Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
BİLİMSEL DÜŞÜNCE
mail_outline : rdemir@akdeniz.edu.tr
Dinle

Yayın Tarihi

29.12.2016

Okunma Sayısı

1946

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Müslüman Toplumlar Neden Güçsüzler'

Aydınlanma çağından itibaren son altı yüzyıla baktığımızda, bilim alanında herhangi bir buluşa imza atan tek bir Müslüman'ı göremezsiniz. Bu gerçek o kadar acı geliyor ki, adeta suratınızda şamar patlıyor. Çünkü Müslümanlar okumuyor, okutulmuyor, nitelikli eğitilmiyor.

Bazı rakamları verip kıyaslamanızı rica edeceğim;

Dünyada sadece 14 milyon Yahudi / Musevi (Kuzey ve Güney Amerika’da 7 milyon, Asya’da 5 milyon, Avrupa’da 2 milyon ve Afrika’da 100 bin) olmasına karşın;

Dünyada 1,4 milyar Müslüman (1milyar Asya’da, 400 milyon Afrika’da, 44 milyon Avrupa’da, 6 milyon Amerika kıtasında) yaşıyor.

Özetle dünyada 1 Musevi’ye karşın 100 Müslüman…

Peki, Yahudiler Müslümanlardan neden 100 kat daha eğitimli, neden daha güçlü, neden daha zengin, neden daha çalışkan ve neden daha mucitler?

Bilimsel yöntemlerle tespit edilen sebepleri bilmek istiyorsanız, bu satırları düşünerek ve kıyaslayarak okuyunuz lütfen…

Müslümanlar arasında, en etkin bilim insanı Yahudi Albert Einstein gibi biri var mı, oldu mu?

Yok, olmadı!

Psikoloji ve psikanaliz alanında emsalsiz Yahudi Sigmund Freud gibi bir Müslüman var mI?

Yok, olmadı…

Beğenir ya da beğenmezsiniz, bir Yahudi olan Karl Marks ayarında bir Müslüman var mı?

Yok, olmadı!

Peki, neden?

Düşünelim!!!

***

Bir olayın düşündürdüklerini ek olarak verelim.

Bilim insanlarının en büyük düşmanı bağnazlıktır. Alışkanlıkları, ön yargıları ikna etmek, atomu parçalamak kadar zordur.  Albert Einstain laboratuarda güneş tutulmasının dinamiği ve sonuçları ile ilgili deney yapar. Çalışma arkadaşlarından biri Einstein'a soru sorar: "Deney başarısız olsa nasıl bir tepki vereceksiniz?" Verdiği cevap son derece ilginçtir; "O takdirde Yüce Tanrı adına üzülürdüm."  Burada durup düşünelim; Einstein, kendi kendisine şöyle bir soru soruyor; "Tanrı olsaydın evreni nasıl kurardın?" Ve tekrar düşünelim; hangi İslam ülkesinde hangi Müslüman bilim insanı böyle bir soruyu sorabilirdi? Bunu dile getirmek demek, ölüm fermanını yazıp imzalamış olmak demek olmaz mıydı? Hiç şüphe yok ki yobaz bağnaz zihniyet tarafından anında hüküm verilir, önce "ateist" ilan edilir, sonra da "katli vaciptir" diye fetvalar ardı sıra gelirdi. İslam coğrafyasında neden bilim üretilmediği, neden bilim insanın yetişmediği anlaşılmıyor mu?

***

Bu yazılanların amacı; ne İslam'ı ne de Müslümanları, ne Museviliği ne de Musevileri; ne Hıristiyanlığı ne de Hıristiyanları övmek ya da yermektir. Yazılanları bu bağlamda anlayan okuyucular dönüp bir daha okusunlar.

Kimin ne kadar dindar olduğu veya olmadığını ölçen bir alet henüz yok; ancak, insanların Allah, Kur'an, din, iman ile aldatan çok.

Bunun farkına vardığımız zaman en az "iyi bir dindar" (dinci değil) olmaya başlangıç yapmış oluruz.

Sorun, nitelikli eğitimle nitelikli birey ve toplum oluşturamadığımız sorunudur. Buna itirazı olan varsa diyecek çok şey vardır, ancak yeri burası değildir…

Sevgi ile…

MAKALE Yorumları