Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
BİLİMSEL DÜŞÜNCE
mail_outline : rdemir@akdeniz.edu.tr
Dinle

Yayın Tarihi

25.08.2016

Okunma Sayısı

2298

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Kocatepe İkinci Çanakkale...

Bugün 24 Ağustos 2016...

İki gün sonra Zafer yürüyüşün başladığı tarihin yıl dönümü, 26 Ağustos...

Zafer yürüyüşüne her vatandaşı davet ediyorum...

Kocatepe'ye bazen at sırtında, bazen yaya olarak tırmanan Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, taarruz saati olarak önceden kararlaştırdıkları saat olan sabah saat 4.30da, yoğun sis nedeniyle başlatılmaz, yarım saat ertelemeli olarak, saat sabah 5.00 sularında başlatılır.

Türk Milletinin bağımsızlık zaferidir "Büyük Taarruz", işte onun sayesinde bugün varız. O günlerin ruhunu şahlandıran kahramanların geçmişten gelen milli bilinç ruhunun temeline dayanır. İşte Mustafa Kemal'in yokluk ve sefalet içindeki Anadolu'yu öz vatan olarak bize bırakmasının temelinde O'nun yetiştiği okulların, çevrenin ve Ordu sisteminin rolü çok büyüktür. İmkânsızlıklar içinde kazanılan zaferin kaynağı, Türk Milletine olan inancıdır. Nitekim bu ruhun çekirdeği, Manastır Askeri İdadisi'nde öğrenci iken Mehmet Emin Yurdakul'un "Ben bir Türküm..." şiirini okuyarak milli bilincini canlı tutmuştur. Bu milli bilinç sayesindedir ki artık var oldukça tekrarlayacağımız "Ne Mutlu Türküm Diyene" veciz ifadesiyle bizlere hedef noktayı göstermiştir. Ait olduğu cevherin özünü asla unutmadan yaşamış ve Türk Milletine bir uyarı yapmıştır..

***

Ve yıkılan Osmanlının küllerinden yaratılan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, işte bu ruh haliyle "Ya İstiklal Ya Ölüm" diyerek Türk Milletinin varlığını dünyaya kabul ettiren Kahraman, Mustafa Kemal'in önderliğinde, emperyalistlerin kuklası Palikarya ve Batılı destekçilerine ikinci ölümcül şamarı attı Kocatepe'de...

İlk tokadı Çanakkale'de yemişlerdi emperyalistler...

Kocatepe'de kazılan siperin çevresindeki volkanik taşların her biri, Türk askeri Mehmetçiğin "volkan" kadar etkili yüreğini temsil eder. Buraya gidememiş olan herkesin Kocatepe'ye tırmanıp o atmosferi algılaması gerekir.

Kocatepe ikinci bir Anafarta, Conkbayırı, Alçıtepe'dir...

Mustafa Kemal, İsmet Paşa, Fevzi Paşa ve diğer sınırlı sayıdaki kurmay heyeti tam 37 saat boyunca bu mevzide-siperde- taarruzu yönetmiş ve 24 saat içinde Afyon tepeleri düşmandan temizlenmiş, Sincan ovalarına kaçmaya başlamışlardır...

26 Ağustos sabahında başlayan "Büyük Taarruz" ve sonraki günler boyunca düşmana vurucu darbe, "Dumlupınar Meydan Muharebesinde" vurulmuş ve devamı sürdürülmüştür.

***

"Benim yaratılışımda fevkalade olan bir şey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir. Her Türk ferdinin son nefesi, Türk Milletinin nefesinin sönmeyeceğini, onun ebedî olduğunu göstermelidir." (Bozkurt Mustafa Kemal Atatürk)

Bu ifadelerin taşıdığı derin anlam yükünü yaşadığı kısacık hayatının her anında hisseden ve buna sadık kalarak çalışan eşsiz Kahraman Gazi Paşam, sana ömür boyu minnettarız.

***

Aşağıda bir harita göreceksiniz. Mustafa Kemal olmasaydı gördüğünüz haritada sömürge olarak kalacak belki de yok olacağımız bir haritadır. Türk Milletine yeniden bir "Kurtuluş savaşı yaşatmasın, İstiklal Marşı yazdırmasın Tanrım" diyen Mehmet Akif Ersoy'u da burada anmak gerekir. Günümüzde de, devletimize, vatanımıza karşı yürütülen örtülü savaş, İstiklal Savaşı sırasında Batı emperyalizminin yediği dayağın rövanşını alma gayreti olduğunu asla unutmayalım.

Şu kısacık satırlardan sonra 30 Ağustos Zaferine giden yolda, yüreği Mustafa Kemal ve İstiklal Savaşı ruhu ile çarpan herkesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının, şehitlerin ruhu için bir Fatiha okuyup göndermelerini rica ediyorum...

***

Bir noktayı özellikle belirtmeliyim; Atatürk düşmanı gafiller, O'na karşı kin kusanlar, cumhuriyet ve devrimlerine karşı olan zavallılara sesleniyorum, nefretten önce şu haritaya bakınız... Eğer hala zerre kadar vicdanınız ve izanınız, inancınız varsa "imana" gelirsiniz...

Kocatepe'nin ikinci bir Çanakkale olduğunu idrak edersiniz...

Bu kahramanlara küfretmekten geri durursunuz...

Emperyalizmin kuklası olmuş lafazanların peşinde gitmeyi bırakırsınız...

Ülkemi karanlığa sürükleyen bu hain zihniyetten kurtarırsınız...

Dileğim Tanrı'm sizleri de ıslah etsin... 

MAKALE Yorumları