Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

28.07.2020

Okunma Sayısı

1508

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Muhalefetin 'muhalifleri' ayağa kalktı ! 

'Millet İttifakı' oluşturan CHP ve İYİ Parti'de muhalif sesler hızla artıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun pandeminin gölgesinde yapılan olağan kongrede muhalif isimleri tasfiye ettiği tartışması sürerken, İYi Parti'de ise muhalifler çalışmalarını hız vermiş görünüyor. Aylık toplantısı Giresun'da gerçekleştiren 'Sözümüz Var Hareketi'nin 'Kamuoyua' başlıklı bildirisinde çarpıcı görüşlere yer verildi. 

İYİ Parti'de 'kardeş kavgası' yaşanıyor 

Kurulduğu günden beri ülkücüler ile liberal ve demokratların güç savaşı yaptığı İYİ Parti'de Genel Merkez'in dışında aralarında Antalya'nın da bulunduğu teşkilatlarda adeta 'kardeş kavgası' yaşanıyor. Suların bir türlü durulmadığı tersine daha da bulandığı İYİ Parti Antalya Teşkilatı, kimi çevrelerin 'komplo' olarak yorumladığı Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk'e yönelik 'yasak aşk' iddiasıyla fena halde sarsıldı. İlginçtir daha önce de Elmalı'da İYİ Parti Antalya İl eski Başkanı Ahmet Aydın'la ilgili olarak 'kız kaçırma' iddiası ortaya atılmıştı.

Kuruluş felfesinden uzaklaştık, halkın umudu olamadık 

İYİ Parti muhaflerini bir araya getiren 'Sözümüz Var Hareketi' partinin kuruluş felsefesinden uzaklaşıldığı ve halkın umudu olma şansını kaybettiği görüşünde. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ve ekibine muhalif partilileri aynı çatı altında buluşturan 'Sözümüz Var Hareketi'nin Genel Başkan Meral Akşener' in teşkilata tam olarak hakim olamadığı, meydanı Koray Aydın'a bıraktığı için de kuruluş gününde başlayan ülkücü-liberal demokrat kavgasının partiyi hızla yıprattığını düşüncesinde olduğu da öne sürülüyor. 

 Devlet ciddi tehlike altındadır 

İYİ Parti muhaliflerinin oluşturduğu 'Sözümüz Var Harketi' nin 'kamuoyuna' başlıklı bildirisinde, siyasetin tıkanması sonucu olarak”Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin içeriden ve dışarıdan yapılan saldırılarla ciddi bir tehlike altında olduğu vurgulandı. Bildiride, "Anayasal kurum ve kuruluşlar, temel işlevlerinden uzaklaştırılmıştır. Bu durum bizi, anayasal güvence altındaki “can ve mal güvenliğimizi” ilgilendiren bir noktaya taşımıştır. Bu güvencelerin takipçisi olması gereken siyasi partiler, çözüm değil, sorun üretmektedir" denildi. 

Gençlik umudunu hızla yitiriyor 

'Sözümüz Var Hareketi' İcra Kurulu'nun  bildirisinde, "Geleceğimizin güvencesi olan gençlik, hızla, ülkemizin yarınlarına yönelik umutlarını yitirmektedir" vurgusunun yapılarak, şöyle deniyor: "Türk halkı, herhangi bir kısıtlamaya uğramadan özgürce ve demokratik usuller çerçevesinde siyaset yapabilmelidir. Siyaset yapmak isteyen vatandaşların önündeki fiili ve hukuki engeller kaldırılmalıdır"

Halkımız yıldırılıyor ve sindiriliyor 

"Kadınlarımızın değersizleştirilmesi ve uğradığı şiddet, toplumumuzdaki ahlaki çöküşün bir dışa vurumudur" ifadelerine yer verilen bildiride, "Halkımız, siyaset ve medya üzerinden yapılan yoğun algılarla yanıltılmakta ve kandırılmaktadır. Gittikçe artan yasaklarla yıldırılmakta ve sindirilmektedir" deniyor.

Liderler tek adam rejimine hizmet ediyor

"Tek adam rejiminden sözde şikâyet eden muhalefet liderleri, aslında bu sisteme hizmet etmektedirler" iddiasına yer verilen bildiride şu ifadeler yer alıyor : " İktidarın ve muhalefetin bu anlayışına topyekûn karşıyız. Biz”, yenilikçi ve reformist bir anlayışla ülkemizin karşı karşıya olduğu sorunlara gerçekçi bir yaklaşımla bakılması gerektiğini düşünmekteyiz. Türkiye, meselelerini “yerli”, “milli” ve “bağımsız” bir siyaset anlayışı ile aşmak zorundadır"

Vatanı parsel parsel satanlara lanet okunur

İYİ Parti muhaliflerinin bildirisinin son bölümünde Lozan ve Ayasofya tartışmalarına da yer veriliyor. " Bildirinin" 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Barış Antlaşması’nın özellikle “yıldönümüne” denk getirilerek, Devletimizin kurucusuna sorumsuz bir şekilde lanet” okunmuştur"  denilen son bölümünde şunlar vurgulanıyor " Bizde lanet, vatanı kurtarana değil, parsel parsel satana okunur. Öyle anlaşılıyor ki, birilerinin derdi Ayasofya, din, cami, namaz değil, Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine düşmanlıktır. Asıl üzüldüğümüz nokta ise, bu densizliğe, herhangi bir siyasi parti tarafından güçlü bir itirazın gelmemiş olmasıdır"

MAKALE Yorumları