite öğrencilerine, mimarlara, memurlara kadar herkes var. Bir araya gelmelerinin birçok amacı var.  Öncelikle doğa sevgisi, doğaya verilen zararı azaltmak, şehirdeki trafik karmaşasını engellemek, sağlıklı olmak, spor yapmak. Bunların yanında beklentileri çok değil. Sadece var sayılmak, saygı görmek ve çoğalmak istiyorlar.

 

Perşembe Akşamı Bisikletçilerinin varoluşları;


saygısız sürücülere bir dik duruştur
yerel yönetimlere kendilerini gösterme ve onaylatma isteğidir..
doğaya saygının diğer adıdır
son zamanlarda Antalya'da bir amaç için bir araya gelen en kalabalık hareketlerden biridir,
bilinçli bir buluşmadır ve gerçek bir rekreatif etkinliktir

Bende artık perşembe akşamı bisikletçileri ailesinden biriyim. Birçoğu benim yakın dostum. Aynı yolda yürüdüklerimle şimdi aynı yolda pedal basıp yorulacağım.

 

 

 

Onların Konyaaltı sahilindeki etkinlik sonu dinlenmelerine şahit olunca durup merhabalaştım ve üç beş kare fotoğraf alıp coşkularına ortak oldum. Grubun kurucularında Burcu ile sohbet ederken aklıma 30 yıl öncesi geldi. Ben doğa sporlarını 30 yıldır yapıyorum. 1982 de Kayseri’den Kapadokya’ya giderken köylüler taşlamışlardı bizi. Sırt çantası omzumuzda dağlara giderken deli demişlerdi bize.. Ayaklarımızdaki postal ile bisikletin iç lastiği arasında fark yoktu. Her ikisinin her yeri yama idi. Ama sadece yüreğimiz yaralı ve yamalı değildi. İnançlarımız. da aynen..


Şimdi onlarca insan son model bisiklet ve malzemelerle pedal basıyor.. İmrenilecek bir şeym bakıyorum aynı inançla ve yürekle yolculuk ediyorlar bir yerden bir yere.  Bir yoldan bir başka yola.


Babalar, anneler lütfen çocuklarınıza bisiklet binmeyi öğretin ve yollardaki bisikletlilere saygılı olun.

 

İnşallah katılır pedal basarım sizlerle Antaya’nın bu güzel akşamlarında.

Geliyorum Fikret hocam, Devrim Hocam, Emre, Hakan, Arzu, Burcu ve diğer bir çokları.

Ne güzel sizlerle yolda olmak...

MAKALE Yorumları