Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Nepal Köyleri:

Himalaya dağı eteklerindeki Nepal köylerinde, Hindu, Budist ve Müslümanlar öbek öbek mahallelerde yaşıyorlar.  Evleri bizim varoşlardaki gecekondu tipi evler gibi, üstleri tenekelerle örtülü. Duvar sıvaları çamurdan ve tek katlı evler. Köylere Karadeniz ve Toroslardaki yollar gibi sarp kayalardan çıkılıyor. Dik yamaçlara kurulu bu köylerde, lahana, karnabahar her türlü sebze , çeşitli meyveler,  yetişiyor bu  ürünler ticari gaye ile değil kendi ihtiyaçları için yetiştiriliyor. Yukarıdaki köyler için akan derelerin sularını bu köylere çıkarmak zor. Bambu ağaçları bölgede çok.  Çoğu evler bambulardan yapılıyor. Köyler bizim orman köyleri gibi ormanları keserek yerleşim alanları açmışlar. 

Yamaçlar teraslanarak bağ bahçe haline getirilmiş. Fakirlik had safhada, fakat, Manzara belki dünyanın hiçbir yerinde yok. Sular çağlayarak şelaleler yaparak akıyor. Fakat köylerin çoğu susuz. Akan suların kollarının çevrilmesi, depolanıp köylere ulaştırılması için henüz devletin bir planı yok. Himalaya Dağı eteklerinde kocaman yürekli, yoksul Türk/Mogol kökenli aileler var. Yürekleri misafirlere açık. Yemekler kaşıkla değil el ile yeniyor. “Pilav” kelimesini aynen kullanıyorlar. Aile bağları çok yüksek. “Namaste” teşekkür anlamına gelir.

 

Köylerdeki işlerin yapılması için İmece usulü önemli bir rol oynuyor. Köylüler arasında yardımlaşma had safhada. Kadınlar ağır işleri yapıyor. Yaşam şekilleri doğaya uygun. İnançları kavgalara sebep olmamış, Hindu, Budist ve Müslümanlar barış içinde yaşıyorlar.

Son yıllarda gizemli doğası ve kültürü turizmde canlanmaya sebep olmuş. Himalaya  zirvelerinin Tibet’e bakan köylerinde turizm yatırımları başlamış. Köy dokusu bozularak  beş katlı beton binalar yapılarak otel haline getirilmiş. İki kişilik bir odayı 8 dolara geceleyebiliyorsunuz. Sıçak su ve internet mevcut.

Sirubari, Briddim, Ghalegaun ve diğer yerlerde köy turları düzenlenmektedir. Nepal, eşsiz coğrafi konumu ve irtifa değişimi nedeniyle biyolojik çeşitlilik açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Dünyanın 8bin metreden yüksek 8 tepesi Nepal sınırları içinde bulunur:

Bölgedeki en yüksek zirvelerin yükseklikleri:

“Everest (8848m), Kanchenjunga (8586m), Lohutse (8516m), Makalu (8463m), Cho Oyu (8201m), Dhaulagiri (8167m), Manaslu (8156m), Annapurna (8091m)” dir..

Trekking

Nepal, kısa ve kolay olan karlı zirvelerin sert zorluklarına kadar sayısız olasılık sunan trekking meraklıları için en üst seviye bir destinasyondur. Kolay, ılımlı veya titiz - burada her şey için bir şey var. Nepal, arazi dağları, tepeleri ve Terrai'yi dünyadaki en görkemli trekking rotalarından bazılarını önerdiği için “Bir Trekking Cenneti” olarak adlandırılmıştır.

 

İrtifa ve iklimlerde yaşanan büyük zıtlıklar onun desteğini bulur, Eşit derecede muhteşem bir yaşam tarzı karışımı, bitki örtüsü ve yaban hayatı ile Nepal'de trekking, Himalaya macerası kadar kültürel bir deneyimdir. Himalayaların buzlu doruklarının gölgeleri ve eteklerinde, çeşitli etnik grupların yaşadığı resmedilmeye değer büyüleyici köylerden geçilir. Geziler, keşiflerden, yüksek irtifa yürüyüşlerinden basit ve kolay yürüyüşlere kadar değişiklik gösterir.

Nepal Gerçekleri

          Dünyanın 15 kelebek ailesinden 11’i (500 türden fazla) Nepal'de bulunur.

          Dünyanın çiçek bitkilerinin yüzde ikisi buradadır

MUHARREM YELLİCE
TÜRKOLOG
mail_outline : myellice07@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

30.11.2021

Okunma Sayısı

1082

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler