Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. FAİK ARDAHAN
YARINA YOLCULUK
mail_outline : faikardahan@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

20.06.2016

Okunma Sayısı

4256

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Milli Takıma Kızmayın

Milli takımın Avrupa şampiyonasında aldığı sonuçların bireylerin zihnindeki ve toplumdaki yansımalarını kaygı verici olarak görüyorum.

Bu olaya iki açıdan bakmayı istiyorum.

Birincisi toplumsal olarak son zamanlarda ne kadar çok bunaldığımızın göstergesidir bu kızgınlık. Ülkede yaşanan terör olayları, turizm dahil yaşanan ekonomik oyunlar ve ülkenin uluslararası arenada prestij kaybetmesi ve her gün yaşanan şehit haberleri.

Bunaldık.

İyi ve bizi mutlu edecek haberlere ihtiyacımız var ve toplumsal sevinç yaşayacağımız en baştaki unsurlardan biri de milli takımımız. Ama maalesef o da istenen sonuçları alamıyor.

İkinci sebep ise bizleriz. Yani hepimiz. 1970’li yıllardan itibaren ülkemizde eğitime yapılmayan yatırımların karşılığıdır bu. Ve biz hepimiz buna dur demedik. Bunu derinleştiren partilere oy verdik.

Nasıl mı? Bakın anlatayım.

Üniversiteye sınavla girilmeye başlandığı yıllardan itibaren bizler lise 1-3 arası, şimdilerde Lise 1-4 arası sınava konsantre olduk. Beden eğitimi derslerini önemsemedik. Hatta resim ve müzik derslerini. Sonrasında benzer uygulama liseye giriş sınavlarıyla ortaokul düzeyine çekildi. Yani bu derslerde matematik dersi gördük. Spora, sanata, kişisel farkındalığın öğretildiği derslere yatırım yapmadık. Şimdi de sonuçlarını yaşıyoruz. Sporcu yetişmiyor. Sanatçı yetişmiyor.

78 milyon içinde ki herkes aman Anadolu lisesini kazanma hevesiyle, üniversiteyi kazanma kaygısıyla yaşadığı için başarılı profesyoneller yetiştiremedik. Tarlamız verimli olsa da yeteneklerimizi fark edip yetiştiremiyoruz. Sistemli bir eğitim programımız yok.

Sporda kazanmanın da kaybetmenin de olduğunu ancak spor kültürünü yaşamış bireyler bilirler. Bu da bir eğitim sorunudur. Eğitim sistemimizi değiştirmezsek daha çok acılar ve hüsranlar yaşayacağımızı bilelim.

Gelecekte de böyle yaşamaya önceliklerimizi değiştirmeden devam edersek, size bir şey söyleyim mi, toplumsal olarak işimiz zor.

Yapılacak tek şey. Koşullar ne olursa olsun eğitime yatırım yapılmasını sağlamaktır.

 

 

MAKALE Yorumları