Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
DR. SEVİLAY ZORLU
PSİKİYATRİST
mail_outline : drsevilayzorlu@gmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

14.05.2020

Okunma Sayısı

2178

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Kendimi Kötü Hissediyorum Acil Ne Yapmalıyım?

DUR Öncelikle ne yapıyorsanız yavaşlayın, durun. Biriyle tartışıyorsanız bir an sessiz kalın. Koşturmacanızı yavaşlattığınızda tablonun bütününün daha iyi görüp çözüm üretme aşamasına geçebilirsiniz.

GÖZLEMLE

Kendiniz ve deneyimlerinizle yakınen ilgilenin. İç dünyanızda neler oluyor?

Çaresizlik, öfke, hissizlik, terkedilmişlik, reddedilmişlik, dehşete kapılmışlık, utanç. Bazen de adını koyamadığımız ve sizi rahatsız eden duygu kümesi. Dilediğiniz ve size iyi gelecek olan sakinleşmekse tek bir nefes gibi gözlem noktasına sahip olmak ise yarayabilir. O an orada ne hissettiğinizi anlamak ve keşfetmek. Koşuşturmalı hayatımızın içinde bunu yapmayı hatırlamak zordur.

FMRI çalışmalarında yüz ifadesine bir duygu etiketi verildiğinde “korkmuş, öfkeli, dehşete düşmüş” gibi tanımlandığında amigdala aktivitesinin azaldığı tespit etmişler. Amigdala beynin tehlike anında alarm veren bölümüdür. Beyin PFC’de daha fazla aktifleşerek amigdalayı engellemiş.

Bir arkadaşımızla konuştuğumuzda, duygularımızı sözcüklerle tanımladığımızda iyi hissetmemizi sağlayan amigdala ve PFC arasındaki aksiyon mekanizmasıdır.  Duygulara isim vermek beyni sakinleştirir, stres tepkisi devre dışı kalır.

Duygularımıza sağır olursak; örneğin mutsuzum diyemezsem öfkelenerek mantıksız davranışlar sergileyebilirim.

Olumsuz duygumuzu ne kadar iyi tanımlar ve etiketlersek ondan ayrılıp dengeli bir duygu duruma ulaşmanız o kadar kolay olacaktır.

Bu noktada da mükemmel olmaya çalışarak hiç yapamayabilirsiniz. Çok fazla düşünmeyin “ yeterince iyi” olan bir duygu etiketi ve tanımlanması yapabilirsiniz.

GERİ DÖN

Güçlü bir duygu hissettiniz, o an yaptığınız işi bırakın, derin bir nefes alın dikkatinizi göğsünüze odaklayın, derin bir nefes daha alın, hissettiğiniz duyguyu gözlemleyin, ona verdiğiniz ismi yumuşak ve sevgi dolu bir ses tonuyla tekrarlayın. O duygu sizi bırakana kadar dikkatinizi onda tutun ve akışa dönün.

Bilinçli farkındalık bize ne zaman acı çektiğimizi, ne zaman kendimizi eleştirdiğimizi, ne zaman kendimizi tecrit ettiğimizi göstererek çıkışı yolu sağlayacaktır.

  . Dr. Sevilay ZORLU

Psikiyatrist & Psikoterapist

Şirinyalı Mah. 50/3

ANTALYA

Telefon: 02423169899

www.antalyaterapipsikiyatri.com

www.antalyacinselterapi.com

https://neorezonansantalya.com/

 

 

MAKALE Yorumları