Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

16.09.2020

Okunma Sayısı

4630

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

İYİ Parti'de 'Mehmet Abi' isyanı 

Suların bir türlü durulmadığı İYİ Parti Antalya Teşkilatı'ndaki iç savaş 'Mehmet Abi' formülü ile İl Divanı tarafından geçici olarak İl Başkanlığı'na seçilen Mehmet Başaran'ın Ülkücü kökenli Ali Adnan Kaya ile yarıştığı İl Kongresi'ni kazanmasından sonra iyice  kızıştı. İYİ Parti kulisilerinde Mehmet Başaran'ın kongreye kadar il başkanlığı yapacağını, kongrede aday olmayacağını söylediği, bu nedenle 'Mehmet Abi' formülüne sıcak bakıldığı ancak Başaran'ın tersini yaparak İl Başkan adayı olduğu konuşuluyor.

Ali Adnan Kaya'ya oy verenleri tasfiye iddiası 

Ülkücü-milliyetçi-demokrat-liberal sürtüşmesinin bitmediği, bitecek gibi görünmediği İYİ Parti Antalya İl Teşkilatı'nda ilk günden başlayan kamplaşma il kongresi öncesi Mehmet Başaran'a karşı Ülkücü kökenli 3 il başkan adayı İlhami Okudan, Nihat Kavşut ve Ali Adnan Kaya'nın birlemesi Nihat Kavşut ve İlhami Okudan'ın Ali Adnan Kaya lehine adaylıktan çekilmesi ile bir kez daha su yüzüne çıkmıştı. Partinin önemli isimlerinden İl Başkan eski Yardımcısı Nihat Kavşut, kongrede Ali Adnan Kaya'ya oy verdikleri gerekçesiyle 4 yöneticisinin tasfiye edildiğini sosyal medyadan duyurmuştu. Aynı gerekçe ile İYİ Parti Manavgat İlçe Teşkilatı'nda da tasfiye yapıldığı sosyal medyaya yansımıştı. 

'Milliyetçiliği ayaklar altına alacağız' iddiası 

 İYİ Parti'nin katıldığı ilk seçimde  Antalya Teşkilatı yüzde 18 oy oranı ve 3 milletvekili(Feridun Bahşi, Hasan Subaşı, Tuba Vural Çokal- Çokal, daha sonra AKP'ye geçti) çıkartarak Türkiye genelinde ikinci parti olması bile iç çekişmeyi Ülkücü-milliyetçi-demokrat-liberal tartışmasını bitiremedi, tersine kavga her geçen gün daha da kızışmaya başladı. Parti tabanında ' Milliyetçiliği ayaklar altında alacağız' diyen bir zihniyetten geldiği öne sürülen(AKP'den milletvekili adayı olmasına gönderme yapılıyor) İl Başkanı Mehmet Başaran'ın seçimi kazanınca bozkurt işareti yapmaya başlamasının samimiyetsizlik olduğu koünuşuluyor.

İl Başkanlığı makamı zıplama tahtası mı ?

Görünen o ki İYİ Parti Antalya'da taşlar bir türlü yerine oturmayacak. Siyaset kulislerinde ve parti tabanında İl Divanı'nda İl Başkanı atanırken verdiği sözün arkasında durmadığı iddia edilen Mehmet Başaran'ın İl Başkanlığı koltuğunu zıplama tahtası olarak kullanacağı ve gerçek amacının milletvekilliği olduğunu hiç bir zaman da gizleme gereği duymadığı konuşuluyor. Sırtını parti teşkilatında etkili olduğu bilinen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'a dayadığı iddia edilen Mehmet Başaran'ın seçimden önce Koray Aydın'ın yardımcısı Mehmet Aslan'ın Antalya'ya gelmesini sağladığı, Mehmet  Aslan'ın bütün ilçeleri gezerek Başaran'ın Genel Merkezin adayı algısının yaratıldığı yönünde

İYİ Parti Genel Merkezi'ndeki oligarşik yapı 

Parti tabanında İl Başkanı Mehmet Başaran'ın üst kurul delege listesini Koray Aydın'ın işaretleri doğrultusunda yazdığı, Aydın'ın istemediği isimleri yazmadığı öne sürülüyor. Başaran'ın kimi parti emekçilerine de "Senin bu partiye emeğin çok ve donanımlı bir kanaat önderisin ama genel merkezdeki oligarşik yapıya rağmen seni yazamam" dediği de iddialar arasında. Başaran'ın partinin başsız kaldığı süreçte kayyum olarak atanması gündeme gelen Refik Cennet, Enver Gülgen ve Yusuf Vermez isimlerini de veto ettiği öne sürülüyor. 

'Asker Delegeler' le 20 Eylül kurultayı

Acı ama gerçek siyasi partilerin  kabusu olan 'Asker Delegeler' İYİ Parti'nin de 20 Eylül'de yapılacak 2. Olağan Kurultayı'nın kaderini çizecek. İktidar ve ana muhalefet partisinde olduğu gibi İYİ Parti'nin Ankara'daki kurultayında Antalya'yı asker delegeler temsil edecek. Antalya'da asker delegelerin yazımında bazı ticari ilişkilerin etken olduğu, bazı illerde olduğu gibi Antalya'da da dibe vurma tehlikesi hissedilen İYİ Parti'de 'siyaset yapmanın yerini ticaret yapma'nın aldığı iddia ediliyor. Bundan sonra ne olur, tartışmalar hangi boyuta taşınır bekleyip, izleyip göreceğiz. 

 

MAKALE Yorumları