Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
BİLİMSEL DÜŞÜNCE
mail_outline : rdemir@akdeniz.edu.tr
Dinle

Yayın Tarihi

24.07.2019

Okunma Sayısı

1652

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Mavi Kelebekler…

Hatırlatayım dedim, unutmayalım, hiç unutturulmasın...
Bosna Hersek coğrafyasını hatırlayalım...
Srebrenitsa Soykırımı’nın üzerinden tam 24 yılın geçtiğini düşünelim!
İnsanlık tarihinin en acı olaylarından biri olarak kayıtlara geçen ve İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’daki en büyük katliam olarak bilinen Srebrenitsa Soykırımı’nın üzerinden 24 yıl geçti. Acılar dinmedi, sessiz çığlık azmanlarda dolaşıyor!
***
Avrupa’nın merkez coğrafyasında 24 yıl önce bir soykırım yapıldı. Üstelik Avrupalı komutanların gözlerinin önünde... 
Orası, Bosna coğrafyasıydı. Bosnalı Boşnak nüfusu yok etmeye kararlı Sırp militanları, katilleri tarafından sivil halka toplu katliamlar yapıldı. Toplu mezarlar oluştu. Bosnalı Müslümanların neslini yok etmeyi hedefliyorlardı.
O gün medeniyet adına insanlar katledilirken bugün kapitalizm adına insanlar zulümdür altında inim inliyor!
***
Örnek mi istediniz, işte örnekler: Mazluma kurşun sıkılıyor Doğu Türkistan’da,
Kerkük’te, Telafar’da, Musul’da, Kafkasya'da…
Tasamız (!) ne Türkmen kanı, ne esir Türkistan… 
Tasamız “Eset”, “Mursi”, “kin, nefret ve intikam”… 
Böyledir sömürgen yörüngesinde dönen “mozik”in rengi. 
“Mazluma Yunus, Zalime Yavuz” gerekir…
“Gün ola harman savrula, dane ile saman ayrıla, 
Bir ölçek zahire çuvala konula, 
Emperyalizme uşaklık edenlere 
Bayram hediyesi olarak sunula…”(rd)
***
Katliam mahallerinde, en az 8 bin 372 Boşnak'ın katledildiği biliniyor! Srebrenitsa'da şu ana kadar 6 bin 500 kurbanın kimlikleri tespit edilebildi. Bu yıl kimlikleri tespit edilen 36 kurban Potacari Mezarlığı'na defnedildi dün (11.7.19)
Hatırlatalım: Yugoslavya İç Savaşı sırasında Bosna Hersek'in Srebrenitsa kasabasında 13-18 Temmuz 1995 tarihleri arasında 8 bin genç ve yetişkin Müslüman erkek, Bosnalı Sırp güçler tarafından katledildi.
Oysaki Birleşmiş Milletler (BM) 1993 yılında Srebrenitsa'yı Boşnaklar için "güvenli bölge" ilan etmişti.
***
Srebrenitsa Soykırımı Nasıl Oldu

1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)’nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa’ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995’te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak’ın Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir.
***
Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.(Alıntı haber kaynağı: Yeniçağ Gazetesi 12.7.19)
***
SİLAHLARI ELİNDEN ALINAN HALK KATLEDİLDİ

Yugoslavya’nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna’da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletler’in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı.
Savaştan önce nüfüsu 24 bin civarı olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarına gelmişti. Artık Srebrenitsa ‘açlık’ ve ‘hastalıklar’ ile mücadele eden bir ‘toplama kampı’na dönüşmüştü.Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.
***
Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa’ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru, sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi. BM yalnızca iki F16’yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi.
***
Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna’daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti.
***
Daha sonra orataya çıkan bir video kasedinde Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti.Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaşı’ından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı.
***
Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir ‘soykırım’ olarak kabul etti; ancak Sırbistan’ın sorumlu tutulmayacağına karar verdi.

SOYKIRIM KARARI VE SUÇLULARI

Hollanda'nın Lahey kentideki Uluslararası Adalet Divanı, 2007'deki kararında, ICTY'den gelen kanıtlar doğrultusunda, Srebrenitsa ve civarında yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi.
***
Sırp komutan Ratko Mladic, ICTY'de geçen kasım ayında sonuca bağlanan davada, aralarında Srebrenitsa soykırımının da bulunduğu birçok suçtan müebbet hapse mahkum edildi.
***
Aynı mahkeme, 2016'da sonuca bağladığı davada, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'e Srebrenitsa soykırımı dahil 10 ayrı suçtan 40 yıl hapis cezası verdi.
***
Mahkeme ayrıca, Srebrenitsa soykırımındaki suçları nedeniyle eski Sırp general Radislav Krstic'i 35 yıl, Vidoje Blagojevic'i 15 yıl, Vujadin Popovic ve Ljubisa Beara'yı ömür boyu, Drago Nikolic'i 35 yıl, Ljubomir Borovcanin'i 17 yıl, Vinko Pandurevic'i 13 yıl, Radivoje Miletic'i 19 yıl, Milan Gvero'yu 5 yıl hapse mahkum etti. Bosna Hersek Mahkemesinde görülen davada ise 13 Temmuz 1995'te bine yakın Boşnak sivilin öldürülmesiyle suçlanan Milorad Trbic, 30 yıl hapse mahkum edildi.
***
Farklı mahkemelerde görülen Srebrenitsa davalarında bugüne kadar 45 Sırp, toplam 699 yıl hapis cezası aldı.
***
Eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Milosevic de Srebrenitsa'daki soykırımla suçlanmış ancak ICTY'deki yargılanması devam ederken tutuklu bulunduğu cezaevinde yaşamını yitirmişti. (Alıntı haber kaynağı: Yeniçağ Gazetesi 12.7.19)
***
Ve mavi kelebeklerin toplu mezarlıklarda açan çiçeklere konduğunu bilen masum insanlar  mavi kelebekleri takip ederek toplu mezarları buldular. 
Şimdi her yıl DNA analizleriyle kimliği henüz tespit edilen maktullerin defin işlemleri yapılıyor! 
Dün de bu yeni definlerin töreni vardı.
Ne demişti Bosnalı çocuk annesine? 
"Çocukları küçük kurşunlarla öldürürler değil mi anne?"
(Srebrenitsa 11 Temmuz 1995)

MAKALE Yorumları