Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
SİBEL ÖZEL
BENCE
mail_outline : ozel.sibel63@gmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

11.05.2016

Okunma Sayısı

2244

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Kunta Kinte Yasası

2000 li yılların az öncesi idi ülkemde.  İstanbul, Beşiktaş’ın olanca kalabalığının tam ortasında yaşlı bir kadın, saçlarına doladığı  göz kamaştıran beyazlıktaki yazmasıyla, çok düzgün İstanbul türkçesi ile beraber kendisinin dokuduğu besbelli çetikleri satmaya çalışıyordu insanlara. Yüzüne baktım, dik ve kararlı duruşu ile beyaz pamuk ellerindeki rengarenk çetikleri kendinden emin uzatıyordu kalabalıklara doğru.

Kimsenin umurunda değildi kadın. Telaşla koşturuyordu insanlar, işlerine güçlerine zahir. Ancak benim pek dikkatimi çekmişti bu durum. Zira ilk kez böyle bir şey görüyordum.

İlk kez gördüğün şey neydi derseniz;

Evinde, mutfağında, torunları belki komşuları ile görmeye alışık olduğumuz kadın tipolojisi,  kalabalıkların ortasında ördüğü çetikleri satıp, para kazanmaya çalışıyordu gözlerindeki ızdırap ışıltısıyla. 

Üretimin, alım gücüne dönüştürülmesi yeni bir şey değildi esasen ancak yeni olan ninelerimizin kendini sokaklara atmasıydı 2000 li yılların az öncesinde. Ocaklarda geçim sıkıntısı had safhaya ulaşmıştı anlayacağım.

Üzülmüştüm..

O yıllardan bu yıllara değişen ne olmuştu diye sordum kendime bugün.

-Çok şey değişmişti oysa.

Daha dün; Ülkemde devlet başkanlığı görevi babadan oğula geçer mi geçmez mi kargaşasının tam ortasından, 4 Mayıs 2016 sabaha karşı  tan yeri  henüz ağartmamışken “Özel İstihdam Bürosu” açmayı düzenleyen yasa tasarısı iktidarın tam katılımlı oyları ile TBMM’de kabul edildi. Bu demekti ki emek ve üretim yani “insan” piyasa koşullarına teslim edilmişti.

Benim perspektifimden ise bu durum tarihin öznesi “insan” ın nihayet meta yani nesneleştirilmiş olması demekti. Kaldı ki.. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği bu yasayı kölelik yasası olarak tanımlamıştı.

Çünkü;

-Çalışanlar işveren tarafından kiralandıkları için iş güvenliği ve sürekliliği söz konusu  olamayacak.

-Kıdem tazminatı kullanımı mümkün olmayacak,

-Çalışanların sağlık sigortaları, gelirleri, SGK prim ödemeleri düzenden arındırılacak,

-Yıllık izin kullanma hakkı ortadan kalkacak,

-Bu koşullarda ise emeklilik mümkün olamayacak.

Okuduğum dokümanlar beni yanıltmıyorsa ki.. yanılmış olmayı çok isterdim.  

Bir zat; Ben de bir zamanlar bu ülkenin Kunta Kinte”lerinden biriydim demiş ki.. akıllara ziyan.

Aynı zat; Başkanlık yasası meclise geliyor dedi az önce televizyonlardan. Haberiniz ola..

 

Sağlıcakla..

MAKALE Yorumları