Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Konyaaltı'nın esnafı da ayrıcalıklı olacak!..

Zincir marketler kazançlarını ikiye katlarken, küçük esnaf perişan, iflaslar ile birlikte intiharlar başladı. Tam kapanma sürecinde can çekiştiği halde destek verilmeyen küçük esnafın adeta fişi çekildi. Böylesine sıkıntılı bir süreçte Konyaaltı Belediyesi, küçük esnafın nefes almasına katkı sağlayacak olan 'Konyaaltı Esnafım' uygulamasını başlattı. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, uygulamanın çağın gereksinimi ve ortak akıl birliği neticesinde ortaya çıkan bir proje olduğunu vurguladı.

Simit bile internet üzerinden sipariş ediliyor

'Konyaaltı Esnafım' projesi öncesinde esnafla yaptıkları görüşmeler sonrası alışveriş alışkanlıklarındaki değişikliklerin mahalle ve sokak aralarındaki esnafa olumsuz yansıdığına yönelik bilgilere ulaştıklarını belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “Sipariş yöntemiyle alışverişin oldukça yaygınlaştığı, insanların neredeyse bir simidi bile internet üzerinden sipariş verdiği bir noktaya geldik. İnternetten yapılan alışveriş, mahalle ve sokaklardaki esnafı olumsuz etkiledi. Esnafımızla bunun nasıl telafi edeceğimize yönelik istişareler sonrasında esnafın tek tek kendi çabasıyla değil, bütüncül uygulama ile etkin olacağımız düşüncesiyle bu çalışma yaptık” şeklinde konuştu.

Ücret ödemeden internet üzerinden satış

'Konyaaltı Esnafım' uygulamasıyla Konyaaltı İlçesi'ndeki bütün esnafın kaydının oluşturulduğu belirtiliyor. Projeyi etaplar haline sürdüreceklerini belirten Başkan Esen, şunları söyledi : "İlk etapta tüm esnafın tespitini yaptıktan sonra, esnafın iletişim bilgileri, yol tarifleri ve varsa internet sitelerini uygulamaya yükledik. İkinci etapta da esnafın satış yaptığı ürünleri fotoğraflarıyla sisteme yüklendiği ve sistem üzerinden sipariş verebildiği güncellemeler olacak. Bu uygulamayla esnafı, sipariş siteleri üzerinden ödedikleri yüksek komisyonlardan kurtarmış olacağız. Belediyemiz ya da bir şirket esnafımızdan herhangi bir komisyon talep edemeyecek. Esnafımız ücret ödemeden internet üzerinden satış yapabilme imkanına kavuşacak”

Büyük internet siteleri rekor komisyon alıyor

Yasaklarden en çok esnafın etkilendiğini vurgulayan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, "Büyük internet siteleri, satışlar üzerinden yüzde 30’a yakın komisyon alıyor ve esnafımızın parası 30 gün sonra ödeniyor. Bu projeyle sipariş gün içinde vatandaşa ulaşacak. Bu sistemin ilk etabına kendi kurye sistemi olan esnafımızla başlayacağız. İkinci etapta ise Konyaaltı Esnafım uygulamasının kendi kurye sistemi olacak. Böylelikle uygulamadaki bütün esnafımız bu uygulamanın içinde olacak. Projede ödemeler, kredi kartı veya kapıda nakit ödeme sistemi ile olacak. Esnafın parası bir gün içinde hesabında olacak. Birçok yönden avantajlı bir sistem olacak" diye konuştu.

Amacımız Konyaaltı esnafını mutlu etmek

‘Konyaaltı Esnafım’ uygulamasıyla esnafı, sipariş siteleri üzerinden ödedikleri yüksek komisyonlardan kurtarmanın yanı sıra küçük esnafın da internet üzerinden satış yapabilmelerine olanak sağlayacaklarını sözlerine ekleyen Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “Antalya'nın ayrıcalıklı ilçesi olan Konyaaltı’nda esnaf olmak da ayrıcalıklı olacak. Esnafımız günlük kazancının yanında uygulamadan kazandığı ile daha mutlu olacak. Esnafa destek olmak istiyorsanız, kazancına katkı sağlayacaksınız. Bu projemizle birlikte Konyaaltı’nda esnafımıza gönül rahatlığı ile destek olduk diyebileceğiz. Günün sonunda kazanan esnaf olacak” dedi.

 

MAKALE Yorumları

İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

03.05.2021

Okunma Sayısı

704

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler