Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Kırcami'de sandık heyecanı !..

21 yılı aşkın bir süredir imar bekleyen Kırcami bölgesinde 'referandum heyecanı' yaşanıyor.  Muratpaşa Belediyesi, 2 Ocak 2022 Pazar günü Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami, Alan mahallelerinin tamamıyla Fener ve Çağlayan mahallerinin Kırcami'de bulunan bölümleri için sandık kuruyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, hukuki süreç Danıştay'da devam hukuki süreç Danıştay'da devam ederken planlama için en kritik sorunun cevabını almak için Kırcami'de referanduma gideceklerini söyledi.

Kaybedecek bir saniyemiz bile yok !..

1989 yılından beri imar bekleyen Kırcami sakinleri, yargının son planları iptal kararının siyasi olduğunu düşünüyor ve siyasal iktidarın CHP'li Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyelerine siyasi rant kazanımı getireceği endişesiyle mahkemeye baskı yaptığına inanıyor. Kırcami halkının bu düşüncesi ve desteğini önemseyen Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyeleri, alt yapı çalışmalarına planlar iptal olmamış gibi devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bir süre önce 'Kaybedecek bir saniyemizi bile yok' diyerek mahkemece bir kez daha iptal edilen Kırcami için yeni planlama sürecini görüşmüştü.

Sabır taşı olsa çatlardı, Kırcami halkı yılmadı..

Planları defalarca 'Tarımsal Özelliği Korunacak Mutlak Alan' gerekçesiyle iptal edilen Kırcami bölgesinde artık tarımın yapılamayacağını sağır sultan bile duydu. Kırcami'de topraklar tarım yapılamayacak derecede verimsizleştiği gibi, önemli bir su sorunu da yaşanıyor. Bunun için de bölgenin mutlak imara açılması gerektiğini geride kalan 21 yılda planların iptali için dava açan meslek odalarının temsilcileri ile uzmanlar da kabul ediyor. Geride kalan 20 yılı aşkın sürede Kırcami halkı imar beklentisini bıkmadan, yılmadan, sabırla bekledi. Kırcami halkına referanduma katılma çağrısı yapan Başkan Uysal, 25 bin ve 5 bin ölçekli imar planlarının ana temasından ve parselasyon planlarından vazgeçmeyeceklerini vurgulamıştı.. Uysal, “ Sonuna kadar planların arkasındayız. Kırcami'de asla geri adım atmayacağız" diyor.

Kırcami planlarından geri adım atmayacağız

2 Ocak Pazar günü yapılacak Kırcami referandumu için Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, şunları söylüyor: " “Mahkeme, Antalya'nın 100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın olmayışını gerekçe göstererek planları iptal etti. Mahkeme kararında, planları eleştiren tek kelime dahi yok. Bu gösteriyor ki Kırcami imar planları 'şehircilik ilkeleri', 'planlama esasları', 'sürdürülebilir sağlıklı kentleşme' ve 'kamu yararı' ışığında son derece doğru bir plandır. Biz, planımızın ana esaslarından geri adım atmak istemiyoruz. Uzun yıllar sürüncemede kalan konuyla ilgili daha fazla zaman kaybı istemiyoruz. Ama bunu komşularımız onaylıyor mu görmek istiyoruz. Kırcami halkının  güç vermesine, desteğine ihtiyacımız var. Karar ve tavrımızı komşularımızın irade beyanına göre şekillendireceğiz"

Kırcami'de  'Evet' ve 'Hayır' ne anlama gelecek ?

Bölge için hayati önem taşıyan referandmuda sandıktan 'Evet' çıkması durumunda, Kırcami'de planlama sürecinin mevcut planların ana esasları üzerinden sürdürülmesi yönündeki kararlılık devam edecek. Evet oylarıyla, aynı zamanda, yüzde 40'lık zayiatla Kırcamililerin elde ettiği inşaat hakları korunacak. Plan çalışmaları zaman kaybetmeden devam edecek ve parselasyon planında, imkan veren parsellerde hisse çözümü mümkün olacak. Sandıktan 'Hayır' çıkması durumunda ise yeni bir planlama süreci gündeme gelecek. Bu durumda, Temmuz 2019'da yapılan yasal düzenlemeyle zayiat oranını yüzde 45'e kadar çıkabilecek. Bölgede parselasyon da yok sayılacak. Kadastro parsellerine dönüş yaşanacak. Geri dönüşün sağlanması, yeni parselasyon planları ve üst ölçekli planlarının hazırlanmasında başa dönülecek.

Refarandum sandıkları muhtarlıklarda kurulacak

2 Ocak 2022 Pazar günü yapılması planlanan Kırcami referandumunda, sandıklar muhtarlıklarda kurulacak. Referandumda, planlama bölgesinde bulunan mahallelerde seçmen kütüğüne kayıtlı Kırcami sakinleri oy kullanabilecek. Fener ve Çağlayan mahallelerinde ise sadece plan alanında ikamet edenler oy hakkına sahip olacak. Ayrıca tapu sahibi olup ikamet etmeyenler de tapularının ait olduğu mahallelerinin muhtarlıklarında tapu ve kimlik ibrazıyla oy kullanabilecek. Pazar günü  saat 08.30'da başlayacak referandumda oylama 17.00'de sona erecek. Oy sayımları muhtarlıklarda yapılacak ve birleştirme işlemlerinin ardından sonuç açıklanacak.

 

MAKALE Yorumları

İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

29.12.2021

Okunma Sayısı

890

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler